Nauczyciele pielgrzymowali do bazyliki w Hałcnowie

Alina Świeży-Sobel

publikacja 14.09.2016 23:58

- U stóp Piety Hałcnowskiej pragniemy wypraszać Boże błogosławieństwo dla nauczycieli i uczniów na cały rozpoczynający się nowy rok szkolny - mówił ks. Sebastian Rucki, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców, podczas drugiej pielgrzymki nauczycieli do Hałcnowa.

Słowo na nowy rok pracy szkolnej skierował do pielgrzymujących pedagogów bp Piotr Greger Słowo na nowy rok pracy szkolnej skierował do pielgrzymujących pedagogów bp Piotr Greger
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Rozpoczęciu nowego roku szkolnego towarzyszyła diecezjalna pielgrzymka nauczycieli i wychowawców do bazyliki MB Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.

Tu najpierw sprawowana będzie Msza Święta pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera, a następnie konferencję "Rozbite lustro czyli miłosierdzie szkoły" wygłosił ks. Piotr Bączek. Ostatnim punktem pielgrzymowania było spotkanie przy stole i rozmowa na temat planów działalności duszpasterstwa nauczycieli i wychowawców.

Podczas diecezjalnej pielgrzymki do MB Hałcnowskiej pedagodzy zawierzyli Bogu swoją tegoroczną pracę. W bazylice powitał ich nowy kustosz, ks. Piotr Konieczny.

- Praca nauczyciela, wychowawcy, to stawianie fundamentów chrześcijańskiego domu – mówił bp Piotr Greger, który przewodniczył modlitwie i wyrażał swoją wdzięczność i uznanie dla pracy wszystkich pedagogów, także tych, których spotkał na drodze własnej edukacji. BP Greger przypomniał pielgrzymom słowa papieża Jana Pawła II o tym, że roztropnym budowniczym jest ten, kto słucha słów Chrystusa i wypełnia je.

- Przybyliśmy tu po to, aby szukać Boga. I pragniemy budować na skale - zapewniał w imieniu obecnych na pielgrzymce nauczycieli Grzegorz Galant z bielskiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4, prosząc o błogosławieństwo, które umocni ich w pracy.

Konferencję o znaczeniu postawy nauczyciela w procesie wychowania ucznia wygłosił ks. Piotr Bączek. Wskazywał na potrzebę  młodego człowieka, który szukając swojej tożsamości patrzy na swoje odbicie w lustrze otaczającego świata, które często nie daje właściwego obrazu. Wtedy nauczyciel jest tą jedyną osobą, która może pomóc. O nauczycielskich wyzwaniach pielgrzymi rozmawiali też podczas spotkania przy stole.

- To była druga diecezjalna pielgrzymka i chcemy ją w następnych latach kontynuować, podobnie jak pielgrzymowanie na Jasną Górę po zakończeniu roku szkolnego - mówi ks. Sebastian Rucki, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców. ­- Być może w przyszłym roku, z racji 350. rocznicy kanonizacji św. Jana Kantego, będziemy pielgrzymować do Kęt. W każdy trzeci czwartek o 18.00 w kościele Opatrzności Bożej w Białej będą Msze Święte i spotkania, a już w niedługim czasie powinni też rozpocząć swoją pracę rejonowi duszpasterze nauczycieli, którzy zaproponują kolejne inicjatywy.