Młodzi z biskupem: Mamy za co dziękować!

Alina Świeży-Sobel

publikacja 09.04.2017 23:26

W Niedzielę Palmową w bielskiej katedrze św. Mikołaja młodzież diecezji bielsko-żywieckiej modliła się podczas Światowego Dnia Młodzieży.

Młodzi przed wejściem do bielskiej katedry Młodzi przed wejściem do bielskiej katedry
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Poświęcenie palm i procesja spod kościoła Trójcy Przenajświętszej do katedry św. Mikołaja rozpoczęły diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży w Bielsku-Białej.

W procesji z bp. Romanem Pindlem, a także bp. Piotrem Gregerem szli duszpasterze młodzieży, a także przedstawiciele młodzieży z poszczególnych dekanatów. Najbardziej okazałe palmy nieśli przedstawiciele dekanatu istebniańskiego w strojach regionalnych, a także harcerze. W strojach z różnych zakątków świata przybyła młodzież z ks. Januszem Talikiem, diecezjalnym referentem do spraw misji. W procesji z młodymi do katedry szli także bp Roman Pindel i bp Piotr Greger   W procesji z młodymi do katedry szli także bp Roman Pindel i bp Piotr Greger
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Delegacja młodych niosła krzyż i ikonę Matki Bożej – kopie znaków ŚDM, podarowanych przez papieża Jana Pawła II, a ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży przypominał, że z udziałem przedstawicieli naszej diecezji w Niedzielę Palmową w Rzymie młodzi Polacy przekazali symbole ŚDM swoim rówieśnikom z Panamy. Tam już trwają przygotowania do kolejnego spotkania z papieżem Franciszkiem, a młodzież w Bielsku-Białej, wdzięczna za niedawne ŚDM w Krakowie, rozpoczęła swoje świętowanie hymnem tego wydarzenia, śpiewanym pod przewodnictwem ks. Piotra Niemczyka i scholi. Młodzi z biskupem: Mamy za co dziękować!  

Przypominając młodzieży najstarsze opisy i tradycje związane z palmami, bp Roman Pindel wskazywał, że to pełna nadziei zapowiedź Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego. Jak dodawał bp Pindel, hasło tego świętowania: "Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny", wskazuje na przykład Maryi w odnoszeniu wszystkich spraw do Boga. Młodzież z Istebnej przyjechała z okazałą palmą   Młodzież z Istebnej przyjechała z okazałą palmą
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Te słowa przypominają też, że mamy za co dziękować Bogu za to, co przeżyliśmy podczas ŚDM w Polsce, w naszych diecezjach i w Krakowie - podkreślał bp Pindel, zachęcając młodzież także do modlitwy w intencji zwołanego przez papieża Franciszka w 2018 roku Synodu Biskupów na temat: "Młodzież - Wiara - Powołanie". Młodzi z biskupem: Mamy za co dziękować!  

-Ta nowa inicjatywa ma być też podejmowana w diecezjach. Ufam, że wielu z was włączy się w prace naszego synodu, stając się też ewangelizatorami... - dodawał bp Pindel.