Sienkiewicz i inni na deskach

Urszula Rogólska

publikacja 26.10.2016 13:13

Ponad 20 laureatów 24. konkursu recytatorskiego "Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej" z pasją recytowało wiersza Jana Pawła II, ks. Twardowskiego, prozę Sienkiewicza, Reymonta i wielu innych...

Laureatki konkursu recytatorskiego najstarszej grupy wiekowej Laureatki konkursu recytatorskiego najstarszej grupy wiekowej
Urszula Rogólska /Foto Gość

– Przed1050 laty Polska zaczęła świadomie żyć ideałami chrześcijaństwa. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w literaturze polskiej, zanurzonej w Piśmie Świętym, w Ewangelii. Te idee twórcy kultury starali się przekazywać następnym pokoleniom. Teraz wy jesteście pokoleniem, które korzysta z tego dziedzictwa. Potraficie docenić piękno języka polskiego i przekazać je nam – mówiła Zofia Lamers, inicjatorka i główna organizatorka konkursów recytatorskich "Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej". W tym roku konkurs, któremu od początku patronuje Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej, odbył się w Domu Kultury Włókniarzy już po raz 24.

Jury w składzie: Wiesława Szcześniak. Barbara Rau i Piotr Witkowski, przyznało łącznie 24 nagrody za miejsca I-III. Najwyższe podium w poszczególnych kategoriach wiekowych zajęli: Piotr Kruczek z SP w Buczkowicach, Maja Niemczyk z SP 33 w Bielsku-Białej, Julia Witas i Kamila Miszta (obie z Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej), Zofia Berezowska z Gimnazjum w Dankowicach oraz Aleksandra Burdzińska i Klaudia Kopeć – obie z I LO im. M. Kopernika w Bielsku-Białej.

Danita i Tadeusz Palowie, rodzice ks. Wojciecha dziękują Zofii Lamers (w środku) za 24-letnia pracę przy konkursie recytatorskim KIK   Danita i Tadeusz Palowie, rodzice ks. Wojciecha dziękują Zofii Lamers (w środku) za 24-letnia pracę przy konkursie recytatorskim KIK
Urszula Rogólska /Foto Gość

W finałowej gali na scenie domu kultury wystąpiło ponad 20 nagrodzonych recytatorów. Zaprezentowali się w trzech grupach wiekowych. Recytowali poezję i prozę najwybitniejszych polskich autorów. Jak co roku nie zabrakło świetnych wykonań fragmentów powieści Sienkiewicza, Reymonta, wierszy Jana Pawła II czy ks. Jana Twardowskiego.

Popisom młodzieży przysłuchiwali się ich rodzice, nauczyciele, a także m.in. członkowie KIK-u - z prezes Elżbietą Kralczyńską i Piotrem Witkowskim, czuwającym od lat nad programem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej organizowanych przez KIK - na czele.

Nie zabrakło Barbary Jacyków, dyrektor domu kultury, a także laureata pierwszego konkursu – ks. Wojciecha Pala - dziś diecezjalnego duszpasterza Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i redaktora radia "Anioł Beskidów". Jak co roku przybyli także jego rodzice – Tadeusz i Danuta Palowie, którzy od początku wspierają ideę konkursu. To właśnie rodzice przygotowywali kilkunastoletniego Wojtka i jego brata Waldka do konkursu.

Palowie dziękowali niestrudzonej Zofii Lamers za coroczną pracę społeczną przy organizacji konkursu, a także wszystkim jego uczestnikom za odważne i wzruszajże prezentacje.

Po występie, laureaci odebrali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Franciszka Kopczaka, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej. Zofia Lamers wręczyła także specjalne podziękowania wszystkim instruktorom dzieci i młodzieży. Wśród nich była Jadwiga Jagła – pedagog z Wieszcząt, która przygotowuje uczestników konkursu od ponad 20 lat!