Srebrny jubileusz bpa. Tadeusza Rakoczego

Urszula Rogólska

publikacja 27.04.2017 14:03

Pierwszy pasterz diecezji bielsko-żywieckiej ze wzruszeniem mówił w kościele NSPJ w Bielsku-Białej, że tak licznej reprezentacji delegacji i pocztów sztandarowych, jakie przyjechały z całej diecezji w środę 26 kwietnia do Bielsku-Białej, nie pamięta…

Środa 26 kwietnia 2017 r. - 25 lat po święceniach na Watykanie Środa 26 kwietnia 2017 r. - 25 lat po święceniach na Watykanie
Urszula Rogólska /Foto Gość

W środę 26 kwietnia w bielskim kościele NSPJ (przy dworcu), przy ołtarzu, razem z biskupe seniorem Tadeuszem Rakczym - jubilatem stanęli m.in. kard. Stanisław Dziwisz, abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy, abp senior Marian Gołębiewski z Wrocławia, biskup kaliski Edward Janiak, bp Jan Zając oraz biskupi Roman Pindel i Piotr Greger. W liturgii uczestniczył także bp Janusz Zimniak. Nie zabrakło duszpasterzy Kościoła ewangelicko-augsburskiego, z biskupami Adrianem Korczago i Pawłem Anwelierem.

Specjalny list, odczytany przez bpa Romana Pindla, skierował do jubilata papież Franciszek, który napisał między innymi: "Gratuluję tego radosnego wydarzenia, jak i całej pięknej posługi rozpoczętej ku zbudowaniu Ciała Chrystusowego - a podjętej jeszcze w Rzymie, w służbie Janowi Pawłowi II - w celu zorganizowania zarządzania nową diecezja, a także wspierania wysiłków ekumenicznych razem z chrześcijanami ze wspólnoty ewangelickiej".

Bp Tadeusz Rakoczy w dniu jubileuszu swojej sakry biskupiej   Bp Tadeusz Rakoczy w dniu jubileuszu swojej sakry biskupiej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jubileuszową homilię wygłosił bp Piotr Greger. Przypominając dzień konsekracji, 26 kwietna 1992 r. na Watykanie, mówił: - Z każdym biskupim namaszczeniem, w sposób istotny, łączy się posłanie. Dla biskupa Tadeusza było ono bez wątpienia z wielu powodów wyjątkowe, o czym powiedział w homilii liturgii święceń biskupich papież Jan Paweł II: "Kościół posyła ciebie, księże Tadeuszu Rakoczy! Drogi księże Tadeuszu! Dziś jest dzień twojego nowego posłania. Dziś otrzymujesz twoją cząstkę w tym apostolskim posłaniu z wieczernika, wracasz do ziemi, z której wyszedłeś, do nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej, której masz być pierwszym biskupem ordynariuszem. Niech ci Bóg błogosławi na tej nowej drodze, w tej nowej posłudze po tylu latach posługi wytrwałej i twórczej w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Jak mówił biskup Piotr: - W apostolskim posłaniu wieczernika biskup Tadeusz otrzymał swoją cząstkę, szczególną, bardzo osobistą, cząstkę związaną z faktem swoich naturalnych będących owocem miłości małżeńskiej swoich rodziców oraz narodzin duchowych, jakie miały miejsce w źródle chrzcielnym gilowickiego kościoła. Tę cząstkę przywiózł ze sobą, w głębi swojego serca, ze Stolicy Apostolskiej do ziemi beskidzkiej, od grobu męczenników Świętych Apostołów Piotra i Pawła do ziemi naznaczonej krwią męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego, św. Jana Sarkandra, św. Teresy Benedykty od Krzyża, św. Melchiora Grodzieckiego i wielu innych, którzy oddali życie za drutami obozu koncentracyjnego Auschwitz czy w krematoriach Birkenau, a ostatnio pochodzącego z ziemi żywieckiej męczennika bł. Michała Tomaszka.

Bp Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. z okazji srebrneego jubileuszu swoich święceń biskupich   Bp Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. z okazji srebrneego jubileuszu swoich święceń biskupich
Urszula Rogólska /Foto Gość

Biskupim zawołaniem pierwszego pasterza bielsko-żywieckiego stały się słowa "In aedificationem corporis Christi" - "Ku budowaniu Ciała Chrystusowego".

