Zmarł 101-letni ks. prałat Józef Strączek

Urszula Rogólska

publikacja 07.09.2016 14:01

Dziś rano w szpitalu w Bystrej Śląskiej odszedł do Pana najstarszy kapłan mieszkający na Podbeskidziu, w parafii Narodzenia NMP w Porąbce koło Kęt. 17 października skończyłby 102 lata...

Śp. ks. prałat Józef Strączek Śp. ks. prałat Józef Strączek
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. prałat Józef Strączek urodził się w roku wybuchu I wojny światowej - 17 października 1914 roku w Pcimiu, a w roku wybuchu drugiej - w 1939 r., święceń kapłańskich udzielił mu w katedrze na Wawelu kardynał Adam Sapieha. Był najstarszym kapłanem archidiecezji krakowskiej, zamieszkałym w Porąbce, w dekanacie międzybrodzkim w diecezji bielsko-żywieckiej.

Po święceniach kapłańskich, ks. Strączek duszpastersko posługiwał w Wilkowicach, Komorowicach, Rajczy i Żywcu. W 1957 r. objął parafię w Porąbce, gdzie mieszkał niemal 60 lat - do końca swojej ziemskiej wędrówki.

Jeszcze w tym roku aktywnie uczestniczył w życiu parafii, posługiwał sakramentalnie. Do końca swoich dni był niezwykle pogodny, aktywny na ile siły mu pozwalały.

Zmarł w wigilię wspomnienia Narodzenia NMP - ten tytuł Matki Bożej nosi parafia porąbczańska.

Bezpośrednią przyczyną śmierci ks. Józefa było zapalenie płuc.

O księdzu Józefie pisaliśmy m.in.:

Importa odbędzie się w niedzielę 11 września o godzinie 17.00 z kaplicy św. Urbana do kościoła parafialnego w Porąbce, gdzie w poniedziałek 12 września o godzinie 15.00 odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Józefa.