85. urodziny "Lutni" z Mozartem

Alina Świeży-Sobel

publikacja 01.07.2016 17:09

W czasie jubileuszowego koncertu w cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny chórzyści pod dyrekcją Marii Gruchel wykonali "Mszę C-dur" Mozarta.

Jubileuszowy koncert chóru Jubileuszowy koncert chóru
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

To już trzecia msza w ich repertuarze. I po raz kolejny nie zawiedli słuchaczy.

Katolicki chór kościelny "Lutnia" - tak przedstawiają się śpiewacy, związani z parafią św. Marii Magdaleny. Zespół istnieje od 1931 r., utworzony przez Rudolfa Halfara, ówczesnego burmistrza i posła. W pierwszym okresie był chórem męskim, a potem – mieszanym.

Współpracowało z nim wielu znakomitych muzyków, m.in. Wiktor Kisza, Władysław Rakowski. Śpiewali dla Jana Pawła II na Kaplicówce i w Rzymie. Często śpiewają wraz z chórem ewangelickim. Podczas jubileuszowego koncertu wystąpili z nimi gościnnie: solistka Elżbieta Sikora-Kapałka i kwintet smyczkowy cieszyńskich muzyków.

Od 15 lat chór śpiewa pod dyrekcją Marii Gruchel   Od 15 lat chór śpiewa pod dyrekcją Marii Gruchel
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Od 2002 r. chórem dyryguje Maria Gruchel. Pod jej batutą zespół znacznie poszerzył swój repertuar o utwory sakralne wybitnych kompozytorów, które chętnie wykonuje w kościołach Cieszyna, Polski, a także poza granicami kraju.

- W to, jak śpiewają, włożyli wiele pracy, która dała efekty. Cieszy mnie, kiedy słyszę, że chórzyści już nie "odśpiewują", ale autentycznie muzykują, przekazują emocje - mówiła z dumą Maria Gruchel.

- Z inicjatywy pani dyrygent od 10 lat organizujemy też ekumeniczne przeglądy chórów parafialnych Śląska Cieszyńskiego "Cantate Domino" - dodaje Jadwiga Matuszewska, menedżer chóru.

Za to, że niezawodnie angażują się podczas każdej parafialnej uroczystości, dziękował im proboszcz ks. kan. Jacek Gracz.

Urodzinowy koncert z udziałem solistów i zespołu kameralnego dostarczył niezapomnianych wrażeń   Urodzinowy koncert z udziałem solistów i zespołu kameralnego dostarczył niezapomnianych wrażeń
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Zostaliście obdarowani przez Boga niezwykłymi talentami. Dziękujemy, że chcecie się nimi dzielić i dzięki tej muzyce możemy odkrywać to, co najważniejsze - dodawał burmistrz Ryszard Macura.

Wśród składających gratulacje sympatyków zespołu był też m.in. poseł Stanisław Pięta, ewangelicki proboszcz ks. Janusz Sikora, dawna dyrygent Ludmiła Kubień czy śpiewająca z chórem solistka opery Jadwiga Papiernik. List gratulacyjny przesłał Krzysztof Przemyk, prezes bielskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Podziękowania i dyplomy otrzymali z okazji jubileuszu najwierniejsi śpiewacy "Lutni". Tu rekordzistą jest Jan Ryś, od 59 lat związany z chórem, a wśród pań: Krystyna Bomba (55 lat) czy Anna Szkandera (47 lat).

Prezes chóru Jan Łabuz   Prezes chóru Jan Łabuz
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Wszystkich chórzystów i dzieje chóru przedstawia pamiątkowa publikacja, a jubileuszowe koncerty "Lutni" odbędą się jeszcze w Ustroniu-Zawodziu i w Skoczowie.

- Muzyka to odbicie duszy i daje wspaniałe przeżycie, przyciąga do Boga - mówi Jan Łabuz, prezes chóru, zapraszając nowych adeptów do wspólnego śpiewania i na próby "Lutni" we wtorki o 17.30 do salki św. Jana Pawła II.