Budowniczowie naszych małych ojczyzn

Alina Świeży-Sobel

publikacja 09.11.2016 11:17

Na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej uhonorowani zostali nominowani do 18. Nagrody ks. Józefa Londzina - Nagrody Starosty Bielskiego.

Nominowani do 18. Nagrody Starosty Bielskiego - Nagrody ks. Józefa Londzina Nominowani do 18. Nagrody Starosty Bielskiego - Nagrody ks. Józefa Londzina
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Witając przybyłych starosta Andrzej Płonka przywoływał słowa św. Jana Pawła II: "Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi".

- To z myślą o takich ludziach zrodził się 18 lat temu pomysł nagrody, której patronem mógł zostać tylko ktoś o wielkich zasługach dla Boga, ludzi i ojczyzny. Został nim ks. Józef Londzin z Zabrzega - dodawał starosta Płonka, podkreślając, że w roku jubileuszu chrztu Polski ze szczególną wdzięcznością myślimy o chrześcijańskich tradycjach w naszych dziejach.

O wierności tym korzeniom zapewniali zaproszeni na scenę z programem pieśni i wierszy uczniowie czechowickiego LO im. M. Skłodowskiej-Curie, którzy swoja prezentację przygotowali pod opieka Renaty Kotzian i Joanny Czyż-Cieciak. "Ojcowski dom" pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka zaśpiewał chór "Hejnał Mazańcowice", świętujący właśnie swoje 50-lecie działalności.

W gronie tegorocznych nominowanych do nagrody przez gminy powiatu bielskiego znaleźli się: Władysław Kozieł (Bestwin), Katarzyna Bystra (Buczkowice), Elżbieta Zarębska (Czechowice-Dziedzice), Michał Bożek (Jasienica), Danuta Mynarska (Jaworza), ks. Walenty Brynczka (Kozy), Wojciech Waligóra (Porąbka), Maria Bugaj (Szczyrk), Władysław Micor (Wilamowice), Gminny Ludowy Klub Sportowy Wilkowice (Wilkowice).

Każdy z nominowanych został najpierw bohaterem filmowej prezentacji, a następnie otrzymał dyplom nominacji. Wśród wyróżnionych pojawili się w tym roku ludzie różnych talentów i dziedzin zaangażowania, których połączyła wielka pasja w podejmowaniu inicjatyw, dzięki którym społeczność małych ojczyzn umacnia się w postawie miłości do ojczyzny. Laureat Wojciech Waligóra (z lewej) z bp. Romanem Pindlem i starostą bielskim Andrzejem Płonką   Laureat Wojciech Waligóra (z lewej) z bp. Romanem Pindlem i starostą bielskim Andrzejem Płonką
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Główne trofeum otrzymał społecznik z Czańca: Wojciech  Waligóra, zaangażowany społecznie w rozwój Maltańskiej Służby Medycznej, pomoc dla potrzebujących, m.in. poszkodowanych w czasie powodzi, współorganizator pielgrzymki Jana Pawła II do naszej diecezji, inicjator akcji szkoleń w udzielaniu pierwszej pomocy, promotor sportu dzieci i młodzieży i długoletni prezes LKS Czaniec.

- Jestem wzruszony tą nagrodą. Chciałem wszystkim nominowanym pogratulować. Mojej społecznej pracy z ludźmi i dla ludzi uczyłem się od dziecka w Bielsku-Białej, w parafii Opatrzności Bożej, mając za przykład ks. Józefa Sanaka i moich rodziców, tak zostałem wychowany od najmłodszych lat. We wszystkim, co robię, kieruję się dobrem drugiego człowieka - mówił wzruszony laureat, Wojciech Waligóra, dziękując żonie Barbarze za wsparcie, dzięki któremu może realizować swoje pasje i pracować społecznie.

- Ks. Józef Londzin dał się poznać jako wybitny duchowny, wielki społecznik, a zarazem wypróbowany patriota, w bardzo zróżnicowanym pod wieloma względami środowisku Cieszyna. Jego działalność została uznana jako przykładna nie tylko przez Polaków, nie tylko przez katolików... Została nawet uznana za w owym czasie niezastąpioną... Dlatego też i w tym roku przyznajemy nagrodę, wcześniej nominujemy, tym, którzy w podobnej działalności wykazali swoją wyjątkowość i wielkość - mówił bp Roman Pindel, gratulując wszystkim nominowanym.

Po części oficjalnej z koncertem wystąpiła Grażyna Brodzińska.