Górskie ślady Jana Pawła II

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 21.10.2016 15:50

Blisko 100 km liczą Szlaki Papieskie w Beskidzie Żywieckim.

Górskie ślady Jana Pawła II Górale są dumni z papieskich szlaków. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

Pierwszy z nich otwarto dziesięć lat temu w Węgierskiej Górce, kolejny w Ujsołach. Można na nie wejść także w Cięcinie, Ciścu i Żabnicy. Turyści-pątnicy mają okazję przemierzać trasy, którymi niegdyś wędrował ks. Karol Wojtyła i odwiedzać miejsca, w których jego obecność została udokumentowana. Wmurowanie kamienia węgielnego pod kościół Przemienienia Pańskiego w parafii w Cięcinie, wizyty i wizytacje duszpasterskie w Cięcinie, Żabnicy i Ciścu, wędrówki na Halę Lipowską i Boraczą, zapiski w księgach pamiątkowych i kronikach parafialnych, potwierdzone i udokumentowane fakty związane z pobytem księdza, a później także biskupa Karola Wojtyły w miejscowościach gminy Węgierska Górka zostały dokładnie zbadane i opisane przez specjalnie w tym celu powołany komitet, w którym pracowali też księża: Stanisław Bogacz, Władysław Nowobilski i Mieczysław Danielczyk.

Górskie ślady Jana Pawła II   Obelisk w centrum Węgierskiej Górki uroczyście poświęcono 10 lat temu. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Pierwszy w diecezji bielsko-żywieckiej szlak papieski otwarto w Węgierskiej Górce we wrześniu 2006 r. Początek liczącej 44 kilometry trasy wyznacza obelisk w centrum miejscowości, dziesięciotonowy piaskowiec z krzyżem - repliką pastorału papieskiego. Imię Jana Pawła II jest żywe. W miejscowościach Gminy Węgierska Górka pojawia się na pieczątkach, adresach, w nazwach instytucji. Nosi je szkoła podstawowa w Ciścu, jedna z ulic w Cięcinie, wreszcie - od chwili otwarcia szlaku papieskiego - także skwer położony w samym centrum Węgierskiej Górki, przy ruchliwej główniej ulicy. Kardynał Wojtyła często przejeżdżał tędy, odwiedzając parafie leżące w dolinie Soły, aż po Milówkę, Rajczę i Ujsoły.

Górskie ślady Jana Pawła II   Jedna ze stacji Drogi Światła na Lipowską Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Przystankiem szczególnym na papieskich szlakach w Beskidzie Żywieckim jest Hala Lipowska. W lutym 1958 r. ks. Wojtyła - „Wujek” - przebywał tutaj na obozie narciarskim z grupą studentów. Codziennie odprawiał dla nich Mszę św. w schronisku. Tu właśnie w pamiętniku jednej ze studentek wpisał słowa, które dziś są mottem wędrówki jego śladami: „W górach chodź zawsze tak, aby nie zgubić znaków”. Z Ujsół-Złatnej na Lipowską prowadzi szlak Drogi Światła - pamiątka nabożeństwa odprawionego przez Jana Pawła II w Roku Jubileuszowym 2000. Każdą z 14 stacji: tajemnic Chrystusa Zmartwychwstałego wyznacza surowy górski głaz z mosiężną tablicą. Szlaki Papieskie Beskidu Żywieckiego - złoty krzyżyk na niebieskim tle - domalowano do już widniejących oznaczeń szlaków turystycznych.