Adwentowi Goście w Godziszce

Urszula Rogólska

publikacja 14.12.2015 21:27

Apostoł Bożego Miłosierdzia, bp Karol Wojtyła osobiście był w Godziszce dwukrotnie. Przed rokiem przybył trzeci raz. Po raz czwarty mieszkańcy parafii przywitali relikwie św. Jana Pawła II, a także św. Faustyny, towarzyszące peregrynującemu obrazowi Jezusa Miłosiernego.

Perergynujące relikwie Apostołów Miłosierdzia trafiły także do Godziszki Perergynujące relikwie Apostołów Miłosierdzia trafiły także do Godziszki
Urszula Rogólska /Foto Gość

Stało się już tradycją, że drogę, którą przejeżdża samochód-kaplica ze Znakami Bożego Miłosierdzia wyznaczają zapalone znicze. Mieszkańcy Godziszki, którzy dekorowali drogę od strony Kalnej, skąd przyjechały do nich Znaki tłumaczą, że to nie tylko dekoracja: - Może ktoś z ciekawości pójdzie tym tropem, dojdzie do kościoła, będzie się zastanawiał o co chodzi? I może przez to odnajdzie drogę do Miłosiernego Boga?

Obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie Apostołów Miłosierdzia - św. Faustyny i św. Jana Pawła II przyjechały do parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Godziszce w sobotę 12 grudnia. Mimo przejmującego chłodu i wiatru, wszystkie pokolenia czekały przed kościołem na przyjazd samochodu-kaplicy. Nie zabrakło gospodyń w strojach ludowych, a także górników, strażaków i żołnierzy, przygotowanych do wniesienia relikwiarzy i 100-kilogramowego wizerunku z Łagiewnik.

Całe rodziny przyszły spotkać się z Miłosiernym Bogiem w Jego peregrynujących Znakach   Całe rodziny przyszły spotkać się z Miłosiernym Bogiem w Jego peregrynujących Znakach
Urszula Rogólska /Foto Gość
Razem z mieszkańcami parafii, ich proboszczem ks. Andrzejem Wolnym, a także kapłanami dekanatu łodygowickiego z dziekanem ks. Franciszkiem Kuligą i byłym proboszczem ks. Józefem Janią, na Znaki Bożego Miłosierdzia czekał biskup senior Tadeusz Rakoczy. Ksiądz biskup przewodniczył Mszy św. na powitanie Znaków, a także udzielił sakramentu bierzmowania 15 dziewczętom i 30 chłopcom.

- Z wielkim wzruszeniem witam Cię Jezu Miłosierny w naszej parafii. Radość tym większa, że w naszych sercach nawiedzasz nas Jezu w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, i w 1050. rocznicę Chrztu Polski, a także w przededniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.- witał Znaki ks. Andrzej Wolny, dodając: - Pomagajcie nam każdego dnia ożywiać życie religijne w naszych domach, w całej naszej parafii.

Biskup Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. na powitanie Znaków Miłsoierdzia w Godziszce   Biskup Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. na powitanie Znaków Miłsoierdzia w Godziszce
Urszula Rogólska /Foto Gość
Ksiądz proboszcz prosił Jezusa o szczególne poruszenie serc tych, którzy odeszli od wierności Bogu, "aby powrócili w Twoje objęcia i objęcia Kościoła".

W homilii biskup Rakoczy zwrócił uwagę na okres liturgiczny, w jakim przyszło parafii gościć obraz i relikwie.

- O Bożym Miłosierdziu mówi dobitnie Adwent, podczas którego przygotowujemy się do świętowania narodzin Jezusa. Urzeczywistnia się w tym czasie prawda o Bogu, który przychodzi w swoim Synu Jezusie Chrystusie, aby nas zbawić Przychodzi w tajemnicy swoich narodzin,  ale także jako sprawiedliwy sędzia, by na końcu czasów dać nam nagrodę, albo także karę za nasze postępowanie. Ale dzisiaj przychodzi do nas w tajemnicy swojego cudownego obrazu, na którym jaśnieje jako Bóg bogaty w miłosierdzie.

Po Mszy św. każdy mógł uczcić relikwie św. jana Pawła II i św. Faustyny   Po Mszy św. każdy mógł uczcić relikwie św. jana Pawła II i św. Faustyny
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak dodał bp Rakoczy: - Adwent budzi w człowieku radość i nadzieję, bo Chrystus, Odkupiciel człowieka  jest blisko. Co więcej - jest wśród swojego ludu.

Peregrynacja w Godziszce stała się także niezwykłym spotkaniem kapłańskim przed Jezusem Miłosiernym. Jak podają parafialne kroniki, Jan Paweł II - biskup Karol Wojtyła - dwukrotnie odwiedził Godziszkę. 2 lutego 1970 r. przewodniczył Mszy św., w czasie której zostały poświęcone organy. A 6 czerwca 1978 r. - Mszy św. podczas spotkania kapłanów rocznika 1966. To także kapłański rocznik biskupa Rakoczego i ks. Janii. Ksiądz biskup nie mógł jednak uczestniczyć w spotkaniu - był już na studiach w Rzymie. A w ubiegłym roku to właśnie bp Tadeusz zainstalował tu relikwie św. Jana Pawła II.