Wieprz: Rozpoznali Go, otworzyli się na łaski...

Alina Świeży-Sobel

publikacja 18.02.2016 06:16

W najstarszej parafii dekanatu andrychowskiego tłumy wiernych witały obraz Miłosiernego. Czekali na przybycie samochodu-kaplicy pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera i proboszcza ks. kan. Stefana Klajmana.

Obraz i relikwie uroczyście powitano w kosciele pw. Wszystkich Świętych Obraz i relikwie uroczyście powitano w kosciele pw. Wszystkich Świętych
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Przyznaję, że się trochę bałem, czy w niedzielę, po tylu Mszach Świętych przyjdzie jeszcze ktoś powitać Pana Jezusa. Wiedziałem, że jakaś garść ludzi się znajdzie, ale się nie spodziewałem, że będzie was tylu - przyznawał ks. kan. Klajman, dziękując parafianom za liczną obecność.

Na powitanie wyszli w komplecie wieprzańscy strażacy, poczty sztandarowe, całe rodziny i rzesze młodych, zaangażowanych w służbę ołtarza i życie parafii. Po wniesieniu do kościoła relikwii świętych apostołów Bożego Miłosierdzia relikwiarze ustawione zostały na tle banera poświęconego zbliżającym się Światowym Dniom Młodzieży.

Stanęły u stóp drewnianej figury przedstawiającej postać Pana Jezusa Miłosiernego, który przygarnia do siebie klęczących przed Nim: św. Faustynę i św. Jana Pawła II. Ten wymowny obraz jeszcze bardziej podkreślał tę więź obojga świętych z Bożym Miłosierdziem...

W imieniu parafian znaki Bożego Miłosierdzia powitali: bp Piotr Greger i ks. kan. Stefan Klajman   W imieniu parafian znaki Bożego Miłosierdzia powitali: bp Piotr Greger i ks. kan. Stefan Klajman
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Panie Jezu Miłosierny, dziś zapraszamy Cię w gościnę do nas. Nawiedzasz naszą parafię, czyniąc wymowny gest w kierunku tych wszystkich, którzy choćby na chwile zatrzymają oczy na wizerunku wskazanym przez Ciebie. Dziś nam przypominasz, że uprzedzająca łaska Twego błogosławieństwa jest zawsze aktualna i w każdym czasie może dotrzeć do wszystkich ludzi.

Pragniemy, aby w czasie tej rozmowy, która będzie trwała całą dobę, nasze serca pałały, aby biły mocniej, gdy będziemy doświadczać wszechmocy Twojego miłosierdzia, Boże. Spraw o Panie, aby każdy członek naszej wspólnoty parafialnej przyłączył się do tej modlitwy.

Relikwiarze św. Faustyny i św. Jana Pawła II stanęły przed ich rzeźbionymi figurami   Relikwiarze św. Faustyny i św. Jana Pawła II stanęły przed ich rzeźbionymi figurami
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Pomóż dorosłym, młodzieży, dzieciom i ludziom starszym wypowiedzieć swoje nadzieje i swoje rozczarowania. Pomóż wszystkim usłyszeć Twoje słowa, oświecające umysł, i przyjąć łaskę przemieniającą serce. Niech każdy z nas rozpozna Cię na nowo, aby opowiadać radosną nowinę o Twoim miłosierdziu - prosił ks. kan. Stefan Klajman, witając Jezusa Miłosiernego w imieniu parafian z Wieprza i prosząc, aby te chwile spotkania z Bożym Miłosierdziem zaowocowały w każdym postawą miłosierdzia wobec drogiego człowieka.

-  Chcemy prosić o Boże Miłosierdzie dla nas i całego świata, dla tej wspólnoty, a zwłaszcza dla tych, którzy tego miłosierdzia potrzebują najbardziej - przypominał bp Piotr Greger, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez księży dekanatu andrychowskiego, z dziekanem ks. prał. Stanisławem Czernikiem na czele.

Przywołując w homilii opis duchowej walki z szatanem, jaką stacza Chrystus kuszony na pustyni, bp Greger wskazywał na potrzebę uświadomienia sobie, że wciąż należy być gotowym na przezwyciężanie pokus, bo szatan nie rezygnuje z atakowania.

Wierni ucałowali relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia   Wierni ucałowali relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Droga Jezusa, która rozpoczęła się w publicznym działaniu od zderzenia z pokusami szatana, jest także drogą Jego uczniów. W życiu chrześcijan powtarza się zatem dokładnie to samo, co działo się w życiu ziemskim Jezusa. Jest czas na płacz i radość, przychodzi czas pragnienia i głodu, jest czas przeżywania obecności drugiego człowieka, ale także czas samotności. Jest czas wzgardy i uczty weselnej. Jest czas śmierci, ale też czekające nas zmartwychwstanie. To jest ta bogata tajemnica Chrystusa, o której dziś wspomina liturgia Kościoła: abyśmy postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa i dzięki Jego łasce prowadzili święte życie - mówił bp Greger.

Podczas Mszy świętej wśród darów ofiarnych złożona została księga, w której zostały wpisane zobowiązania i postanowienia miłosierdzia, podjęte przez dzieci, młodzież oraz dorośli, a także rodziny i grupy parafialne.

Po Eucharystii wierni uczcili relikwie, modlili się przed obrazem Bożego Miłosierdzia, a czas nocnego czuwania wypełniła m.in. Noc Nikodemowa - adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z odczytywaniem próśb i podziękowań, zakończona indywidualnym błogosławieństwem.