Nikt nie idzie sam do nieba

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

dodane 24.05.2017 13:32

Te słowa św. Brata Alberta były mottem tegorocznego tygodnia kultury chrześcijańskiej w Żywcu.

Nikt nie idzie sam do nieba Bp Roman Pindel i burmistrz Antoni Szlagor złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

Sam Brat Albert był jednym z jego bohaterów. U progu tygodnia kultury opowiedziała o nim albertynka s. Teresa Pawlak, zaś w żywieckim pałacu otwarto poświęconą twórcy miejskiej ogrzewalni w Krakowie wystawę.
W programie tygodnia znalazło się także miejsce na spotkania poświęcone tematyce historycznej i ekumenicznej, warsztaty muzyki chrześcijańskiej oraz koncert zespołu „Ziemia Żywiecka”.

Nikt nie idzie sam do nieba   Zespół "Pilsko" towarzyszył wiernym w śpiewie "Barki". Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Uwieńczeniem tygodnia były obchody 22. rocznicy wizyty z mieście Jana Pawła II. 22 maja Mszę św. z tej okazji odprawił bp Roman Pindel, który w tym dniu obchodził również 34. rocznicę swoich święceń kapłańskich. Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli pod pomnik papieski, stojący w miejscu, gdzie 22 maja 1995 r. Jan Paweł II modlił się z mieszkańcami Żywca. Tutaj bp Roman Pindel i burmistrz miasta Antoni Szlagor złożyli kwiaty, a uczestnicy spotkania wraz z zespołem regionalnym „Pilsko” odśpiewali „Barkę”.

Żywiecki tydzień kultury chrześcijańskiej po raz pierwszy zorganizowano tuż po wizycie Jana Pawła II, z inicjatywy miejscowego Klubu Inteligencji Katolickiej. Od tej pory jego obchody związane są z rocznicą papieskiego pobytu w mieście, zaś tematyka nawiązuje do aktualnych wydarzeń życia religijnego i kulturalnego.