490 kilometrów dla "Gościa"

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 04.05.2017 17:30

Piętnaścioro biegaczy wzięło udział w tegorocznej "Sztafecie Miłosierdzia". Modlili się za nas.

490 kilometrów dla "Gościa" W Wadowicach, podobnie jak w Hałcnowie i Łagiewnikach, biegacze modlili się za redakcję i czytelników "Gościa" Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

Po raz czwarty w nocy z 2 na 3 maja grupa amatorów biegania pokonała trasę pieszej pielgrzymki diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Tym razem główną intencją podjętą przez biegaczy było dziękczynienie za ćwierć wieku „Gościa Bielsko-Żywieckiego” oraz prośba o Boże błogosławieństwo dla całego zespołu redakcyjnego GN.

Biegacze nawiedzili także Wadowice. Tutaj złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II na rynku i pomodlili się przed bazyliką chrztu i domem, w którym urodził się Karol Wojtyła.

Wzorem pieszych pielgrzymów biegacze rozpoczęli swoją wyprawę Mszą św. w bazylice Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie. Przewodniczący Eucharystii ks. Antoni Młoczek, proboszcz parafii katedralnej św. Mikołaja, przez swoją pasję również związany ze środowiskiem biegaczy, udzielił każdemu z nich indywidualnego błogosławieństwa na drogę.

490 kilometrów dla "Gościa"   Ostatnie chwile przed wyruszeniem na trasę biegu Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Sztafeta ruszyła na trasę kilka minut przed północą. Liczącą prawie 90 kilometrów drogę podzielono na 10-kilometrowe odcinki. Na każdy z nich wybiegało kolejno od trzech do pięciu osób. Każdy musiał pokonać przynajmniej 10 kilometrów. Wśród uczestników sztafety znaleźli się jednak i tacy, którzy przebiegli 30, 40, a nawet 50 kilometrów. - Łącznie, wszyscy razem pokonaliśmy dystans 490 kilometrów - oblicza Bartłomiej Karas, jeden z uczestników pielgrzymki.

Z roku na rok ich liczba rośnie. W pierwszej edycji sztafety wystartowało pięciu biegaczy. W kolejnej - siedmiu. W ubiegłym roku do drużyny „Sztafety Miłosierdzia” - bo tak zwykło się nazywać to wyjątkowe przedsięwzięcie - dołączyły również biegaczki. - W tym roku na starcie stanęło 15 biegaczy - wylicza Radosław Jamróz, jeden z organizatorów pielgrzymki. - Byli wśród nich członkowie stowarzyszeń biegowych: „Rozbiegamy To Miasto” z Czechowic-Dziedzic, „Ultra Beskid Sport” z Bielska-Białej oraz „Biegam, bo Lubię” z Bielska-Białej i Węgierskiej Górki.

Tradycyjnie uczestnicy sztafety dobiegli na miejsce ostatniego postoju pielgrzymki w Krakowie-Wróblowicach. Stąd ostatnie kilometry trasy pokonali w grupach pieszych pielgrzymów. Wraz z nimi nawiedzili Centrum Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Na zakończenie biegacze spotkali się z redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego” ks. Markiem Gancarczykiem, który podziękował sportowcom za podjęcie wysiłku biegowego pielgrzymowania właśnie z myślą o tygodniku i jego redakcji.