Pisarzowicka szkoła aniołów

Alina Świeży-Sobel

publikacja 02.07.2016 07:54

Szkolne Koło Caritas, które działa w Gimnazjum w Pisarzowicach pod opieką Agnieszki Kani i Joanny Przybylskiej, należy do grona najbardziej aktywnych w naszej diecezji. Opuszczający szkołę gimnazjaliści zapewniali, że z pomagania innym nie zrezygnują.

Wolontariusze Caritas z Gimnazjum w Pisarzowicach Wolontariusze Caritas z Gimnazjum w Pisarzowicach
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Pożegnanie uczniów klas trzecich w pisarzowickim Gimnazjum im. Jana Pawła II było w tym roku wymownym podsumowaniem ich szkolnej pracy. Otrzymali gratulacje nie tylko za naukę.

Dyrektor Maciej Żarski z dumą podkreślał, że aż 80 proc. spośród nich brało udział w pomocy dla innych.

- Skala zaangażowania tutejszych uczniów jest naprawdę wyjątkowa, a jeśli do tego doda się świetną organizację ich akcji charytatywnych, to i efekty są imponujące - mówi z uznaniem o pisarzowickich gimnazjalistach ks. Robert Kasprowski, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Opiekunki SKC (od lewej): Joanna Przybylska i Agnieszka Kania   Opiekunki SKC (od lewej): Joanna Przybylska i Agnieszka Kania
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas tylko w tym roku mają na swoim koncie całą serię akcji charytatywnych: biegi, kiermasze, turniej piłkarski, majówkę, kwesty i zbiórki darów. Piekli pierniki, przygotowywali kartki świąteczne i ozdoby z masy solnej. Pomagali w leczeniu Klaudii Pająk, wspierali fundację Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W ramach dwóch akcji Caritas "Tak. Pomagam" zebrali w sklepach łącznie prawie 3,5 tony towarów, z których powstały paczki dla rodzin i osób potrzebujących z Pisarzowic, Hecznarowic i sąsiednich miejscowości.

Przygotowali spotkanie wigilijne dla podopiecznych fundacji Krzyż Dziecka, a dochód z jednego z kiermaszów przeznaczyli na prezent dla chorego kolegi.

Wolontariusze odwiedzili też wraz ze św. Mikołajem dzieci w przedszkolach, a z okazji Dnia Chorego – dzieci w szpitalach Oświęcimia i Bielska-Białej. Przebrani za zwierzątka i bohaterów baśni czytali im bajki, rozdawali baloniki i prezenty.

Upominki wręcza gimnazjalistom Agnieszka Kania   Upominki wręcza gimnazjalistom Agnieszka Kania
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Współorganizowali też parafialne spotkania z chorymi w Pisarzowicach i Hecznarowicach, z prezentacją przedstawienia "Oskar i pani Róża".

- Dziękujemy wam za zapał i otwarte serce w niesieniu pomocy innym. Niech dobro, którym się dzielicie, powróci do was zwielokrotnione. Jesteście aniołami! - mówiły Agnieszka Kania i Joanna Przybylska, czuwające nad pracą młodych wolontariuszy, które ze wzruszeniem żegnały Anię, Olę, Wiktorię, Natalię, Monikę, Dawida i całą gromadę wspaniałych młodych ludzi.

Na pożegnanie każdy wolontariusz otrzymał prezent: książkę od Rady Rodziców, czerwoną koszulkę z logo od Caritas, a od opiekunek SKC - figurkę aniołka.