Żołnierze Wyklęci zostali w pamięci

aśs

publikacja 27.02.2016 11:08

Obchody poświęcone partyzantom - uczestnikom antykomunistycznej konspiracji i walki po 1945 r. - odbędą się w dniu ich pamięci: 1 marca w Bielsku-Białej i Żywcu.

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielsku-Białej Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielsku-Białej
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Uroczystości w Radziechowach rozpoczną się w sobotę, 27 lutego, od Mszy Świętej w kościele św. Marcina, sprawowanej o 18.00.

Następnie odbędzie się złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkowa wmurowaną w kościele.

Tablica ta przypomina pochodzącą głównie z tej miejscowości młodzież zrzeszoną w Związku Młodzieży patriotycznej "Nowe Wyzwolenie", aresztowaną przez funkcjonariuszy Urzędu bezpieczeństwa w 1950 r.

Później odbędzie się przejście z zapalonymi zniczami na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na mogile Obchody dedykowane są pamięci bohaterów drugiej konspiracji   Obchody dedykowane są pamięci bohaterów drugiej konspiracji
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Edwarda Chudźca, ps. „Brzoza”, żołnierza VII okręgu NSZ, oddziału „Sztubak”, który zginął 27 lipca1946 r.

- Z cmentarza z zapalonymi zniczami uczestnicy uroczystości utworzą kolumnę marszową i przejdą w milczeniu, przy dźwięku werbli, na Matyskę, pod Kurhan Pamięci Narodowej.

Tam złożymy znicze i odśpiewamy hymnu narodowy - zapowiada Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia "Dzieci Serc", które jest inicjatorem tej uroczystości.

W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca uroczystości odbędą się w także w Żywcu.

Rozpocznie je o 8.00 Msza Święta w kościele św. Uroczystości pod pomnikiem żołnierzy NSZ w Żywcu   Uroczystości pod pomnikiem żołnierzy NSZ w Żywcu
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Floriana, następnie odbędzie się przemarsz pod budynek przy ul. Dworcowej 2. To dawna siedziba UB. Tu przewidziane jest zwiedzanie podziemi i film z rekonstrukcji wydarzeń z lat powojennych.

Tego dnia o 17.00 odbędzie się druga część uroczystości, zorganizowana pod pomnikiem NSZ obok Miejskiego Centrum Kultury, a następnie przewidziane jest przejście do budynku MCK i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W Bielsku-Białej 1 marca o 17.00 odbędzie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie się Apelem Poległych na placu Opatrzności Bożej w Białej.

Później nastąpi przejście ulicami miasta, szlakiem byłych urzędów UB i miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych, do kościoła NSPJ, gdzie o 18.30 rozpocznie się Msza św. w ich intencji.