O Barbarze z polichromii

Urszula Rogólska

publikacja 11.12.2015 14:10

Na kolejne spotkanie muzealne z cyklu "Przez sakralne do SACRUM" zaprasza ks. dr Grzegorz Klaja, proboszcz parafii w Mikuszowicach Krakowskich. Tym razem to właśnie patronka tutejszego drewnianego kościoła, św. Barbara, będzie bohaterką spotkania.

Ks. Grzegorz Klaja (z lewej) poprowadzi kolejne spotkanie muzealne - tym razem poświęcone św. Barbarze Ks. Grzegorz Klaja (z lewej) poprowadzi kolejne spotkanie muzealne - tym razem poświęcone św. Barbarze
Urszula Rogólska /Foto Gość

"Opowieść o świętej Barbarze" - to tytuł najbliższego spotkania muzealnego, które odbędzie się w sobotę 12 grudnia o 10.30 w XVII-wiecznym kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich przy ul. Cyprysowej 25.

Na spotkanie zapraszają ks. dr Grzegorz Klaja - dyrektor Muzeum Diecezjalnego, a jednocześnie proboszcz parafii św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich i bielski historyk dr Jerzy Polak.

- Mimo, iż święta Barbara żyła tak bardzo dawno temu (na przełomie III i IV wieku) i tak bardzo daleko stąd (dzisiejsza Turcja), a historia jej życia i męczeństwa zachowała się jedynie poprzez podania legendarne, to jednak jej postać jest ważną i obecną dla współczesnych - podkreśla ks. Klaja. - Na cześć św. Barbary, na terenie dzisiejszego miasta Bielsko-Biała, w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie, w 1690 roku wzniesiono z drewna modrzewiowego kościół. Trzydzieści trzy lata później bielski artysta Jan Mentil wykonał na ścianach i suficie świątyni bogatą polichromię przedstawiającą historię słynnej Męczennicy. W czasie spotkania, jego uczestnicy będą mieli okazję  poznać historię kościoła, jego zabytków oraz usłyszeć żywot św. Barbary, śledząc wzrokiem pełne barw i ekspresji polichromie.

Wykład pt.: "Historia kościoła św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich przedstawi dr Jerzy Polak, natomiast "Opowieść o świętej Barbarze na podstawie polichromii w kościele w Mikuszowicach Krakowskich" - ks. dr Grzegorz Klaja.

W przerwie - możliwość indywidualnego obejrzenia kościoła i zabytków, a także poczęstunek. Zakończenie około godz. 13.00.

Legendę o św. Barbarze prezentuje XVIII-wieczna polichromia w mikuszowickiej świątyni   Legendę o św. Barbarze prezentuje XVIII-wieczna polichromia w mikuszowickiej świątyni
Ks. Grzegorz Klaja
Św. Barbara - fragment polichromii z mikuszowickiej świątyni   Św. Barbara - fragment polichromii z mikuszowickiej świątyni
Ks. Grzegorz Klaja