"Magurzanie" zaśpiewali w Czańcu

Alina Świeży-Sobel

publikacja 04.02.2017 08:01

Zespół regionalny "Magurzanie" wystąpił z koncertem w czanieckim kościele św. Bartłomieja.

"Magurzanie" zaprezentowali w Czańcu stare beskidzkie tradycje.. "Magurzanie" zaprezentowali w Czańcu stare beskidzkie tradycje..
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Młodych artystów powitał ks. proboszcz Wiesław Ostrowski, a parafianom podobały się nie tylko śpiewane przez młodzież pastorałki i kolędy, ale także pięknie zaprezentowane życzenia...

"Magurzanie" przyjechali  z Łodygowic, gdzie zespół działa już blisko 33 lata, skupiając wokół tradycji muzycznych Beskidu Żywieckiego liczną grupę młodych ludzi. Z czasem blisko stuosobowy zespół podzielił się na grupy wiekowe. Tak powstała dziecięca grupa "Mali Magurzanie" i grupa średnia.

Z powodzeniem grają, śpiewają i tańczą, a ich cały dotychczasowy dorobek artystyczny i zasługi dla kultywowania tradycji rodzimej kultury zostały zwieńczone przyznaną "Magurzanom" w ubiegłym roku zaszczytną najwyższą nagrodą dla twórców kultury ludowej: Nagrodą im. Oskara Kolberga. Wcześniej "Magurzanie" nagradzani byli na licznych konkursach i festiwalach, a ich koncerty były transmitowane przez Telewizje Polonia. W 2012 r. nagrali płytę z kolędami i pastorałkami „Łod gwiozdecki do sopecki”

Założycielem, kierownikiem i choreografem przez 26 lat była Krystyna Mikociak, a od 2011 r. kontynuatorka jest jej córka Elżbieta Mikociak. Nad stroną muzyczną przez ponad 20 lat czuwał Józef Łanowski, a od 2013 r. zajmuje się nią Brygida Sordyl.