"Like dla książki" w cieszyńskim KLO

Urszula Rogólska

publikacja 06.04.2017 19:48

Grad nagród - w tym te dwie najcenniejsze: Złote Legitymacje Katolickiego Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego - otrzymali dziś uczestnicy cieszyńskiego konkursu plastyczno-literackiego.

Szkolny samorząd licealistów z KLO także przyznali swoje nagrody Szkolny samorząd licealistów z KLO także przyznali swoje nagrody
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po raz drugi młode talenty plastyczne i literackie ze szkół zlokalizowanych na terenie całego powiatu cieszyńskiego, spotkały się na uroczystej gali konkursu "Like dla książki", zorganizowanego przez Katolickie Gimnazjum i Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.

Galę poprowadziła aktorka Joanna Litwin, a wśród uczestników spotkania nie zabrakło nauczycieli i pracowników cieszyńskich szkół katolickich, którzy zaangażowali się w pracy jury, a także Dominiki Konior - członka jury, reprezentującej Wydawnictwo SBM, a także ks. Andrzeja Abdank-Kozubskiego - wykładowcy na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i specjalisty do spraw nauczania i wychowania cieszyńskich szkół katolickich.

Wśród wielu nagród wręczanych młodym przez dyrektora placówek ks. Tomasza Srokę, dla wielu najważniejsza była potyczka o Złote Legitymacje, które gwarantują laureatom przyjęcie do liceum i bezpłatną naukę.

Jak mówiła Joanna Litwin, rozpoczynając galę, konkurs miał wzbudzić u młodzieży i dzieci zainteresowanie literaturą, a jednocześnie promować młode talentów literackich.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz już drugi konkurs plastyczno-literacki. Jesteśmy zaskoczeni waszą twórczością, przede wszystkim ta plastyczną, ale także kreatywnością przedstawienia książek i tym, że jednak młodzi ludzie chcą czytać książki i je czytają - mówił ks. Tomasz Sroka, dodając, że prace wyraźnie pokazują, co dziś czyta i co chce czytać młody człowiek.

Konkurs obejmował trzy kategorie tematyczne:

 • praca literacka: "Książka, która zmieniła moje życie",
 • ilustracja okładki ulubionej książki,
 • rozprawka na wybrany temat (dla klas trzecich gimnazjum): "Dobrze się myśli literaturą” lub „Czytanie książek - potrzeba, moda a może już snobizm?”

Zwycięzcy konkursu plastyczno-literackiego odebrali nagrody z rąk ks. Tomasza Sroki   Zwycięzcy konkursu plastyczno-literackiego odebrali nagrody z rąk ks. Tomasza Sroki
Urszula Rogólska /Foto Gość

Uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych pisali prace, przedstawiające dalsze losy ich ulubionych bohaterów literackich. Nadeszło 19 prac uczniów 16 szkół podstawowych.

Jury w składzie: Dominika Konior, Marta Nieroba i ks. Tomasz Sroka, za najlepsze wybrali:

 • 1. Dominika Bojda - SP nr 2 Cieszyn
 • 2. Agata Pasterny - SP Dębowiec
 • 3. Julia Krzok- SP Zamarski

Wyróżnienie specjalne otrzymała: Elżbieta Podżorska z Wisły (autorka 35 dodatkowych stron kontynuacji przygód Harrego Pottera).

W części plastycznej tej kategorii wiekowej, dzieci wykonywały - dowolną techniką - ilustrację ulubionej książki. W tej kategorii przysłano aż 117 prac.

