Błogosławieni z Pariacoto w bielskiej galerii

Alina Świeży-Sobel

publikacja 18.02.2016 19:25

Dzieła inspirowane życiem męczenników z Peru zagoszczą w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury. W piątek 19 lutego o 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto".

Obraz na szkle Zdzisława Słoniny ze Świątnik Obraz na szkle Zdzisława Słoniny ze Świątnik
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W grudniu w Żywcu odbyło się otwarcie tej niepowtarzalnej wystawy prac, dedykowanych obu męczennikom oraz św. Franciszkowi.

Większość z nich powstała właśnie z myślą o tej prezentacji.

Duszą przedsięwzięcia był Zbigniew Micherdziński, który wpadł na pomysł, by zachęcić artystów, aby tworząc swoje dzieła podziękowali za dar beatyfikacji o. Michała Tomaszka, a także bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

- Chciałem uczcić w ten sposób naszych męczenników, jak tylko dowiedziałem się o ich Zbigniew Micherdziński, pomysłodawca wystawy, która jest hołdem artystów dla męczenników z Pariacoto   Zbigniew Micherdziński, pomysłodawca wystawy, która jest hołdem artystów dla męczenników z Pariacoto
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
beatyfikacji - mówił kurator wystawy Zbigniew Micherdziński.

- To nie było łatwe, bo twórcy na ogół niewiele wiedzieli o ich męczeństwie, a tu trzeba było poświęcić im pracę. Bardzo pomógł nestor naszych twórców ludowych: 90-letni Józef Hulka z Łękawicy. Poprosiłem go o pracę i już po tygodniu były gotowe trzy obrazy malowane na szkle. Innym już tylko wystarczyło powiedzieć: - Skoro Hulka potrafił zrobić...

Efekt tych próśb przerósł najśmielsze oczekiwania i prac na wystawę powstało bardzo dużo. Tworzyli je znani artyści z Polski i zagranicy, profesorowie - wśród nich prof. Michał Kliś.

Prowincjał o. Jarosław Zachariasz z Anną Bukowską-Kołodziejczak, autorką portretu bł. Michała Tomaszka   Prowincjał o. Jarosław Zachariasz z Anną Bukowską-Kołodziejczak, autorką portretu bł. Michała Tomaszka
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Zaangażowali się też liczni twórcy ludowi - z Antonim Toborowiczem czy Janem Bojko z Jaworzynki na czele. Zaangażowali się dorośli i dzieci. Najmłodszy autor miał 3 lata, a najstarszy - 90.

Ich udział w wystawie jest hołdem artystów złożonym bohaterskim  franciszkanom, którzy polegli w dalekim Peru w obronie wiary chrześcijańskiej oraz św. Franciszkowi, który od wieków wzbudza u artystów duże zainteresowanie.

- Chcę każdemu z autorów podziękować i zachęcam do modlitwy przez wstawiennictwo męczenników. Uwierzcie, że warto ich wzywać w naszych życiowych potrzebach - mówił o. Jarosław Zachariasz, który objął wystawę patronatem.

Zbigniewa Micherdzińskiego w realizacji pomysłu wspierała córka, Joanna Paciecha, a także Bogdan Wandzel z bielskiego ROK-u. Po pierwszej ekspozycji w Żywcu dzieła zawędrowały już do rodzinnej miejscowości bł. Michała Tomaszka - do Łękawicy, a teraz można je zobaczyć w Bielsku-Białej.

Na otwarcie bielskiej wystawy zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin obu błogosławionych, a wieczór poprowadzi znany beskidzki artysta Józef Broda.