Bp Piotr Greger przypomniał także słowa pierwszego pasterza bielsko-żywieckiego z homilii wygłoszonej 9 maja 1992 roku, w czasie ingresu do kościoła katedralnego: "Pragnę was zapewnić przynajmniej o jednym: że uczynimy wszystko, by Chrystusa i Jego Ewangelii, by nauki Kościoła nie brać i nie stosować na wyrywki, na użytek, ale w całości, integralnie, bez oglądania się na doraźne koniunktury. Jesteśmy słabi, ale też świadomi, że w naszej słabości doskonali się Chrystusowa moc i rośnie królestwo Boże". To słowa ogromnej wagi, to solidna deklaracja budowania wspólnoty Chrystusowego Kościoła w nowej diecezji. To mocno wpisujące się w Ewangelię zapewnienie, że razem możemy dokonać wiele. Biskup Tadeusz świadomy, że oczekujemy szczegółowego programu, celowo odstąpił od tego pomysłu by w zamian przedstawić - jak to sam określił - hermeneutykę serca. Mówił: Otrzymaliśmy wielki dar od Boga, czekają nas wielkie i trudne zadania. Wiele rzeczy będziemy musieli po prostu zaczynać, ale przecież nie od zera, nie od nowa. Silni jesteśmy bogactwem wiary i tradycją Kościoła krakowskiego i katowickiego, Kościoła w Polsce, Kościoła powszechnego - mówił bp Greger.

Podczas swojej biskupiej posługi dla diecezji, trwającej 21,5 roku, bp Tadeusz wyświęcił 273 kapłanów, erygował 15 nowych parafii, konsekrował 77 kościołów i przeprowadził 253 wizytacje kanoniczne parafii

- Życzymy Ci dalszej owocnej posługi pasterskiej w tej cząstce, która Tobie jako jej pierwszemu pasterzowi, została dana i zarazem zadana. Zapewniamy o pamięci modlitewnej, prosząc Boga o obfitość błogosławieństwa, o dar ludzkiej życzliwości, łaskę zdrowia i długich jeszcze lat życia, tu na tej ziemi, wśród tego ludu, pośród nas i dla nas - mówił bp Greger.

Uroczysta liturgia w kościele NSPJ w Bielsku-Białej   Uroczysta liturgia w kościele NSPJ w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość

W imieniu wszystkich obecnych, życzenia złożył biskupowi Tadeuszowi burmistrz Żywca Antoni Szlagor wraz z Leszkiem Frasunkiem wójtem rodzinnych Gilowic jubilata

- Ty syn ziemi żywieckiej, syn ziemi gilowickiej, przybyłeś z Watykanu tutaj do nas, żeby głosić wśród nas Słowo Boże, żeby być naszym duchowym przewodnikiem, żebyśmy dzięki twoim słowom, które słyszeliśmy na spotkaniach bezpośrednich czy podczas homilii, coraz bardziej kochali Boga i coraz bardziej czuli się przywiązani do naszego Kościoła - mówił burmistrz. - Dziękujemy ci, że byłeś wśród nas w chwilach trudnych, chwilach szczęśliwych, że zawsze mogliśmy liczyć na twoje wsparcie, na twoje dobre słowo, modlitwę, słowa otuchy. Dzięki twoim słowom, dzięki twoim działaniom, dzięki twojej bytności w tej diecezji, potrafiliśmy lepiej zrozumieć, czym jest wiara i przywiązanie do Kościoła, czym jest umiłowanie Boga.

Natomiast kapłanów reprezentował pochodzący z Żywca ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Życzył biskupowi Tadeuszowi, by "długo mógł się radować ze wzrostu tego, co w diecezji zasiał, zwłaszcza w duszach ludzi”.

Biskup jubilat, wspominając dzień swojej konsekracji, a następnie spotkanie ze śp. ks. Emilem Mroczkiem, proboszczem bielskiej parafii NSPJ, która stała się tymczasowym mieszkaniem biskupa i siedzibą kurii oraz ingres do bielskiej katedry, podkreślił: - Dzisiejszą uroczystość nie przeżywam jako święto moje, ale odnoszę je do Boga bogatego w miłosierdzie, który działa w nas i przez nas.

W sobotę 29 kwietnia o 17.00, w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się specjalny koncert dedykowany biskupowi-jubilatowi.