Książki i... czekolada dla Boliwii

Urszula Rogólska

publikacja 23.01.2016 08:27

Ich zdjęcie z Orszaku Trzech Króli w Cieszynie zdobyło główną nagrodę w konkursie portalu gosc.pl. Ale to nie wszystko - to właśnie w czasie orszaku zmobilizowało tłumy kolędników do pomocy dla Boliwii.

Od lewej: Emilia Rabczak, Justyna Kucięba i ich katechetka Dorota Kania Od lewej: Emilia Rabczak, Justyna Kucięba i ich katechetka Dorota Kania
Urszula Rogólska /Foto Gość

​Licealistki z Cieszyna: Emilia Rabczak i Justyna Kuciębą razem ze swoją katechetką Dorotą Kania cieszą się podwójnie: ich zdjęcie z Orszaku Trzech Króli zdobyło główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie portalu gosc.pl, a także - co dla nich jeszcze ważniejsze - one same zmobilizowały tłumy kolędników w Cieszynie do pomocy dla Boliwii!

Cieszynianka Agata Kamińska jest świecką misjonarką w parafii San Ramon w Boliwii, gdzie ma pod opieką najmłodszych parafian. W pracy misyjnej wspomagają ją mieszkańcy jej rodzinnego miasta. Uczniowie II LO im. M. Kopernika z katechetką Dorotą Kanią zaangażowali się w zainicjowaną przez Agatę akcję "Książka za książkę dla Boliwii".

Czekoladowe Święto 6 stycznia br. w San Ramon w Boliwii   Czekoladowe Święto 6 stycznia br. w San Ramon w Boliwii
Agata Kamińska
Licealiści zbierają książki na kiermasz - dochód przeznaczą na stworzenie biblioteczki dla dzieci z San Ramon. Pierwsze książki licealiści sprzedawali 6 stycznia na Orszaku Trzech Króli w Cieszynie - akcję promowały Justyna Kucięba i Emilia Rabczak - w strojach szlachcianek.

A również 6 stycznia razem z Cieszynem świętowało San Ramon. Tam tradycyjnie odbyło się Święto Czekolady dla dzieci. Jak poinformowała nas Agata, na gorący słodki napój przyszło w tym roku ponad 1200 dzieci! To kolejny rekord czekoladowej fiesty w parafii! Każde dostało także drobną zabawkę.

- Mam nadzieję, że dzieci i ich rodzice też jeszcze częściej będą odwiedzać naszą świetlicę parafialną, czynną dla nich codziennie od świtu do zmroku - cieszy się Agata.

Jej marzeniem jest także biblioteczka dla dzieci. W tym pomagają jej teraz cieszyniacy.

- Przed świętami Bożego Narodzenia Agata odwiedziła nas w szkole - opowiada Dorota Kania. - Zachęciła nas do udziału w akcji "Książka za książkę dla Boliwii". Pomysł jest prosty: przynosimy książki, których już nie czytamy, na kiermasz i w zamian, za dowolną, wyznaczoną przez nas samych sumę, możemy nabyć książkę innego ofiarodawcy. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na stworzenie biblioteczki dla dzieci z parafii Agaty.

Zwycięskie zdjęcie cieszynianek w konkursie portalu gosc.pl na zdjęcie z Orszaku Trzech Króli   Zwycięskie zdjęcie cieszynianek w konkursie portalu gosc.pl na zdjęcie z Orszaku Trzech Króli
Archiwum Doroty Kani
Justyna Kucięba z Drogomyśla i Emilia Rabczak z Zebrzydowic postanowiły pomóc w popularyzowaniu akcji: najpierw odwiedziły wszystkie klasy szkoły, ogłaszając szkolną zbiórkę książek. Można je przynosić także do cieszyńskiej biblioteki miejskiej na ul. Głębokiej. Tam właśnie, przed siedzibą biblioteki, zaplanowano kiermasz na 15 lutego.

Wydarzenia przybrały jednak nieco inny bieg. - Tuż przed świętami, kiedy szkoły i biblioteka już nie działały, skontaktowała się ze mną Urszula Maślanka, katechetka z cieszyńskiej parafii na Bobrku - kontynuuje Dorota Kania. - Okazało się, że w czasie Rorat tamtejsze dzieci już zebrały ogromny kosz książek. Co z nimi zrobić? 6 stycznia, kiedy na cieszyńskim Rynku odbył się finał Orszaku Trzech Króli, licealiści z "Kopernika" przygotowali więc specjalne stoisko z książkami ofiarowanymi na Bobrku!

- Święto Objawienia Pańskiego to także dzień, w którym szczególnie pomagamy misjom. Termin wydawał się nam znakomity! - mówią Justyna i Emilia.

Dziewczyny zostały orszakowymi hostessami. Żeby być dobrze widocznymi, założyły stroje szlachcianek: wielkie futrzane czapy i długie suknie, i zapraszały wszystkich kolędników do zakupu książek. Książki - za symboliczne złotówki - rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Udało się zebrać ponad 400 zł.

- Kiedy wieczorem przeczytałam o "Gościowym" konkursie na zdjęcie z orszaku, wysłałam naszą fotkę z rynku - mówi Dorota Kania. - Nawet nie przypuszczałam, że będzie się cieszyła takim zainteresowaniem!

Dzięki akcji na rynku szybko wzrosły zasoby książek zbieranych przez uczniów "Kopernika" na główny cieszyński kiermasz dla Boliwii! Będą czekały na wszystkich chętnych w poniedziałek 15 lutego. Książki na kiermasz wciąż można przynosić do szkoły bądź do biblioteki.

O misyjnej parafii Agaty można przeczytać także TUTAJ.