Bóg nie robi głupich rzeczy

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 19.01.2017 12:57

Czym jest wiara? Kim jest Bóg? Odpowiedź na te pytanie usłyszeli uczestnicy katechezy w bazylice.

Bóg nie robi głupich rzeczy Katechezę wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista z Krakowa. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

Ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista i znany kaznodzieja z Krakowa, był pierwszym z tegorocznych katechetów w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. − Zaplanowaliśmy cykl spotkań na temat Credo − wyjaśnia proboszcz bazyliki, ks. Piotr Konieczny i dodaje, że kolejnym z prelegentów, we wtorek - 21 lutego - będzie redaktor Gościa Niedzielnego ks. Tomasz Jaklewicz.

Katechezy w bazylice odbywają się w kolejne, trzecie wtorki miesiąca. Cykl wykładów, połączonych z możliwością zadawania pytań przez słuchaczy, zainaugurował we wrześniu ubiegłego roku bp Roman Pindel, a dotychczasowymi wykładowcami byli biskupi: Grzegorz Ryś i Piotr Greger oraz ks. prof. Edward Staniek. Dotychczas mówiono o związkach wiary z Biblią, liturgią oraz Kościołem. Tegoroczne katechezy mają odpowiedzieć na pytanie, w kogo wierzymy.

Bóg nie robi głupich rzeczy   Słuchacze i tym razem dopisali. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość − Bóg jest, jest dobry i wszechmogący. To podstawowe aksjomaty naszej wiary − mówił ks. Wojciech Węgrzyniak. W katechezie ukazał biblijny obraz Boga, jako sędziego i zarazem źródło miłosierdzia. Wyjaśnił również, iż wszechmoc Boga nie oznacza, że robi on rzeczy głupie, banalne albo po prostu spełnia nasze zachcianki.
Hałcnowski katecheta podjął również trudny temat braku reakcji Boga na zjawisko cierpienia.

− Jedyną odpowiedzią w takim przypadku jest zaufanie, płynące z przekonania, iż Bóg dopuszcza pewne ludzkie zachowania, gdyż jego ingerencja we wszystkie dziedziny doczesnego życia człowieka uczyniłaby je nieznośnym.