Chrześcijanie i Polacy

tm

|

Gość Bielsko-Żywiecki 45/2015

publikacja 05.11.2015 00:00

Andrzej Duda 31 października odwiedził po raz pierwszy wiślańską rezydencję „Zameczek”. Gościł też w ewangelickiej parafii w Szczyrku, a w Bielsku-Białej uczestniczył w ewangelickim nabożeństwie w 498. rocznicę Reformacji.

 Prezydent podczas wystąpienia w starobielskim kościele ewangelickim Prezydent podczas wystąpienia w starobielskim kościele ewangelickim
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wspotkaniu modlitewnym w kościele w Starym Bielsku udział wzięli bp Paweł Anweiler, zwierzchnik ewangelickiej diecezji cieszyńskiej, oraz bp Marian Niemiec z Katowic. Obecni byli też duszpasterze z katolickiej parafii w Starym Bielsku i przedstawiciele władz samorządowych – z prezydentem Bielska-Białej Jackiem Krywultem – i parlamentarzyści z naszego regionu. – Wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami i Polakami – i to jest dla mnie najważniejsze. Tworzymy tę jedną polską wspólnotę. Za to też, powinniście - patrząc w pokolenia waszych rodzin tu, na Śląsku Cieszyńskim – usłyszeć: dziękuję! od prezydenta Polski. Bo umieliście przechować polskość w swoich rodzinach, obok wiary, przez pokolenia, kiedy Polski tutaj nie było. Przetrwało to, co najcenniejsze - co pozwalało tutaj polskość odbudować - mówił prezydent, przypominając, jak heroicznie ewangelicki bp Juliusz Bursche bronił polskości. – Jest to dobry pierwszy krok, uczyniony przed zbliżającą się 500. rocznicą Reformacji.

W czasie spotkania jeszcze przed tym nabożeństwem prezydent Andrzej Duda podkreślał, że jesteśmy razem i łączy nas wiara. To spotkanie daje jakiś impuls do budowania wspólnoty. Zupełnie inaczej rozmawiają ze sobą wierzący, ludzie którzy stoją na gruncie wiary i ciągłego poznawania Boga niż ci, którzy tej wiary nie podzielają...  – uważa biskup Paweł Anweiler. Prezydent Duda ofiarował parafii drewniany krzyż, a bp Anweiler wręczył w imieniu ewangelickiej społeczności rzeźbioną w kamieniu głowę orła. Przed odjazdem prezydent rozmawiał z wieloma osobami, składał autografy. – Zapraszaliśmy też prezydenta Dudę do ponownych odwiedzin w Beskidach - mówi poseł Stanisław Szwed. – Choć należymy do różnych Kościołów, to jednak tworzymy wspólnotę ducha. To się czuje, że łączy nas wspólnota wiary – dodaje Marcin Tyrna, były senator i szef „Solidarności” Podbeskidzia, który tego dnia świętował swoje 70. urodziny, a zgromadzeni modlili się również w jego intencji.