Pod Dębowcem cały świat

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 24.07.2016 16:08

Koronka w dziesięciu językach rozpoczęła finał ŚDM w diecezji. Na terenach bielskiej Hali pod Dębowcem można zobaczyć młodych i... flagi z całego świata. Fotorelację na żywo z Bielska-Białej przedstawiają Czytelnikom "Gościa Bielsko-Żywieckiego" Urszula Rogólska i ks. Jacek Pędziwiatr.

Pierwsze grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży na tereny wokół hali widowiskowo-sportowej w Bielsku-Białej pod Dębowcem przyjechały przed czternastą. Z każdą minutą przybywało autokarów i busów, którymi młodzież z całego świata podróżuje z parafii diecezji bielsko-żywieckiej. Przed piętnastą dojazd do hali nieco się zakorkował. Niektóre grupy musiały pokonać nawet dwa kilometry.
W ramach spotkania zaplanowano kilka koncertów a także prezentację poszczególnych grup przybyłych niemal z całego świata na Podbeskidzie, by w ciągu ostatnich kilku dni posmakować polskiej tradycji i kultury.

Pod Dębowcem cały świat   Adoracja na ołtarzu polowym. Ks. Jacek Pędziwiatr 21:00

Światowe Dni Młodzieży w diecezji bielsko-żywieckiej przeszły do historii. Zakończyła je wspólna adoracja, prowadzona w pięciu językach i błogosławieństwo, którego udzielił bp Piotr Greger.
Po zakończeniu koncertu muzyki Gospel, kiedy wokaliści opuścili scenę, wniesiono na nią prowizoryczny ołtarz - niewielki stół nakryty białym obrusem. Przed nim ustawiono cztery zapalone świece. Nieopodal ołtarza znalazły się także kopie Znaków Światowych Dnia Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej. Przy śpiewie pieśni „Jesteś królem” jeden z kapłanów wniósł Najświętszy Sakrament. Następnie odczytano adorację. W języku polskim modlił się bp Greger, w pozostałych - tłumacze, którzy słowa refleksji wypowiedzieli po angielsku, hiszpańsku, francusku i włosku. Adorację uwieńczyła wspólnie odmówiona Modlitwa Pańska: każdy z uczestników spotkania odmówił ją w swoim ojczystym języku. Modlitwę zakończyło błogosławieństwo na szczególny czas przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Pod Dębowcem cały świat   Selfie, czyli ćwiczenie na wyciągnięcie ręki. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość 20:00

Uśmiech, proszę! Koncert muzyki Gospel trwa w najlepsze. Dopiero teraz można trochę na spokojnie ogarnąć to, co działo się tuż przed nim. W oczekiwaniu na występ młodzi, gromadzący się przed sceną, mieli okazję lepiej się poznać. Rozerwały się kręgi narodowości i języków, ludzie zaczęli się "mieszać" z sobą, rozmawiać, szukając wspólnego języka. Pomocą był zwykły, serdeczny uśmiech. Pomagała też "komórka" z aparatem fotograficznym. Te międzynarodowe spotkania kończyły się najczęściej wspólną fotografią. A ponieważ robiący zdjęcia też chcieli mieć pamiątkę, więc selfie królowało. Kiedy zabrakło sticka - rodzaju teleskopowej laski, do której przymocowuje się aparat, by jego obiektyw miał szerszy zasięg - trzeba było się gimnastykować, mocno wyciągając ręce.

Pod Dębowcem cały świat   Uczestnicy warsztatów Gospel koncertują pod Dębowcem. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość 19:30

Gospel na deser. Po półtoragodzinnej przerwie na nieco spóźniony obiad młodzi wrócili na plac przed sceną, ustawioną przy Hali na Dębowcu. O 19:00 rozpoczął się koncert na dwieście głosów. Chórem kierują Siobhan Coker, Olrick Coker and Tony Adams, artyści z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, którzy 22 lipca w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej rozpoczęli trwające niespełna dwa dni warsztaty Gospel. Zajęcia odbyły się już po raz siódmy. Od 2010 roku organizuje je fundacja "Drachma". Tym razem zajęcia były prowadzone w sposób niezwykle intensywny, z myślą o dzisiejszym koncercie.
Po prezentacji dyrygentów i muzyków rozbrzmiały takty pierwszej pieśni: niech wszystko chwali Boga. Następnie artyści pozdrowili ze sceny uczestników ŚDM w diecezji: wywoływali poszczególne nacje, a ich przedstawiciele głośnymi okrzykami i oklaskami zaznaczali swoją obecność.
Młoda publiczność reaguje bardzo żywiołowo. Powtarza melodyjne refreny, zmuszając artystów do natychmiastowych bisów.

