Cieszyńskie Cantate Domino po raz 10.

Alina Świeży-Sobel

publikacja 25.11.2015 09:03

W kościele św. Marii Magdaleny swój pierwszy jubileusz świętowały chóry z obu stron Olzy. Na ekumeniczne Spotkanie Śpiewacze Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego zaprasza od 10 lat katolicki chór "Lutnia".

Na cześć Chrystusa Króla zaśpiewały wspólnie wszystkie cztery chóry Na cześć Chrystusa Króla zaśpiewały wspólnie wszystkie cztery chóry
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W kościele św. Marii Magdaleny wykonawców i słuchaczy powitał proboszcz parafii i opiekun chóru "Lutnia" ks. kan. Jacek Gracz, zaznaczając, że to jubileuszowe spotkanie odbywa we wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. - Ona poprzez męczeństwo wyśpiewała Bogu również swoją pieśń życia. I przypomina nam, że muzyka powinna nas prowadzić do Pana Boga, a także do szlachetności życia - mówił ks. kan. Gracz.

- To już 10. święto kościelnych chórzystów - przypominała Jadwiga Matuszewska z katolickiego chóru "Lutnia", który wraz ze stowarzyszeniem "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra" zorganizował to jubileuszowe Spotkanie Śpiewacze Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego - Cantate Domino 2015. Jak dodawała, od początku zapraszane były do tego wspólnego świętowania parafialne chóry różnych wyznań, a także śpiewacy zza Olzy. Wśród wykonawców było już ponad 30 chórów.

Błogosławieństwa chórzystom udzielił ks. kan. Jacek Gracz   Błogosławieństwa chórzystom udzielił ks. kan. Jacek Gracz
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W tym roku zaśpiewały: chór mieszany "Dźwięk", działający przy kole PZKO w Karwinie-Raju pod dyrekcją Tomasza Piwko, ewangelicki chór "Nadzieja" z Drogomyśla pod dyrekcją Haliny Szerudy, chór "Regina Apostolorum" z Rybnika pod dyrekcją Ziglindy Lampert-Raszyńskiej oraz gospodarze, "Lutnia" z parafii św. Marii Magdaleny pod dyrekcją Marii Gruchel.

Każdy z zespołów zaprezentował swój repertuar, a tradycyjnie w finale wszyscy razem zaśpiewali, stojąc przed ołtarzem. Tym razem jubileuszowa ekumeniczna modlitwa chórów zakończyła się wyśpiewaną przez cztery połączone chóry, pieśnią "Chrystus Królem, Chrystus Panem"...

- To co roku ważne przeżycie, bo jest i duże zgromadzenie muzyków, a przede wszystkim: wspólnie śpiewana modlitwa. Bardzo się cieszę, że tyle jest chórów, które działają i chcą wystąpić. Tym bardziej, że dziś coraz trudniej jest o nowy narybek do tych zespołów. Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie się dalej rozwijać. Ona wymaga od organizatorów sporo determinacji i wytrwałości, ale też daje wiele prawdziwej radości, bo mogą się tu spotkać i wymienić doświadczenia chóry parafialne. Te zespoły nie mają wielu takich okazji, bo skupiają się na tym, by służyć liturgii i rzadko uczestniczą w konkursach - tłumaczy Maria Gruchel, dyrygent chóru "Lutnia" i pomysłodawczyni spotkań "Cantate Domino".

Połączonymi chórami dyrygowała Maria Gruchel, inicjatorka Spotkań Śpiewaczych...   Połączonymi chórami dyrygowała Maria Gruchel, inicjatorka Spotkań Śpiewaczych...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Oprócz talentu potrzebne są w chórze dyscyplina i zaangażowanie, wiele godzin pracy i osobistych wyrzeczeń - mówił prezes "Lutni" Jan Łabuz, dziękując wszystkim uczestnikom śpiewaczego spotkania za to, że ofiarują je Bogu, a także by sprawiać radość innym.

- Jesteśmy wdzięczni, że śpiew ten cieszy nasze serca i możemy poprzez ten śpiew chwalić Pana Boga - mówił burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Za to, że po obu stronach Olzy kontynuują bogate tradycje śpiewacze Śląska Cieszyńskiego dziękował starosta cieszyński Janusz Król.

- Nigdy wcześniej nie miałam tak miłych imienin - przyznawała tuż po chóralnym "Sto lat" Cecylia Gasz-Płońska, dyrektor COK "Dom Narodowy", w którym jak co roku po wspólnym koncercie gościli chórzyści.