Spojrzenie i trzy słowa z Kamesznicy

Urszula Rogólska

publikacja 23.10.2015 12:02

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, Znaki Bożego Miłosierdzia dotarły do Kamesznicy, gdzie od 1976 r. duszpasterzuje ks. Władysław Zązel - orędownik życia w trzeźwości i gdzie wielu już znalazło nowe życie przychodząc do Miłosiernego Boga.

Ks. Władysław Zązel jako pierwszy przywitał Znaki Miłosierdzia w Kamesznicy Ks. Władysław Zązel jako pierwszy przywitał Znaki Miłosierdzia w Kamesznicy
Urszula Rogólska /Foto Gość

39 lat temu do Kamesznicy przyszedł ks. Władysław Zązel i to on rozpoczął budowę kościoła, dla miejscowej wspólnoty, której patronuje Imię Najświętszej Maryi Panny. Od początku swojej posługi, nowy proboszcz zaczął popularyzować idee życia w trzeźwości i wesel bezalkoholowych. Przed 20 laty pierwszemu spotkaniu małżeństw, które przygotowały swoje wesela bez alkoholu. pobłogosławił papież Jan Paweł II.

I to właśnie w liturgiczne wspomnienie parafianie z Kamesznicy gościli u siebie Znaki Miłosierdzia - obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Razem z parafianami, ich proboszczem, księżmi rodakami i pasterzami dekanatu milowskiego, a także przedstawicielami Stowarzyszenia "Wesele wesel" był także biskup Piotr Greger, którzy przewodniczył Mszy św. na powitanie Znaków i udzielił sakramentu bierzmowania 72 młodym parafianom.

Parafianie z Kamesznicy przy relikwiach Apostołów Miłosierdzia   Parafianie z Kamesznicy przy relikwiach Apostołów Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość
To właśnie młodzi wnieśli do kościoła relikwie Apostołów Miłosierdzia. Z kolei z obrazem po krętych schodach wspinali się kameszniccy strażacy.

Po Mszy św. ksiądz biskup pobłogosławił nowy witraż w kościele, ufundowany przez Stowarzyszenie "Wesele wesel". Witraż przedstawia wizerunek ks. Władysława Zązla i trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, których pontyfikaty towarzyszą idei spotkań trzeźwościowych w Kamesznicy.

Święci wzywają

"Oto jest dzień, który dał nam Pan, weselmy się i radujmy się w nim!" - tymi słowami ks. Zązel rozpoczął powitanie w parafii niezwyczajnych Gości z Łagiewnik.

- Witamy Cię w znakach Twego Miłosierdzia - w obrazie "Jezu ufam Tobie" i relikwii: powiernicy, św. Faustyny i św. Jana Pawła Wielkiego, w samo jego święto, obchodzone dziś w całym Kościele powszechnym. Chwilo jesteś piękna, chwilo trwaj! Trwaj, byśmy mieli dość czasu mówić Ci o naszej miłości - jak słowiański Papież który rozdawał miłość, jak dziś mocarze rozdają broń. A przez to razem ze św. Faustyną - jest wielką chlubą naszego narodu - mówił ks. Zązel.

Obraz Jezusa Miłosiernego wnieśli do kościoła strażacy   Obraz Jezusa Miłosiernego wnieśli do kościoła strażacy
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak zaznaczył proboszcz, święci pokazują nam drogę dążenia do doskonałości: - Bo doskonałość i świętość składa się z drobnostek. Ale doskonałość i świętość nie jest drobnostką. Jezu ufamy Tobie, że nam dopomożesz je osiągnąć…

Wędrówka Znaków Miłosierdzia zaprasza do odkrywania słów "Jezu ufam Tobie". W Kamesznicy, bp Piotr Greger zwrócił uwagę na inne trzy słowa Miłosiernego Jezusa: "Pójdź za mną".

W homilii zaznaczył, że czas peregrynacji, to wydarzenie niecodzienne. Przypomniał, że ostatnio w diecezji przeżywaliśmy go 17 lat temu - w 1998 roku, kiedy to po beskidzkich parafiach peregrynowała kopia wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.

Ksiądz biskup przyrównał peregrynację, która teraz przeżywamy - nawiedzenie Znaków Miłosierdzia - do wędrówek Jezusa w Galilei.

- Droga Jezusa, to przemieszczanie się z miejsca na miejsce, zwłaszcza w poszukiwaniu człowieka zagubionego - mówił bp Greger. - I właśnie w takim kontekście peregrynacja staje się wędrówką Jezusa, którą warto przeżyć, by później mówić o tym innym. Bo to jest doświadczenie, którego nie można zachować tylko dla siebie samego. Tegoroczna peregrynacja jest dla nas okazją do spotkania się z Tym, który jest miłosierdziem. I to ma być szczególny czas tej doby - czas spotkania z Tym, który dla mnie i za mnie umarł, zmartwychwstał i żyje. Bo taki jest przejaw Bożej logiki zbawienia. To nie jest logika tej ziemi.

Pójdź za mną

Ksiądz biskup podkreślił, że takie spotkanie z Jezusem Miłosiernym może wszystko odmienić - tak jak odmieniło się zupełnie życie celnika Mateusza, którego historię przypomniała przeczytana w Kamesznicy Ewangelia spisana przez samego Mateusza. W tym kontekście Jezus powie, że "nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają".

Bp Piotr Greger przewodniczył uroczystości powitania Znaków Miłosierdzia   Bp Piotr Greger przewodniczył uroczystości powitania Znaków Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Ewangelista Mateusz jako świadek i uczestnik tego wydarzenia - bo to scena jego powołania - opisze, że Pan Jezus, w trosce o przywrócenie mu pełni zdrowia, wykonał dwa gesty. I one były wystarczające. Jezus ujrzał, spojrzał na człowieka imieniem Mateusz. To nie było spojrzenie przypadkowe. To Jezus zauważa Mateusza, a nie odwrotnie. Spojrzenie Jezusa to coś, co wchodzi wnikliwie w człowieka, przenika go swoim wzrokiem, dociera do serca. Niewerbalny dialog z płaszczyzny wzroku, zaczyna nabierać swoistej dynamiki i przechodzi do głębi ludzkiego serca. Stąd spojrzenie Jezusa jest poparte wezwaniem: "Pójdź za mną".

Te trzy słowa sprawiają, że Mateusz rzuca wszystko, zmienia swoje dotychczasowe życie i idzie z Jezusem.

72 mlodych parafian z Kamesznicy przyjęło sakrament bierzmowania   72 mlodych parafian z Kamesznicy przyjęło sakrament bierzmowania
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Scena powołania Mateusza stanowi obraz ukazujący wielkość Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie z udziałem celnika pokazuje proces budowania relacji Boga z człowiekiem. Tą relacją nie rządzi sprawiedliwe prawo, ale miłość Boga, która w swojej radykalnej formie przyjmuje postać miłosierdzia.

Ksiądz biskup życzył mieszkańcom kamesznickiej parafii, by czas peregrynacji stał się dla każdego z nich okazją do spotkania z Jezusem na wzór Mateusza.  - Niech każdy z nas usłyszy słowa zaproszeni i wyzwania, abyśmy żyjąc w tym świecie, do końca życia kroczyli ścieżkami Bożego Miłosierdzia.

Z Kamesznicy Znaki Miłosierdzia pojadą do Milówki, gdzie zostaną powitane 23 października o 17.00.

Relacje ze wszystkich miejsc odwiedzanych przez Znaki Miłosierdzia - w naszym specjalnym serwisie: Peregrynacja Miłosierdzia.