Pod Dębowcem cały świat   Młodzi z Afryki też dotarli pod Dębowiec Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość 17.20

Polskaaa, Biało-Czerwoni! Znany zapewne z zagranicznych stadionów piłkarskich zaśpiew okazuje się być całkiem popularnym przebojem Światowych Dni Młodzieży, przynajmniej w diecezjalnym wydaniu pod Dębowcem. "Biało-Czerwonymi" wypełniają sobie grupy francusko- i anglojęzyczne, które pozostały na "placu boju" przed sceną, która natenczas ucichła. A to dlatego, że pozostali poszli na obiad. Francuzi i Anglicy muszą poczekać do 18.00. Posiłek wydawany jest na specjalnym stoisku, między plenerową sceną i halą widowiskową. W trakcie rozchodzenia się grup na posiłek wyczytano jeszcze przybyłych z krajów afrykańskich. To stosunkowo nieliczne grupy, ale przyjęte z ogromnie ciepłą i żywiołową owacją ze strony pozostałych uczestników podsumowania ŚDM w diecezji.

Pod Dębowcem cały świat   Młodzież z Rosji przed samą sceną pod Dębowcem. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość 17.10

Wersal najgłośniejszy! Rozpoczęła się prezentacja grup, uczestniczących w spotkaniu uczestników ŚDM w diecezji. Po koncercie zespołu "Retrospekcja" na scenę wkroczyli prowadzący. Wyczytują w kilku językach nazwy krajów i diecezji, z których przyjechała młodzież. Na Podbeskidziu w tych dniach gościli młodzi z ponad trzydziestu krajów. Wielu z nich - jak Francuzi i Włosi - pochodzi z kilku różnych diecezji. Po odczytaniu nazwy kraju lub diecezji, pochodzący z nich wznoszą okrzyki, klaszczą, śpiewają i tańczą, pozostając na miejscach w swoich sektorach. Odczytywanie odbywa się bardzo powoli. Bywa, że aplauz poszczególnych grup trwa dwie do trzech minut. Wyczytano już grupy z Francji, Włoch, Kanady i Słowacji. Najgłośniej, jak dotąd, śpiewali młodzi z diecezji wersalskiej.

Pod Dębowcem cały świat   Zespół "Retrospekcja" zawładnął sceną i sercami młodych Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość 16.37

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię! Atmosferę na terenach Hali pod Dębowcem jako pierwszy podgrzał zespół "Retrospekcja". Sześcioosobowa formacja, która wcześniej grała wspólnie w wilamowickim zespole "Magnificat" zagrała utwory własne oraz kilka coverów znanych artystów polskiej sceny chrześcijańskiej. Kilkakrotnie udało muzykom udało się poderwać do wspólnego śpiewu tysięczną publiczności. Do tańca podrywać młodych nie trzeba było: Dębowiec spontanicznie się bawi. Powiewa morze kolorowych flag. To nie tylko barwy narodowe, ale także sztandary grup. Wiele z nich zawiera hasła pielgrzymowania poszczególnych grup, nazwy państw i miejscowości, z których pochodzą.

Pod Dębowcem cały świat   Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult i bp Piotr Greger Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość 16.20

Happy Birthday dla prezydenta! Miasto Bielsko-Biała, podobnie jak wiele innych miast i gmin na Podbeskidziu, ma ogromne zasługi w przygotowaniu i przeprowadzeniu spotkań i imprez w ramach ŚDM w diecezji. W imieniu władz samorządowych młodzież z całego świata na terenach Hali pod Dębowcem przywitał prezydent miasta Jacek Krywult. Tuż po jego wystąpieniu prowadzący spotkanie poinformowali jego uczestników, że prezydent Krywult obchodzi dziś urodziny. W odpowiedzi z tysięcy gardeł dobył się gromki śpiew "Happy Birthday to You!". Potem, nieco ciszej, zaśpiewano jeszcze odpowiedniki polskiego "Sto lat" po hiszpańsku i po rosyjsku. Gratulacje złożył na ręce prezydenta bp Piotr Greger. 