Jury: Agnieszka Kuszewska-Wrońska, ks. Tomasz Sroka, Tomasz Targowski przyznali następujące nagrody

 • 1. Jagoda Cholewa - SP Towarzystwa Ewangelickiego - Cieszyn
 • 2. Magdalena Kaleta - SP Hażlach
 • 3.  Emilia Pieczonka - SP Hażlach

Nagrody odbierają: Julia Urbaś, Żaneta Balcar i Klaudia Greń za "Trio Sympatycznych Okładek"   Nagrody odbierają: Julia Urbaś, Żaneta Balcar i Klaudia Greń za "Trio Sympatycznych Okładek"
Urszula Rogólska /Foto Gość
Gimnazjaliści z klas I-II pisali pracę, której inspiracją miał być temat "Książka, która zmieniła moje życie". Wpłynęło 16 prac konkursowych. Podium zajęli uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej:

 • 1. Jan Juroszek
 • 2. Mateusz Kukuczka
 • 3. Aneta Jałowiczor

W części konkursie plastycznego na ulubioną okładkę książki, spośród 58 nagrody otrzymały gimnazjalistki:

 • 1. Laura Sendek - Strumień
 • 2. Julia Fiedor - Istebna oraz Patrycja Michalik - Strumień
 • 3. Justyna Czyżyk - Kończyce Wielkie

Z kolei 37 trzecioklasistów napisało prace, spośród których najlepsze - trzy dziewczęta. I to one odebrały kolejne nagrody:

 • 1. Weronika Kulak - Cieszyn
 • 2. Milena Szczypka - Strumień
 • 3. Julia Sarna - Górki Wielkie

Spośród gimnazjalistów najlepszą okładkę wykonał Szczepan Blobel ze Strumienia, a trzecie miejsce zdobyła Magdalena Kobuz z Górek Wielkich (drugiego miejsca nie przyznano)
Ks. Tomasz Sroka z reprezentacją szkoły w Hażlachu - najliczniej biorącej udział w konkursie   Ks. Tomasz Sroka z reprezentacją szkoły w Hażlachu - najliczniej biorącej udział w konkursie
Urszula Rogólska /Foto Gość
Organizatorzy przyznali także nagrody zespołowe. W tym gronie znaleźli się zdobywcy pierwszego miejsca dla najliczniejszej reprezentacji szkolnej - Szkoła Podstawowa im. Trzech Braci w Haźlachu i drugiego - Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu.

Z kolei Szkoła Podstawowa w Dzięgielowie odebrała nagrodę dla szkoły za największą różnorodność tematyczną.

Przyznano również nagrodę dla Trio Sympatycznych Okładek w wykonaniu dziewcząt z Simoradza: Julii Urbaś, Żanety Balcar, Klaudii Greń.

Nagrodę dyrektora Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ks. Tomasza Sroki odebrała Wiktoria Jagiełło.

Swoje nagrody przyznał także samorząd szkół katolickich: za kreatywność i oryginalny pomysł artystyczny na okładkę w kategorii szkoły podstawowej wyróżniono Martynę Linde, a w grupie gimnazjalistów - Milenę Szczypkę.

Nagrodę specjalną Wydawnictwa SBM wręczyła redaktor Dominika Konior. Otrzymał ją Jan Juroszek z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej za swoje spojrzenie na Biblię. - Opisał Biblię, co może wydawać się banalne, ale zrobił to wyjątkowo, z wielu perspektyw. Zadziwiające, że młody człowiek potrafił ukazać  tak odważne i piękne przemyślenia - mówiła członkini jury.

Tuż przed finałem gali, ogłoszono laureatów Złotej Legitymacji. Najlepsze prace napisali, a tym samym mogą poczuć się już uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego: Hanna Drapiesz z Zespołu Szkół w Drogomyślu i Szczepan Blobel z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu.

Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Jaworska, Aleksandra Legierska, Wiktoria Franko, Aneta Sztajer, Mateusz Blinda i Miłosz Fijałkowski.

Na finał gali, jej uczestnicy głosowali na poszczególne prace plastyczne, przyznając tym samym Nagrodę Publiczności. Otrzymali je:

 • 1.Oliwia Szweblik - Gimnazjum w Strumieniu
 • 2. Julia Krzok - SP Zamarski
 • 3. Patrycja Hanzel - Gimnazjum w Strumieniu

Patronat honorowy nad konkursem objęli: bp Roman Pindel, Janusz Król - starosta cieszyński i Ryszard Macura - burmistrz Cieszyna. Sponsorami konkursu byli: Stowarzyszenie Dziedzictwo św. Jana Sarkandra w Cieszynie, parafia św. Józefa w Zabrzegu i parafia św. Anny z Zakrzowa.