Nie żyje śp. Mieczysław Machowiak

Alina Świeży-Sobel

publikacja 12.02.2016 07:21

W latach 80. był zaangażowany w podziemną działalność "Solidarności" na Podbeskidziu. Wielokrotnie zatrzymywany, a także aresztowany w 1986 r.

Śp. Mieczysław Machowiak Śp. Mieczysław Machowiak
Artur Kasprzykowski

Śp. Mieczysław Machowiak miał 61 lat. Od 1981 r. był członkiem "Solidarności", a od 1982 r. - kolporterem konspiracyjnej prasy.

Jak wspominają związkowi koledzy, to w jego przypadku było szczególnie niebezpieczne, gdyż w tym czasie (w latach 1982-1983) jego brat Wiesław Bakalarski ukrywał się i w mieszkaniu często funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa przeprowadzali rewizje. Sam śp. Mieczysław Machowiak był też wiele razy zatrzymywany.

Od 1984 r. zaangażował się również w drukowanie podziemnego biuletynu "Solidarność Podbeskidzia". Tę działalność prowadził wspólnie z Andrzejem Kabatem i Dariuszem Mrzygłodem - i kontynuował aż do 1989 r.

Nie zrezygnował z niej nawet po tym, jak w 1986 r. został aresztowany z częścią nakładu "Solidarności Podbeskidzia", a po kilku miesiącach zwolniony na mocy na mocy ustawy o amnestii.

Znany ze skromności, nigdy nie szukał rozgłosu... Odszedł jeden z bohaterów podbeskidzkiej walki o wolną i uczciwą Polskę...

Pogrzeb śp. Mieczysława Machowiaka odbędzie się w sobotę 13 lutego o 14.30 w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...