Simoradz zrobił najważniejszy krok

Urszula Rogólska

publikacja 18.05.2016 00:56

O ostrych słowach z Listu św. Jakuba, które tylko pozornie nie pasowały do spotkania z Miłosiernym Bogiem i o tym, jaki krok trzeba zrobić, żeby doświadczyć Jego miłosierdzia mówił w Simoradzu bp Roman Pindel.

Młodzi i dojrzali parafianie wnoszą relikwie Apostołów Miłosierdzia Młodzi i dojrzali parafianie wnoszą relikwie Apostołów Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość

Maluchy stawały na palcach wypatrując z której strony nadjedzie to jedyne w swoim rodzaju auto-samochód-kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami Apostołów Miłosierdzia: św Faustyny i św. Jana Pawła II. Dziewiętnastka kandydatów do bierzmowania czekała wytrwale w pełnej gali przy wejściu do kościoła św. Jakuba, który stoi na polskim szlaku do grobu Apostoła Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela. Kto tylko mógł z pokolenia dorosłych i seniorów, przyszedł we wtorek 17 maja, by powitać peregrynujące Znaki Bożego Miłosierdzia.

Razem z parafianami, ich proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem, księżmi z dekanatu skoczowskiego - i dziekanem ks. Ignacym Czaderem - na Znaki czekał biskup Roman Pindel, który przewodniczył uroczystej Mszy Świętej i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Znaki przyjechały pod eskortą wozów strażackich z niedalekiego Dębowca.

Obraz wnieśli do kościoła strażacy, zaś relikwie - kandydaci do bierzmowania oraz parafianie w strojach regionalnych.

Strażacy wnoszą obraz Jezusa Miłosiernego do kościoła w Simoradzu   Strażacy wnoszą obraz Jezusa Miłosiernego do kościoła w Simoradzu
Urszula Rogólska /Foto Gość
Nikogo nie odrzucasz

- Panie Jezu, z radością i drżącym sercem witamy Cię w Znakach Bożego Miłosierdzia. Jak kiedyś przyszedłeś do zalęknionych uczniów zgromadzonych w Wieczerniku, aby ich zapewnić, że żyjesz oraz obdarzyć ich pokojem i błogosławieństwem, tak i dziś przychodzisz do nas, ofiarując nam te same dary - mówił ks. Moskal przed łagiewnickim wizerunkiem Jezusa. - Przybywasz do naszej parafialnej świątyni w Simoradzu, aby po raz kolejny zapewnić nas, że Ty jesteś Bogiem Miłosiernym i nikogo nie odrzucasz, ale wszystkich kochasz miłością taką, która oddaje życie za każdego człowieka.

Ostre słowa

Nawiązując do przeczytanego w liturgii Słowa fragmentu z Listu św. Jakuba: "Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz", biskup Roman Pindel tłumaczył, że te ostre słowa tylko pozornie nie pasują do przeżywanych chwil spotkania z Bogiem Miłosiernym.

Z biskupem Romanem Pindlem z lewej ks. dziekan Ignacy Czader, z prawej - ks. proboszcz Krzysztof Moskal   Z biskupem Romanem Pindlem z lewej ks. dziekan Ignacy Czader, z prawej - ks. proboszcz Krzysztof Moskal
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Ostrość w tych słowach, to jest to, co trzeba powiedzieć o Bożym Miłosierdziu każdemu, kto by chciał się spotkać z Bożym Miłosierdziem - mówił bp Pindel - Uświadamiamy sobie, że miłosierdzia można doznać pod pewnymi warunkami. Po pierwsze człowiek musi się znajdować w takiej sytuacji, kiedy sam sobie nie poradzi. Drugi warunek - żeby doznać miłosierdzia od Boga, doświadczyć miłosierdzia drugiego człowieka, trzeba uznać własną niemoc: sam sobie nie mogę pomóc. I wreszcie trzeci warunek - świadomość, że jest ktoś taki, kto pochyli się nade mną. kto da to, czego ja sobie nie mogę dać, kto naprawi, wybaczy, kto pomoże.

Jak podkreślał bp Pindel: - Podstawową przeszkodą w otrzymaniu Bożego Miłosierdzia, jest pycha - moja pycha, kiedy sobie nie uświadamiam, że potrzebuję miłosierdzia. Przeciwieństwem tej postawy jest pokora. Pokonuje więc przeszkodę ten, kto uznaje: nie daje rady i przyznaje się do tego przed Bogiem albo prosi o pomoc drugiego człowieka. Ten krok trzeba zrobić, żeby doświadczyć Bożego Miłosierdzia.

Parafianie przynieśli do ołtarza tryptyk, który będzie peregrynował w rodzinach parafii   Parafianie przynieśli do ołtarza tryptyk, który będzie peregrynował w rodzinach parafii
Urszula Rogólska /Foto Gość
Bp Pindel przypomniał przypowieść o Synu Marnotrawnym,  który nie tylko uświadomił sobie swoją nędzę, ale i zdecydował się wyruszyć do domu Ojca. - Kto uniży się przed Bogiem, ten dozna Bożego miłosierdzia, Bożego przebaczenia, Bożej pomocy, Bożego wyzwolenia - podkreślił biskup.

Na zakończenie uroczystości ksiądz biskup poświęcił pamiątkowe krzyże bierzmowanych oraz tryptyk Bożego Miłosierdzia, który będzie peregrynował po domach parafii simoradzkiej.

W środę, 18 maja - w dniu rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - Znaki Miłosierdzia powitają mieszkańcy skoczowskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Kandydatki do bierzmowania z Simoradza   Kandydatki do bierzmowania z Simoradza
Urszula Rogólska /Foto Gość
Kandydaci do bierzmowania z Simoradza   Kandydaci do bierzmowania z Simoradza
Urszula Rogólska /Foto Gość