Życie jest święte, bo jest darem Boga

Alina Świeży-Sobel

publikacja 07.04.2016 14:50

W kościele św. Jana Chrzciciela w Komorowicach rozpoczęła się wielka modlitwa w intencji życia. Podczas koncelebrowanej Mszy Świętej bp Roman Pindel odebrał od zgromadzonych kapłanów i wiernych świeckich deklaracje duchowej adopcji życia poczętego.

W modlitwie w intencji troski o życie uczestniczyły całe rodziny W modlitwie w intencji troski o życie uczestniczyły całe rodziny
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Ta Eucharystia była głównym punktem obchodów Dnia Świętości Życia w diecezji bielsko-żywieckiej. Wcześniej w bielska Fundacja Luce zaprosiła rodziny na wspólne świętowanie połączone ze sportową rywalizacją i zabawą, a na piątek 8 kwietnia zaplanowany jest wielki koncert Święta Życia. W hali pod Dębowcem w Biesku-Białej swoje występy zapowiedzieli m.in. raper Arkadio, Besquidians, Dzień Dobry, Anashim, Kapela Wałasi, Trojak Country, a gościem specjalnym będzie chór gospel Sound’n’Grace.

Obrońcy życia, którzy zgromadzili się w komorowickim kościele, mogli także w sąsiadującym ze świątynią domu parafialnym obejrzeć wystawę, która prezentowała różne formy wspierania życia, a także godne chrześcijanina sposoby wchodzenia na drogę rodzicielstwa.

W homilii bp Pindel przypominał, że życie jest święte, bo jest darem Boga i to Bóg pragnie życia każdego człowieka. - To Bóg ma wspaniały plan dla człowieka, zanim on się narodzi. Dlatego trzeba wszystko uczynić, by to życie było ocalone, chronione i podtrzymywane - podkreślał bp Pindel. Wskazywał przy tym, że wszelkie działania, które podejmowane są w tej dziedzinie przez rządy, samorządy czy organizacje, obarczone są najczęściej społeczną czy polityczną kalkulacją: mają wpływać na dzietność rodzin, by zapobiec katastrofie demograficznej narodu, zapewnić lepszą przyszłość ekonomiczną społeczeństwu, dać korzyści rodzinom. Biskup ordynariusz przyznał, że te działania należy przyjmować ze zrozumieniem i nadzieją, ale i ze świadomoscią, że rzadko przynoszą one pożądany skutek.

Jak zauważył, przyczyną jest właśnie motywacja, skupiona na ekonomii, wymiarze społecznym dzietności, a nie na świętości życia, która jest motywacją człowieka wierzącego. - To oznacza, że dla wierzącego każde życie jest święte, a więc nienaruszalne z tego powodu, że to Bóg powołał to istnienie do życia. On daje życie i tylko On ma prawo odebrać życie biologiczne człowiekowi i obdarzyć go darem życia wiecznego - tłumaczył bp Pindel, dodając, że z tego wynika nasz obowiązek ochrony życia, który realizujemy w rodzinie, troszcząc się o dzieci i osoby w podeszłym wieku, a także ratując życie zawodowo jako pracownicy służby zdrowia, czy też podejmując modlitwę o ocalenie każdego zagrożonego życia.

Dzieło duchowej adopcji wiele osób podjęło już po raz kolejny...   Dzieło duchowej adopcji wiele osób podjęło już po raz kolejny...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Obrońcy życia podejmujący uroczyście duchową adopcję życia poczętego, przyszli w procesji, trzymając w rękach świece zapalone od ognia paschału. Przed ołtarzem złozyli na ręce biskupa Romana Pindla deklaracje, wcześniej opatrzone własnym podpisem. Wiele osób zrobiło to już po raz kolejny. Jak przypominał ks. Tomasz Gorczyński, diecezjalny duszpasterz rodzin, jest to zobowiązanie do podjęcia trwającej 9 miesięcy, aż do Bożego Narodzenia, modlitwy i duchowej opieki dla życia poczętego dziecka.

Na zakończenie liturgii bp Pindel pobłogosławił małe dzieci i matki w błogosławionym stanie.

Jak zapewnił ks. kan. Tadeusz Nowok, codzienna modlitwa w intencji ochrony życia będzie podejmowana także na antenie radia "Anioł Beskidów", podczas transmitowanych z kościoła w Bielsku-Białej Komorowicach codziennych Mszy Świętych.