Błogosławiony ojcze Michale, czuwaj z niebios...

Alina Świeży-Sobel

publikacja 08.12.2015 15:10

Z okazji beatyfikacji o. Michała Tomaszka w kościele parafialnym w Łękawicy zaprezentowali wieczornicę "Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych". Program poświęcony błogosławionemu ojcu Michałowi obejrzało wielu parafian.

Wieczornica o bł. Michale Tomaszku Wieczornica o bł. Michale Tomaszku
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Słowa hymnu na cześć błogosławionych misjonarzy-męczenników z Peru wyśpiewały łękawickie dzieci, w które w kościele przedstawiły wieczornicę o bł. Michale Tomaszku.

Już za miesiąc, 9 stycznia, zostanie on ogłoszony patronem ich szkoły, a ta uroczystość będzie zarazem wielkim parafialnym dziękczynieniem za wyniesienie go na ołtarze. W ramach przygotowań w szkolnych konkursach pisali wiersze i kroniki poświęcone o. Michałowi, a także go rysowali.

W wierszach, piosenkach i teatralnej inscenizacji najmłodsi przypomnieli drogę bł. Michała Tomaszka do franciszkańskiego powołania i do kapłaństwa, a potem jego misyjną posługę i wierność ludziom, do których Bóg go posłał.

W scenariuszu pojawiły się wypowiedzi różnych osób, które znały o. Michała, a także świadków jego ostatnich chwil w Pariacoto. W programie wieczornicy wykorzystano też wiersze napisane przez uczniów i piosenki skomponowane przez osoby duchowne.

Uczniowie przywołali najważniejsze wydarzenia z życia o. Michała   Uczniowie przywołali najważniejsze wydarzenia z życia o. Michała
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Pod kierunkiem nauczycieli Szkoły Podstawowej dzieci przygotowywały od wielu miesięcy ten przejmujący program. Ich opowieści towarzyszyły archiwalne zdjęcia wyświetlane przez ks. Henryka Waszuta w multimedialnej prezentacji.

- Dzięki temu programowi na nowo przemówiło do nas świadectwo wiary bł. ojca Michała i zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy wezwani do naśladowania - mówił ks. Marcin Madura, wraz z ks. Waszutem dziękując szkolnej społeczności za to spotkanie z ojcem Tomaszkiem.

W ciągu ostatnich miesięcy często w tym kościele odbywały się uroczystości poświęcone o. Zgromadzeni w kościele nagrodzili uczniów gromkimi oklaskami   Zgromadzeni w kościele nagrodzili uczniów gromkimi oklaskami
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Tomaszkowi. Były nabożeństwa, koncert, film, wystawa pamiątek i fotografii.

Przywołanie tragicznych okoliczności śmierci zawsze wywoływało ból i smutek. I tym razem wstrząsało każde słowo relacji z ostatnich minut życia, ale ponad tym bólem popłynął pewny, jasny przekaz miłości i wiary, kiedy uczniowie śpiewali: - "Oni tutaj są! Są nadziei promiennym znakiem. Ich krew do nowego życia budzi nas”.

To słowa hymnu, który z okazji beatyfikacji powstał specjalnie na cześć wyniesionych na ołtarze męczenników z Pariacoto: błogosławionych ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Tomaszka.