Dźwięczna peregrynacja

ks. Jacek Pędziwiatr

publikacja 20.05.2016 22:51

Dwoje imion - Faustyny i Jana Pawła - nosi pierwszy w historii kościoła Matki Bożej Różańcowej dzwon. Poświęcono go w urodziny Karola Wojtyły, 18 maja, podczas rekolekcji przed peregrynacją Znaków Miłosierdzia.

Dźwięczna peregrynacja Dzwon - pamiątka peregrynacji Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Skoczowskie kościoły są położone blisko siebie. Niespełna kilometr musiał pokonać samochód-kaplica, by obraz Jezusa Miłosiernego wraz z towarzyszącymi mu relikwiami przewieźć ze „Szpitalika” do kościoła na osiedlu Górny Bór.

Na rozpoczęcie czasu nawiedzenia parafianie stawili się bardzo licznie. Po modlitwie powitania, którą w imieniu wiernych wygłosił ks. proboszcz Zbigniew Macura, część z nich wróciła do domu, by wrócić do kościoła na czas adoracji rodzin parafii oraz na Mszę św. z udziałem księży pochodzących z parafii oraz niegdyś w niej pracujących, odprawioną późnym wieczorem. Jeszcze po niej zaplanowano Godzinę Miłosierdzia oraz całonocne czuwanie. Zaś następnego dnia w programie znalazły się między innymi Msza św. dla seniorów oraz modlitwa zawierzenia parafii Bożemu Miłosierdziu.

Dźwięczna peregrynacja   Relikwie patronów skoczowskiego dzwonu Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Obraz Jezusa Miłosiernego swoją wymową podkreślił jeszcze fakt, iż kościół, jest parafialnym Wieczernikiem. Doświadczyło tego w sposób szczególny dwadzieścia troje gimnazjalistów, którzy z rąk bp. Piotra Gregera przyjęli dary Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania. Uroczystość miała tym bardziej dostojny przebieg, iż przygotowania do przyjęcia Znaków Miłosierdzia parafia zainaugurowała czuwaniem przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Okolicznościowe rekolekcje prowadził ks. Marek Studenski, wikariusz generalny. Ich trwanie zbiegło się w czasie z 96. rocznicą urodzin Karola Wojtyły.

W tym dniu - 18 maja - ks. Studenski poświęcił dzwon, który swoim dźwiękiem będzie upamiętniać obecność obrazu oraz relikwii świętych Faustyny i Jana Pawła II w parafii oraz przeżywany w tym czasie w całym Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

Dźwięczna peregrynacja   Miłosierny tchnął swego Ducha na młodych Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Wspólnota Matki Bożej Różańcowej wyłoniła się z parafii Znalezienia Krzyża Świętego. Budowę kościoła rozpoczęto tutaj wiosną 1991 roku. 7 października, w święto patronalne, abp Damian Zimoń oficjalnie powołał do życia nową parafię i wyznaczył jej granice. Wykonany i poświęcony przy okazji peregrynacji dzwon jest pierwszym dla skoczowskiego kościoła Matki Bożej Różańcowej. Na razie nie zawiśnie na wieży. Znajdzie się tam dopiero wówczas, gdy uda się sprawić wszystkie potrzebne dzwony. Na razie parafia czeka na fundatorów.