Z ks. Janem Twardowskim w Cieszynie

Urszula Rogólska

publikacja 27.01.2016 16:27

120 młodych ludzi wzięło udział w konkursie o twórczości ks. Jana Twardowskiego w Cieszynie: recytowali wiersze, pisali eseje i rozprawki, a także wykonali prace plastyczne i techniczne, inspirując się jego poezją.

Poezję ks. Jana Twardowskiego recytowali młodzi pasjonaci jego twórczości Poezję ks. Jana Twardowskiego recytowali młodzi pasjonaci jego twórczości
Urszula Rogólska /Foto Gość

Z okazji setnej rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego, która minęła w ubiegłym roku, Katolickie Liceum i Gimnazjum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie, kierowane przez ks. Tomasza Srokę, przygotowało konkurs poświęcony twórczości "Księdza od biedronki", zatytułowany: "Ks. Jan Twardowski - poeta świętego luzu".

Uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w części recytatorskiej i plastycznej konkursu, gimnazjaliści - recytatorskiej, plastycznej i literackiej, natomiast najstarsi, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - w części literackiej. Do konkursu przystąpiło prawie 120 uczniów z 30 szkół całego powiatu cieszyńskiego, a także m.in. Brzeszcz i Żywca.

Wszystkich uczestników konkursu recytatorskiego i literackiego oceniało jury w składzie: przewodniczący ks. Jacek Gracz, pisarka Joanna Jurgałą-Jureczka, polonistka Dominika Konior i ks. Andrzej Abdank-Kozubski. Najlepsze prace plastyczne z kolei wybrali: Ewa Gołębiowska, Adam Zamirski i Tomasz Kamiński.

Najlepsi odebrali nagrody z rąk ks. Tomasza Sroki   Najlepsi odebrali nagrody z rąk ks. Tomasza Sroki
Urszula Rogólska /Foto Gość
Chcą się śpieszyć kochać

- Ks. Jan przyciąga swoją osobą, prostotą, a zarazem głębią myśli. Bardzo wysokim poziomem recytacji zaskoczyły nas szczególnie dzieci - mówi ks. Tomasz Sroka. - Używając różnych form ekspresji świetnie przekazały oryginalną myśl ks. Jana nam wszystkim.

Jak podkreśla ks. Sroka, bardzo inspirujące prace stworzyli uczestnicy literackiej części konkursu. Gimnazjaliści pisali rozprawki, licealiści - eseje.

- O nagrodach decydowała oryginalność myśli. A przyznam, że wiele przemyśleń pozwolę sobie wykorzystać w kazaniach. W pracach zawarli swoje, osobiste przemyślenia, pisali swoim oryginalnym językiem - to dla nas nauczycieli i wychowawców bardzo istotne. Powinniśmy ich słuchać. Tematem większości prac była miłość. Chcą się śpieszyć kochać - inspirowani słowami ks Jana. Często podejmowanym tematem były m.in. negatywne doświadczenia samotności i odrzucenia.

Wśród nagród znalazły się dwie najcenniejsze - dla laureatów konkursów literackich: wyjazd do Londynu.

- Czy o popularności konkursu decydowała możliwość wygrania wycieczki Myślę, że nie - uśmiecha się ks. Sroka. - To bardziej kwestia pasji pracy nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów.

Jury pierwszego konkursu recytatorskiego, plastycznego i literackiego w katolickich szkołach w Cieszynie   Jury pierwszego konkursu recytatorskiego, plastycznego i literackiego w katolickich szkołach w Cieszynie
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wzruszająca uczta

- Uczestnicy konkursu przygotowali nam prawdziwie wzruszającą ucztę - podkreśla Joanna Jurgała-Jureczka. - Zaprezentowali osobiste odczuwanie poezji. Dopasowali repertuar do swojego wieku i osobowości. Autorzy prac literackich nie powielali schematów, nie pisali zbyt dorosłych tekstów o miłości i śmierci. Potrafili myśl księdza Jana odkryć w swoim świecie. Pisali o Szlachetnej Paczce, o pomaganiu innym, o zwykłych sprawach dotyczących szkoły, siebie, własnego życia. I to jest najcenniejsze. Osobiście znałam ks. Twardowskiego. Myślę, że spoglądając na tych młodych dzisiaj, cieszy się. Dzięki swojej poezji nadal żyje wśród nas.

Gratulując wszystkim występu ks. Jacek Gracz mówił: - Podziwiam was, bo poezja ks. Jana tylko z pozoru jest taka prosta. Jest z nią trochę jak z matematyką - im coś wydaje się bardziej proste, tym jest trudniejsze.

- Jest dokładnie tak jak mówi ks. Jacek - potwierdza Paulina Laskowska, licealistka z LO im. M. Kopernika w Cieszynie, laureatka pierwszej nagrody w kategorii literackiej, której praca powstała pod opieką polonistki Barbary Garsztki i katechetki Doroty Kani. - Pisałam o miłości w wierszach ks. Twardowskiego. Jego krótkie wiersze wydają się proste, ale pod każdym słowem jest ukryty drugi sens. Trzeba się w niego wgłębić, poczuć własnym sercem co ks. Jan miał na myśli.

Konkursowi patronowali honorowo: biskup Roman Pindel, burmistrz Cieszyna Ryszard Macura i starosta cieszyński Janusz Król.

Oto lista laureatów konkursu w poszczególnych kategoriach:

Konkurs recytatorski:

  • Szkoła Podstawowa: Dominika Zowada z Hażlacha, Kamil Kołatek z Zebrzydowic, Jagoda Cholewa z Ustronia; wyróżniono także Wernera Widerę z Cieszyna.
  • Gimnazjum: Justyna Kołatek, Adam Małyjurek i Jerzy Witoszek.
  • Pierwszą nagrodę w podkategorii melorecytacja otrzymała: Anna Wenglorz.

Konkurs literacki:

  • Gimnazjum: Mateusz Kukuczka z Istebnej, Anna Skórka z Cieszyna i Milena Szczypka ze Strumienia,
  • Szkoła ponadgimnazjalna: Paulina Laskowska, Antonina Wróbel (obie z z LO im. M. Kopernika w Cieszynie) i Jagoda Surzycka z KLO w Cieszynie.

Konkurs plastyczny:

  • Szkoły podstawowe: Kółko plastyczne w Kończycach Wielkich, Laura Warchoł i Jacek Drewek z Cieszyna.
  • Gimnazjum: Paulina Tyla ze Skoczowa, Marta Moroszczuk z Cieszyna i Wiktoria Miszta z Istebnej.
  • Pierwszą nagroda za pracę techniczną otrzymała Kornelia Cyganek z Dębowca.


Wszyscy laureaci i jury konkursu "Ks. Jan Twardowski - poeta świętego luzu"   Wszyscy laureaci i jury konkursu "Ks. Jan Twardowski - poeta świętego luzu"
Urszula Rogólska /Foto Gość