11 listopada na Podbeskidziu

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 10.11.2015 11:44

Będą nabożeństwa, nauka śpiewu na rynku, film "Pilecki" i bieg uliczny. Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości zapowiadają się bardzo interesująco.

11 listopada na Podbeskidziu "Sokół" i inne stowarzyszenia patriotyczne włączają się aktywnie w obchody 11 listopada. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Władze miast, parafie, organizacje i związki społeczne, religijne i patriotyczne przygotowały cały szereg imprez, których celem jest rozniecenie wartości i tradycji patriotycznych. Oto, jak będą przebiegać obchody 11 listopada w wybranych miastach naszego regionu.

W Bielsku-Białej odbędą się dwudniowe obchody 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Główne uroczystości poprzedzi złożenie 10 listopada br. przez przedstawicieli samorządu, organizacji kombatanckich oraz służb mundurowych wiązanek kwiatów w miejscach pamięci na terenie miasta. 11 listopada o godz. 15.00  w Kościele św. Maksymiliana Kolbego rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie około godz. 16.30 jej uczestnicy przejdą na Cmentarz Wojska Polskiego przy ul. Saperów, gdzie będzie miał miejsce Apel Poległych. Z tego powodu w godz. 16.30-16.45 nastąpią czasowe utrudnienia w ruchu ulicznym w okolicach kościoła p.w. M. Kolbego w Aleksandrowicach do Cmentarza Wojska Polskiego ulice: Wrzosowa i Cieszyńska.

W Żywcu obchody Święta Niepodległości zainauguruje 11 listopada o godz. 10.00 Msza św. w konkatedrze Narodzenia NMP. Po niej, o godz. 11.00 na Rynku odbędą się oficjalne uroczystości rocznicowe. O godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury zaplanowano koncert Jana Kowalczyka z Miejską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Józefa Łanowskiego.

W Oświęcimiu uroczystości tradycyjnie rozpoczną się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych księży salezjanów, a poprzedzi ją wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez uczniów oświęcimskich szkół. Później  uczestnicy przejdą pod obelisk Niepodległości, a następnie na plac Tadeusza Kościuszki. Tu odbędzie się główna część obchodów narodowego święta. Dodatkowym akcentem tegorocznych uroczystości będzie kilkunastometrowa flaga niesiona przez harcerzy.
Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla mieszkańców, którzy przyjdą w tym dniu na uroczystości, między innymi bieg "Jedenastka na 11 listopada" i bezpłatne zwiedzanie Muzeum Zamek dla osób z biało-czerwonymi elementami. Na rynku stanie strefa biało-czerwona, gdzie  będzie można pomalować twarz w barwy narodowe, otrzymać chorągiewki czy naklejki.
Oświęcim po raz kolejny przyłączył się też do ogólnopolskiej akcji „Mamy Niepodległą”, która polega na bezpłatnym wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Autorem kart pocztowych jest Marek Sayan Skwarski. Organizatorem akcji jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a partnerem Poczta Polska. Kartki są już dostępne w wydziale Promocji Urzędu Miasta. Z kolei 11 listopada będą na stoisku w strefie biało- czerwonej.

W Brzeszczach uroczystości niepodległościowe zainauguruje Msza św. w kościele parafialnym św. Urbana, odprawiona o godz. 10.00. Jej uczestnicy przemaszerują następnie do parku przy ul. Kościuszki. Tutaj złożą kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Kęty zapraszają do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego (Rynek 16) na zwiedzanie bezpłatne wystaw stałych muzeum 11 listopada w godz. 13.00-17.00. O godz. 14.30 w sali wystaw czasowych (piętro) odbędzie się spotkanie „Tu narodziło się wojsko polskie”, poświęcone I wojnie światowej oraz 100. rocznicy pobytu I Brygady Legionów w Kętach i okolicy.

Obchody w Andrychowie rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w kościele św. Macieja. Po niej nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy Legionów Polskich na Rynku. O godz. 11.00 zaplanowano wręczenie medalu „Zasłużony dla Gminy Andrychów” dla Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach oraz koncert odbędą się pod Urzędem Miejskim na płycie przed figurą Św. Floriana (w razie niepogody uroczystość zostanie przeniesiona do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7). Udział w uroczystościach zapowiedział także Szwadron Ułanów im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.

W Skoczowie obchody Święta Niepodległości będą połączone z odsłonięciem pomnika „Naszym Bohaterom” u zbiegu ulic Targowej i Mickiewicza. Obchody rozpoczną się na rynku o godz. 8.30 śpiewem hymnu i pieśni patriotycznych. Następnie uczestnicy święta przejdą pod pomnik „Naszym Bohaterom”, który zostanie odsłonięty i poświęcony. Jest on kopią monumentu, który został postawiony w tym miejscu w 1924 roku ku czci poległych w bitwie pod Skoczowem w styczniu 1919 roku. Pomnik ten został zniszczony przez Niemców w 1939 roku. Po uroczystościach o godz. 12.00 na rynku będzie można zobaczyć pokaz grupy rekonstrukcyjnej oraz skosztować wojskowej grochówki. Po południu (godz. 16.00 i 19.15) w Teatrze Elektrycznym odbędzie się  na pokaz filmu „Pilecki”. Modlitwy w intencji Ojczyzny odbędą się:  godz. 10.00 w kościele ewangelickim św. Trójcy, zaś o godz. 18.00 w kościele katolickim świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Święto Niepodległości w Cieszynie rozpocznie ekumeniczna modlitwa za Ojczyznę w Kościele Jezusowym o godz. 10.00. O 11.00 rozpocznie się manifestacja na Placu Wolności, przy Pomniku Niepodległości obok Liceum im. Mikołaja Kopernika. Stamtąd uczestnicy uroczystości pomaszerują na Rynek. O 11.30 złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego. Tę część obchodów zakończy złożenie kwiatów pod Pomnikiem Legionistów. O 12.30 na Rynku rozpocznie się Lekcja Śpiewania Patriotycznego. Lekcja śpiewania, tak jak zwykle, będzie miała charakter koncertu, aczkolwiek nietypowego, bowiem głównymi wykonawcami będą nie artyści ale publiczność. Honorowy patronat nad VIII Lekcją śpiewania objął Burmistrz Miasta Cieszyna - Ryszard Macura. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, uczestnicy śpiewania otrzymają okazjonalne, bezpłatne śpiewniki, które rozdawane będą 15 minut przed rozpoczęciem i zabiorą je na pamiątkę uczestnictwa w tej niezwykłej imprezie.

W Czechowicach-Dziedzicach o godz. 10.00 mieszkańcy zbiorą się przy Pomniku Niepodległości. Po krótkiej akademii przejdą do kościoła NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie o 11.00 rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu nastąpi ceremonia złożenie kwiatów na cmentarzu przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w I oraz II Wojnie Światowej oraz pod tablicą w miejscu wymarszu Legionistów. 11 listopada w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się tradycyjny Bieg Niepodległości. W tym roku bieg ulicami Czechowic-Dziedzic zostanie przeprowadzony w zupełnie nowej formule, na klasycznym dystansie 10 kilometrów. Na starcie czechowickiego Biegu Niepodległości stanie pół tysiąca biegaczy!