Za kierownicą: trzeźwi i miłosierni

Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

publikacja 29.07.2015 09:00

Wspomnienie św. Krzysztofa było w Bielsku-Białej okazją do świętowania dla kierowców. Zaprosili do niego wspólnie: Caritas, WORD i Policja. Była modlitwa do patrona kierowców, tester trzeźwości dla policji i lekcja dobrej jazdy.

Uroczyste przekazanie testera trzeźwości, zakupionego przez Caritas Uroczyste przekazanie testera trzeźwości, zakupionego przez Caritas
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wspólna akcja Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Policji i Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej: "Ze św. Krzysztofem bezpieczniej na drodze" rozpoczęła się od Mszy św. w intencji kierowców. Koncelebrowanej Eucharystii w kosciele św. Andrzeja Boboli przewodniczył ks. dr Karol Mozor, duszpasterz policjantów, a przy ołtarzu stanęli także księża-motocykliści: ks. Arkadiusz Talik i ks. Przemysław Kramarz i ks. Robert Kasprowski - dyrektor diecezjalnej Caritas.

- Wytrwałe apele o ostrożność dają rezultaty. Sam się o tym przekonałem, obserwując coraz większą świadomość kierowców i pieszych, że ubywa wypadków na drodze - przekonywał kd. Mozor, zachęcając także dorosłych, by uwrażliwiali najmłodszych i uczyli ich od początku bezpiecznego poruszania po drogach.

Po testach teoretycznych walczący o tytuł Najlepszego Kierowcy Podbeskidzia wykazywali się umiejętnościami na placu manewrowym   Po testach teoretycznych walczący o tytuł Najlepszego Kierowcy Podbeskidzia wykazywali się umiejętnościami na placu manewrowym
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Na zakończenie modlitwy dyrektor Caritas ks. Robert Kasprowski odczytał apel krajowego duszpasterstwa kierowców o bezpieczne zachowanie na drodze i przekazał na ręce komendanta bielskich policjantów insp. Dariusza Matusiaka i zastępcy naczelnika wydziału ruchu drogowego asp. Krzysztofa Stankiewicza dar: tester trzeźwości kierowców, pozwalający szybkie sprawdzenie trzeźwości kierujących.

- Jesteśmy wezwani do ostrożności i odpowiedzialności, do kierowania się ostrożnością i miłością, do poszanowania życia, które jest darem Boga. Na drodze, za kierownicą, też jesteśmy i powinniśmy być chrześcijanami - przypominał ks. Kasprowski. - Dlatego Caritas, troszcząc się o życie każdego człowieka i chcąc przyczynić się do bezpiecznego  poruszania się po drogach, chce ofiarować Policji aparat, który to bezpieczeństwo dla życia pomoże zwiększyć.

- My też mamy nadzieję, że zawsze podczas kontroli zapali się w nim zielone światełko, oznaczające trzeźwego kierowcę - przyznawali policjanci, dziękując za przekazany aparat.

- To dobre i skuteczne urządzenie: zapewnia szybkie badanie, nie dotyka się go ustami, więc nie wymaga stosowania ustnika i można wielokrotnie użyć. Dzięki takim urządzeniom udaje się wykryć i wykluczyć z ruchu na drogach Podbeskidzia około tysiąca nietrzeźwych kierowców  rocznie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym akcjom będzie ich ubywać - mówi asp. Stankiewicz.

Po poświęceniu pojazdów odbyły się praktyczne sprawdziany i ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy medycznej w ośrodku WORD, zakończone wręczeniem pucharów w konkursie o tytuł Najlepszego Kierowcy Podbeskidzia". Można było wypróbować na sobie urządzenie do szybkiego badania trzeźwości, a także przekonać się dzięki alkogoglom, jak alkohol zaburza widzenie kierowcy.

Tu  każdy mógł też otrzymać odblaskowe opaski oraz naklejki: "Na drodze jestem zawsze caritas" i samochodowe zawieszki zapachowe z wizerunkiem św. Krzysztofa i modlitwą kierowcy. Każdy też mógł wziąć udział w konkursie na najbezpieczniejszego kierowcę.

- Testy teoretyczne były sporym wyzwaniem, choćby dlatego, ze trzeba je rozwiązywać w komputerze - przyznawali najbardziej doświadczeni kierowcy. Byli i tacy, którzy do ich rozwiązywania przystąpili całymi rodzinami. - Szkoda, że kierowcy, którzy maja skłonności do zbierania karnych punktów, nie korzystają z takiej bezpiecznej metody podniesienia swojej wiedzy, a przy tym likwidacji części punktów. Nie mamy zbyt wielu chętnych  na takie dodatkowe kursy - ubolewa Andrzej Listowski, dyrektor WORD.

Potem były sprawdziany Na parkingu WORD odbyły się pokazy sprzętu oraz udzielania na drodze pierwszej pomocy   Na parkingu WORD odbyły się pokazy sprzętu oraz udzielania na drodze pierwszej pomocy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
praktyczne: jazda samochodem na czas, z umieszczoną na masce samochodu piłeczką tenisową, której nie wolno było zgubić.

Najlepszym puchary wręczył wicewojewoda śląski Mirosław Szemla. W gronie ich zdobywców znaleźli się: na pierwszym miejscu: zdobywca tytułu "Najlepszy Kierowca Podbeskidzia" Janusz Szafrański. Na drugim miejscu znalazła się Dorota Kopacz, a na trzecim - Dawid Adamek. Swoje upominki dla zwycięzców przekazali także organizatorzy konkursu: Caritas, WORD i Policja.

Jednym z uczestników świętowania w WORD-zie byli przedstawiciele bielskiego Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych. - W ciągu 15 lat naszego istnienia udzieliliśmy pomocy setkom osób, które ucierpiały z powodu wypadków. Organizujemy pomoc rehabilitacyjną, a także prawną, psychologiczną, pomagamy udzielając pomocy finansowej i rzeczowej - wyjaśniał w imieniu zarządu Adam Ząbek, zapraszając zainteresowanych do siedziby stowarzyszenia przy placu Opatrzności Bożej 20, tel. 338 189 375. Bliższe informacje można też znaleźć na stronie: www.spwwd.inf24.eu.

Jak dodawał, środki na tę pomoc, które kiedyś otrzymywali z nawiązek sadowych, teraz pochodzą głównie z odpisów 1 procenta podatku. Zebrane podczas akcji datki Caritas przekazała na fundusz tego stowarzyszenia.

Całe spotkanie zakończyła wspólna modlitwa. - Chcieliśmy pokazać różne wymiary święta kierowcy: od modlitwy, poprzez różne testy i ćwiczenia po rodzaj wspólnej zabawy, która jest jednocześnie nauką. Poza tym to była akcja, pozwalająca się kierowcom bez większych stresów sprawdzić, udoskonalić. Po testach teoretycznych, które rozwiązywali często rodzice z dziećmi, widać było najlepiej, że to pożyteczna zabawa dla całej rodziny - mówi ks. Kasprowski. - To była nasza pierwsza taka akcja: przy współpracy Caritas, Policji i WORD-u, i mamy nadzieję, że nie ostatnia. Chcielibyśmy je kontynuować Caritas