Meszna dostała najlepszą broń do walki

Urszula Rogólska

publikacja 21.01.2016 01:05

- Dziękuję, że przyszliście tak licznie. Bo jakże byłoby nie przyjść dzisiaj kościoła, kiedy przychodzi taki Gość! Ale On nie jest gościem. On tu jest gospodarzem - przyszedł do swoich i dziś swoi go przyjęli - mówił swoim parafianom ks. proboszcz Andrzej Piotrowski

Druhowie z kręgu starszyzny harcerskiej oraz panie z KGW z Mesznej wnieśli do kościoła relikwie Apostołów Miłosierdzia Druhowie z kręgu starszyzny harcerskiej oraz panie z KGW z Mesznej wnieśli do kościoła relikwie Apostołów Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość

Mróz i sypiący śnieg nie stanęły na przeszkodzie mieszkańcom parafii Niepokalanego Serca NMP w Mesznej, którzy tłumnie wypełnili swój kościół we środę 20 stycznia, żeby powitać u siebie peregrynujące po diecezji Znaki Miłosierdzia Bożego - obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie Apostołów Miłosierdzia: św. Faustyny i św. Jan Pawła II.

Znaki przybyły do Mesznej z Bystrej Krakowskiej. Przed kościołem, wraz z parafianami, ks. Piotrowskim i księżmi z całego dekanatu łodygowickiego z dziekanem ks. Franciszkiem Kuligą powitał je biskup Roman Pindel.

Po uczczeniu relikwii, ksiądz proboszcz przekazał je dwóm delegacjom: druhom z kręgu starszoharcerskiego ZHP, od dziesięcioleci zaangażowanych w życie miejscowości i parafii oraz delegacji pań z Koła Gospodyń Wiejskich, na których pomoc Meszna może liczyć w każdej sytuacji. Obraz Jezusa Miłosiernego wzięli na swoje ramiona meszniańscy strażacy-ochotnicy.

Na uroczystość parafainie z Mesznej przyszli w uroczystych strojach swoich wspólnot i środowisk   Na uroczystość parafainie z Mesznej przyszli w uroczystych strojach swoich wspólnot i środowisk
Urszula Rogólska /Foto Gość
Odnów nasze życie

- Dziś witamy Cię z pokorą i miłością, jako miłosiernego Zbawiciela - mówił przed obrazem ks. Andrzej Piotrowski. - Wpatrujemy się w Twój wizerunek, w którym ukazujesz się jako ten, który idzie ku nam i nam błogosławi. Prosimy Cię Panie - przyjdź. Z radością otwieramy dla Ciebie drzwi naszych serc, zapraszamy Cię w nasze progi, do naszych wspólnot modlitewnych i apostolskich, do naszych miejsc pracy i odpoczynku; do całego naszego życia, naznaczonego często cierpieniem i uwikłanego w różne słabości. Przyjdź miłosierny Jezu i ulecz to, co chore, umocnij to, co słabe, oczyść to, co brudne, zjednocz to, co podzielone, rozraduj to, co smutne, naprostuj to, co zagmatwane, rozjaśnij to, co pozostaje w ciemności, odnów nasze życie i uczyń nas prawdziwymi świadkami Twego zmartwychwstania.

Strażacy wzięli na swoje ramiona obraz Jezusa Miłosiernego   Strażacy wzięli na swoje ramiona obraz Jezusa Miłosiernego
Urszula Rogólska /Foto Gość
W czasie Mszy św., koncelebrowanej pod przewodnictwem bpa Romana Pindla, grupa młodzieży parafii przyjęła sakrament bierzmowania.

Do walki

- Bojowaniem jest żywot człowieczy - mówił bp Pindel w homilii, nawiązując do Księgi Hioba, ale i do przeczytanego słowa z I Księgi Samuela o walce Dawida z Goliatem. - Zastanawiamy się jak walczyć, bo ta walka jest codzienna: żeby pokonać swoje lenistwo, lęki, przekroczyć swoje ograniczenia, żeby przekonać samego siebie, że ten lęk, który mnie ogarnia jest złudny, że można go pokonać.

Jak mówił ksiądz biskup, zwykle w walce wygrywa ten, kto jest lepiej wyszkolony, ma lepszą broń, lepszą strategię. - Ale wygrywają także ludzie bez szans. Wtedy, kiedy się modlą, kiedy liczą na to, że sam Bóg będzie im sprzyjał - mówił bp Pindel. Tak było w przypadku Dawida.

Jak pokonać zło? - Trzeba szukać w sobie tego, co Pan Bóg nam dał, albo tego, co wypracowaliśmy jako naszą siłę - dodał ksiądz biskup.

- Jan XXIII, wspaniały, wyniesiony na ołtarze papież, nie był człowiekiem silnego charakteru, nie był wytrwały - a został święty, dlatego, że bardzo szybko odkrył,  iż jeżeli chcę być świętym, chcę pokonać wszystkie trudności w swoim życiu, to muszę ciągle wzbudzać w sobie dobre pragnienia; kilkanaście razy w ciągu dnia pomodlić się, wstąpić do kaplicy, wzywać pomocy Bożej - dodał bp Pindel/

Program życia

Zwracając się do kandydatów do bierzmowania, zaznaczył, że otrzymując umocnienie Ducha Świętego, mogą być - jak Dawid - pewni, że mają Boga po swojej stronie.

Przy ołtarzu bp Roman Pindel z ks. Andrzejem Piotrowskim (z lewej) i ks. Franciszkiem Kuligą (z prawej)   Przy ołtarzu bp Roman Pindel z ks. Andrzejem Piotrowskim (z lewej) i ks. Franciszkiem Kuligą (z prawej)
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Macie w sobie Ducha Świętego, który pozwoli wam wykorzystać te dary, które macie od Boga, On podpowie wam, doda otuchy, ostrzeże, podpowie wam, doda otuchy do walki z przeciwnikiem. To nie jest tylko sprawa tego, byście pamiętali, że Duch Święty będzie waszym obrońcą, przewodnikiem, ale że tak naprawdę jest; że On przychodzi do człowieka, ażeby być obrońcą, pocieszycielem, parakletem, być tym, który pozwala przezwyciężyć to, co grzeszne i słabe.

Bp Pindel zachęcił także młodych, by słowa z przeczytanej Ewangelii św. Mateusza - o Ośmiu Błogosławieństwach - przyjąć jako niezwykłą obietnicę - także związaną z obrazem Jezusa Miłosiernego, który przybył na dobę do parafii. do naszej parafii.

Młodzi parafianie przyjęli sakrmanet bierzmowania z rąk biskupa Romana Pindla   Młodzi parafianie przyjęli sakrmanet bierzmowania z rąk biskupa Romana Pindla
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Wśród błogosławieństw jest także to: "Błogosławieni miłosierni. albowiem oni miłosierdzia dostąpią" Weźcie te słowa jako program swojego życia: jeśli ja spróbuje okazać miłosierdzie komukolwiek: przebaczając, zapominając krzywdę, udzielając pomocy, to mogę mieć pewność, że Bóg także okaże na koniec mojego życia miłosierdzie, wobec moich grzechów, słabości, niewierności.

W czwartek Znaki Miłosierdzia pojadą do kolejnej parafii dekanatu łodygowickiego - w Szczyrku.