Niezwykłe zderzenie w Wilkowicach

Urszula Rogólska

publikacja 25.01.2016 11:55

- Obraz Jezusa Miłosiernego przybywa do waszej parafii w niedzielę, w którą czyta się słowa Ewangelii ogłaszające rok łaski, rok miłosierdzia, zmiłowania. To niezwykłe zderzenie dwóch wydarzeń... - usłyszeli mieszkańcy Wilkowic.

Po Mszy św. rozpoczeło się nabożeństwo uczczenia relikwii Apostołów Miłosierdzia Po Mszy św. rozpoczeło się nabożeństwo uczczenia relikwii Apostołów Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość

Do parafii św. Michała Archanioła w Wilkowicach, Znaki Miłosierdzia przybyły z Rybarzowic. Wilkowice są ostatnim przystankiem odwiedzin obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Apostołów Miłosierdzia w dekanacie łodygowickim.

Parafianie z Wilkowic, przygotowani do peregrynacji przez rekolekcje prowadzone przez sercanina ks. Zdzisława Płuskę, śpiewem wielu pieśni o Bożym Miłosierdziu oczekiwali na swoich Gości razem z biskupem Romanem Pindlem, swoimi duszpasterzami z proboszczem ks. kan. Franciszkiem Kuligą na czele, księżmi-rodakami i sąsiadami. Na chwilę wstrzymali oddech, kiedy samochód-kaplica powoli piął się po stromej drodze do kościoła.

Obraz Jezusa Miłosiernego odwiedził już także parafię w Wilkowicach   Obraz Jezusa Miłosiernego odwiedził już także parafię w Wilkowicach
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po uczczeniu relikwii i obrazu przez księdza proboszcza, bpa Romana i delegacje parafian, strażacy wzięli obraz Jezusa Miłosiernego na swoje ramiona i po schodach wnieśli go do kościoła parafialnego. Tu słowa Ewangelii o największym akcie miłości Boga do człowieka - śmierci Jego Syna na krzyżu - odczytał wicedziekan łodygowicki ks. kan. Władysław Urbańczyk.

W Tobie nasza nadzieja

Witając obraz w imieniu całej parafii, ks. Franciszek Kuliga mówił: - W Twoje miłosierne dłonie Panie, składam całą naszą wspólnotę parafialną: każdą rodzinę, jej dobro i duchowe piękno, dzieci, młodzież, ich rodziców, podejmujących z nauczycielami i wychowawcami wysiłki przekazywania w umysły mądrości, a w serca miłości. Chcemy Cię prosić o wsparcie dla tych, którzy przeżywają dramaty: małżeńskie rodzinne, zmagają się z nałogami, zwątpieniem, rozpaczą; borykających się z cierpieniem; przebywających w Szpitalu Kolejowym, Domu Pomocy Społecznej; tych którzy są u kresu życia, tych którzy już odeszli. Obmyj ich w zdroju miłosierdzia Twego.

Na zakończenie ks. Kuliga dodał: - Jezu miłosierny spraw, aby nasza wspólnota rozpoznała czas łaski, aby każdy mieszkaniec mógł się zatrzymać choć na chwilę, porozmawiać z Tobą, podziękować za to, co każdego dnia otrzymuje; przedstawić swoje troski i wątpliwości, przeprosić za popełniony w życiu błąd, zlekceważenie Ciebie i Twojej miłości. Jezu miłosierny, w Tobie nasza nadzieja.

Bp Roman Pindel przewodniczył uroczystemu powitaniu Znaków Miłosierdzia w parafii wilkowickiej   Bp Roman Pindel przewodniczył uroczystemu powitaniu Znaków Miłosierdzia w parafii wilkowickiej
Urszula Rogólska /Foto Gość
To ten sam rok!

W czasie uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla, młodzi parafianie przyjęli z rąk księdza biskupa sakrament bierzmowania.

W homilii bp Pindel odniósł się do fragmentu Ewangelii, kiedy to Jezus w synagodze odczytuje słowa z Księgi Izajasza: "Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana". Po odczytaniu tych słów, kiedy wszyscy oczekują - jak to było w zwyczaju - wyjaśnienia ich, Jezus stwierdza: "Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli".

- To nie jest wyjaśnienie - mówił w Wilkowicach bp Pindel. - To jest stwierdzenie, że słowa proroka Izajasza stały się rzeczywistością. To znaczy, że Jezus jest tym namaszczonym przez Ducha Mesjaszem, o którym mówił prorok. Wskazują na to wydarzenia, które zapowiadał Izajasz: ubodzy, którzy ciągną tłumami za Jezusem, aby słuchać jego słów Dobrej Nowiny. Do tego Jezus ogłasza wolność od grzechu dla tego, kto żałuje i nie będzie wracał do dawnego życia. Niewidomi wzrok odzyskują, a opętani przez złego ducha odchodzą wolnymi. Wszystko to podsumowuje spełnienie się jeszcze jednej zapowiedzi: Jezus ogłasza rok łaski od Pana.

Wilkowicka młodzież, która przyjęła sakrmanet bierzmowania z pamiątkowymi krzyżami   Wilkowicka młodzież, która przyjęła sakrmanet bierzmowania z pamiątkowymi krzyżami
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak mówił bp Pindel: - Jezus ogłasza, że to Jego wystąpienie w tej synagodze, w ten szabat, rozpoczyna ten rok łaski - że to się będzie dzieło: niewidomi wzrok będą odzyskiwać, chorzy zdrowie, opętani będą uwolnieni od złego ducha, będzie pojednanie. przebaczenie i darowanie win. Tak naprawdę, ten rok łaski od Pana, który Jezus ogłosił wówczas w synagodze w Nazarecie, trwa do dzisiaj i będzie trwał aż do powtórnego przyjścia Pana: czas łaski przebaczenia, darowania, miłosierdzia...

Wyjątkowe zderzenie

W dniu odczytania Ewangelii o ogłoszeniu przez Jezusa roku łaski, Znaki Miłosierdzia przybyły właśnie do Wilkowic: - To niezwykłe zderzenie dwóch wydarzeń - tamtego w Nazarecie i tego przybycia obrazu, który jest znakiem tego, że Bóg miłosierdzia pragnie przez ten obraz, przez naszą modlitwę, nasze przygotowania, rekolekcje, dokonać czegoś wielkiego, co można nazwać czasem łaski Boga dla każdego, kto jej potrzebuje.

Każdy może uczcić peregrynujące Znaki Bożego Miłosierdzia   Każdy może uczcić peregrynujące Znaki Bożego Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość
Takim szczególnym czasem łaski jest Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka w grudniu ub. r. Jak mówił bp Pindel, spodziewamy się, że ten rok przyniesie wiele miłosierdzia w serca tych, którzy przychodzą do kościoła, a przez ich modlitwę, dotrze także do tych, którzy do kościoła od dawna nie przychodzą; od dawna nie byli w sakramencie pokuty, od dawna czekają, aby ktoś ich przeprosił. - Może przez łaskę doznaną przez ten czas nawiedzenia, sami wyciągną rękę, bo uznają, że to oni powinni pierwsi wyciągnąć rękę na zgodę...

Po Mszy św. rozpoczęło się nabożeństwo uczczenia relikwii i obrazu oraz czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

W poniedziałek 25 stycznia Znaki Miłosierdzia wyruszą do Dankowic - pierwszej parafii dekanatu wilamowickiego.