Pamiętamy o nich: ks. Franciszek Mąkinia SAC

Urszula Rogólska

publikacja 27.10.2015 00:12

Budowniczy pallotyńskiego kościoła św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej obok Szpitala Wojewódzkiego i rektor tutejszej wspólnoty pallotynów zmarł nazajutrz po Świętach Bożego Narodzenia, 27 grudnia 2014 roku...

Bp Piotr Greger przewodniczyl Mszy św. pogrzebowej ks. Franciszka Mąkini Bp Piotr Greger przewodniczyl Mszy św. pogrzebowej ks. Franciszka Mąkini
Urszula Rogólska /Foto Gość

Był wielkim znawcą sztuki, posiadającym wybitne wyczucie estetyki. Pierwszorzędny grzybiarz, który uwielbiał wędrówki po górach. Uparcie kłócił się z GPS-em i najczęściej miał rację. Jego legendarne już: "Witam Cię pięknie" - czy to przez telefon, czy też podczas spotkań twarzą w twarz - wspominają wszyscy, którzy poznali go osobiście. A przy tym - rozkochany w Miłosiernym Jezusie i Jego Matce, popularyzator Miłosierdzia Bożego i orędzia fatimskiego.

Najbliższa rodzina, pallotyni, księża zakonni i diecezjalni, siostry zakonne z całej Polski i setki świeckich żegnały śp. ks. Franciszka Mąkinię 30 grudnia w kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej obok Szpitala Wojewódzkiego. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy, obecny był również bp Piotr Greger.

Ks. Franciszek Mąkinia urodził się w uroczystość Niepokalanego Poczęcie NMP 8 grudnia 1935 roku w Pewli Wielkiej. Był uczniem  Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Tutaj też poznał późniejszego biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń.

Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1961 roku w seminarium księży pallotynów w Ołtarzewie z rąk bp. Zygmunta Choromańskiego.

Posługę kapłańską pełnił w placówkach pallotyńskich w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Zakopanem, gdzie na przełomie lat 80. i 90. wraz z ks. Mirosławem Drozdkiem tworzył sanktuarium fatimskie, wotum za ocalenie św. Jana Pawła z zamachu.

W roku 1998 został rektorem nowej placówki pallotyńskiej w Bielsku-Białej. Był budowniczym kościoła św. Andrzeja Boboli i domu księży pallotynów. Z jego inicjatywy wzniesiono także kaplicę Matki Bożej Fatimskiej na Dębowcu.

Przez wiele lat pełnił funkcję diecezjalnego referenta do spraw instytutów życia konsekrowanego dla zakonów męskich. Zmarł 27 grudnia 2014 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 grudnia. Ks. Mąkinia został pochowany na cmentarzu w Cygańskim Lesie, w kwaterze księży pallotynów.

O ks. Franciszku Mąkinii SAC można przeczytać także TUTAJ, relację z pogrzebu TUTAJ, a galerię zdjęć z uroczystości - TUTAJ.