Z Porto do Hałcnowa

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 22.07.2016 00:48

Za rok będą obchodzić stulecie objawień fatimskich. Dziś byli u hałcnowskiej Panienki.

Z Porto do Hałcnowa Pieta budzi szczególne zainteresowanie młodych. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Stuosobowa grupa portugalskiej młodzieży z trzema opiekującymi się nią księżmi gościła w Bazylice Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie.

Partugalczycy znaleźli gościnę w parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim. Dzień wcześniej zwiedzali muzeum Auschwitz.

− Wizyta w tym miejscu zrobiła na nas ogromne wrażenie. To był czas wyciszenia, modlitwy i refleksji − mówi jeden z księży towarzyszących grupie młodzieży z Porto.

− Goście najpierw z zaciekawieniem poznali historię sanktuarium − mówi podejmujący gości ks. Andrzej Sander, wikariusz hałcnowskiej parafii. − Na pamiątkę otrzymali też folder informujący o życiu bazyliki. Największe zaciekawienie wzbudziła sama figura Matki Bożej Bolesnej i jej dramatyczna historia − dodaje. Posłuchaj:

Ks. Jacek Pędziwiatr

Z Porto do Hałcnowa   Bazylikę wypełnia młodość. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość O godzinie dziesiątej rozpoczęła się Msza św. Bazylikę wypełniły wielogłosowe, dynamiczne śpiewy. Znak pokoju nie był powściągliwym ukłonem czy uściskiem dłoni. Młodzi padali sobie w objęcia, okazując w ten sposób braterską miłość nie tylko stojącym najbliżej, ale również odchodząc do znajdujących się w nieco bardziej odległych miejscach kolegów.

− Wizyta w polskich parafiach, to dla nas ciekawe doświadczenie duszpasterskie − mówią księża z Portugalii. − Pierwsze, co nas zaskakuje, to liczba kapłanów. W Portugalii praktycznie nie ma wikarych. Jeden ksiądz najczęściej obsługuje kilka kościołów. Niezwykle ujmująca jest także gościnność polskich rodzin, z którymi dzielimy mieszkanie podczas Światowych Dni Młodzieży w Diecezji.