Pod Dębowcem cały świat   Młodzi z całego świata zawitali pod Dębowiec. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość 15.30

Choć na terenach spotkania podsumowującego ŚDM w diecezji nie było jeszcze kompletu uczestników, punktualnie o piętnastej rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia. Do modlitwy zachęcił zgromadzonych biskup pomocniczy Piotr Greger. Na scenie stanęło dziesięciu młodych ludzi. Każdy z nich śpiewał jedno wezwanie, każde w innym języku. Po koronce, również w kilku językach, odśpiewano hymn Światowych Dni Młodzieży.

Dojazd na tereny hali pod Dębowcem zabezpieczają oddziały policji i straży miejskiej. Na każdym skrzyżowaniu stoją patrole służb porządkowych. O bezpieczeństwo znajdujących się na terenie spotkania dbają służby porządkowe. Zachowano daleko idące środki ostrożności. Już przy wejściu sprawdzane są dokumenty tożsamości, identyfikatory a także bagaże wchodzących. Nie wolno wnosić przedmiotów ostrych, metalowych i szklanych.

Pod Dębowcem cały świat   Koronka: modlitwa w dziesięciu językach. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Uczestnicy spotkania zajmują miejsca w wyznaczonych sektorach. Na ewentualność niepogody przygotowano dla nich duży namiot. Otworem stoi hala, do której spotkanie przeniesie się w godzinach wieczornych. Są służby medyczne. Przygotowano również sektor higieniczny z dziesiątkami toalet, a także wydzielono specjalny ciąg stoisk z przekąskami i napojami.

 

 

 

W programie nabożeństwa rozesłania:

  • 15.00 - Przywitanie i Koronka do Miłosierdzia Bożego,
  • 16.00 - Koncert zespołu "Retrospekcja",
  • 17.00 - Prezentacja grup poszczególnych języków z udziałem scholi diecezjalnej przygotowanej pod kierunkiem ks. Grzegorza Strządały,
  • 19.00 - Koncert finałowy Międzynarodowych Warsztatów Gospel bielskiej fundacji "Drachma",
  • 20.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu,
  • 21.00 - Apel Jasnogórski, zakończenie.

Do hali będzie można dojechać autobusami komunikacji miejskiej linii 7 i 8  z przystanków przy dworcu PKP i ul. Piastowskiej. Samochody należy zostawić w okolicach dworca.

W niedzielę od godz. 8.00 do końca dnia, autobusy linii nr 7, będą rozpoczynać i kończyć trasę na przystanku Kamienica. W obu kierunkach pominięte zostaną przystanki: Karbowa Wyciąg, Hala Widowiskowo-Sportowa, Armii Krajowej Parking oraz Szyndzielnia.

Autobusy linii nr 8 w kierunku centrum kursować będą objazdem ulicami: Karbową, Karpacką do ul. Partyzantów i dalej według właściwej trasy. Pominięte zostaną przystanki: Armii Krajowej ZIAD, Armii Krajowej Młodzieżowa, Armii Krajowej Zieleń Miejska, Armii Krajowej Szpital oraz Partyzantów Folwark. Obowiązują wszystkie przystanki na trasie objazdu z wyłączeniem przystanku Kamienica. "Ósemka" w kierunku Szyndzielni będzie kursować bez zmian.

Ponadto do obsługi linii komunikacyjnych nr 7 i 8 zostaną skierowane dodatkowe autobusy, które będą kursować z następującą częstotliwością:

Autobusy linii nr 7 będą odjeżdżać z przystanku Piastowska Dworzec w kierunku Kamienicy począwszy od godz. 13.30 do godz. 18.00 z częstotliwością co 15 minut z informacją na wyświetlaczach kierunkowych "Linia nr 7 Kamienica".

Autobusy linii nr 8 będą odjeżdżać z przystanku Warszawska Dworzec w kierunku Hali Widowiskowo Sportowej pod Dębowcem od godz. 14.00 do godz. 20.00 z częstotliwością co 15 minut, z informacją na wyświetlaczach kierunkowych "Linia nr 8 Światowe Dni Młodzieży".

Przejazd do i z hali jest bezpłatny dla wszystkich uczestników święta.

Po zakończeniu uroczystości, z przystanku przy ulicy Karbowej obok Hali Widowiskowo-Sportowej pod Dębowcem odjadą dodatkowe autobusy linii nr 8 w kierunku centrum, których trasa przebiegać będzie ulicami: Karbową, Karpacką, Partyzantów i dalej wg właściwej trasy. Obowiązują wszystkie przystanki na trasie objazdu z wyłączeniem przystanku Kamienica.