Konfesjonał Żywiecczyzny

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 23.10.2016 11:37

Przez Bramę Miłosierdzia w żywieckiej konkatedrze przeprowadził wiernych bp Roman Pindel.

Konfesjonał Żywiecczyzny Mieszkańcy Żywca przeszli przez Bramę Miłosierdzia ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

Biskup bielsko-żywiecki przewodniczył modlitwie odprawionej tutaj w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II. Miała ona szczególny wymiar, zważywszy na fakt szczególnych związków kardynała Karola Wojtyły z tą częścią dawnej archidiecezji krakowskiej oraz pobytem papieża Jana Pawła II w Żywcu w maju 1995 roku.

- Brama Miłosierdzia ma charakter nie tylko symboliczny. Tutaj jest także konfesjonał Żywiecczyzny - przypomniał proboszcz parafii konkatedralnej ks. Grzegorz Gruszecki. W świątyni od lat pojednanie z Bogiem znajdują liczni mieszkańcy miasta i sąsiednich miejscowości, od pewnego czasu funkcjonuje tutaj również stały konfesjonał.

Konfesjonał Żywiecczyzny   Przejście przez Bramę Miłosierdzia wiąże się z łaską odpustu ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość - Przechodzimy koło tej bramy, widzimy napis i grafikę z logo Jubileuszu Miłosierdzia - powiedział w homilii bp Roman Pindel - wielu z nas zachęca ona, by uwierzyć w Boże Miłosierdzie, wejść, wyspowiadać się, doświadczyć Bożego Miłosierdzia, a potem wrócić do siebie i pełnić dzieła miłosierdzia.

Wraz z ordynariuszem bielsko-żywieckim przy ołtarzu stanęło prawie 50 księży z Żywca i podżywieckich parafii. W główniej nawie znalazła się także uroczysta asysta mieszczan żywieckich w tradycyjnych strojach. W ławkach zasiadło prawie 300 wiernych, reprezentujących parafie dekanatów: żywieckiego, jeleśniańskiego, milowskiego i radziechowskiego.

Konfesjonał Żywiecczyzny   Do żywieckiej konkatedry pielgrzymowali wierni z okolicznych parafii ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Po Mszy św. schola młodzieżowa odśpiewała Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymkę do konkatedry zakończyło błogosławieństwo eucharystyczne. W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II odbyły się także lokalne pielgrzymki do Bram Miłosierdzia w Oświęcimiu i w Cieszynie. Odprawianym tutaj nabożeństwom przewodniczyli biskupi Piotr Greger i Tadeusz Rakoczy. Cztery tygodnie wcześniej podobne spotkania modlitewne odbyły się w pozostałych trzech kościołach z Bramą Miłosierdzia - w bielskiej katedrze św. Mikołaja oraz w Skoczowie i w Andrychowie.