Jak kariera, to tylko z Nim!

Urszula Rogólska

publikacja 31.05.2015 10:08

Siostra Anna Bałchan z Katowic i muzycy zespołu Anti Babylon System byli gośćmi specjalnymi wielkiego świętowania młodzieży na skoczowskiej Kaplicówce. Całe rodziny wspięły się na wzgórze, by razem się modlić i bawić.

Wolontariusze ze Skoczowa zapraszali wszystkich do wspólnego, radosnego uwielbania Pana Boga Wolontariusze ze Skoczowa zapraszali wszystkich do wspólnego, radosnego uwielbania Pana Boga
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Kiedy miałam 14 lat, nie chciało mi się żyć. Czytałam, że „Bóg mnie ukształtował na swój obraz i podobieństwo” i myślałam: „No to przy mnie chyba się zdrzemnął”. Urodziłam się z rozszczepem podniebienia i wargi. Patrzyłam w lustro i miałam pretensje do Boga... Niczym nie umiałam zaimponować. Bo żeby cię lubili, to musisz czymś zaimponować: urodą, znajomością języków, kasą, musisz być dobry w matmie albo sporcie. Nic z tego nie miałam. A jak nie masz nic, to czujesz się niepotrzebny. Szatan ci wciska, że jesteś do niczego – mówiła młodym w sobotę 30 maja na skoczowskiej Kaplicówce siostra Anna Bałchan z Katowic, terapeutka pomagająca osobom porzuconym i kobietom ulicy.

S. Anna była jednym z gości spotkania, na które zaprosili młodzi z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie razem ze swoimi rówieśnikami – wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży z Diecezjalnego Centrum ŚDM. Wszystkich ich łatwo można było rozpoznać – na święto założyli pomarańczowe koszulki! Spotkanie było kolejnym etapem przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Z młodymi nie zabrakło także duszpasterzy ze skoczowskiej parafii proboszcza ks. Antoniego Dewora i ks. Tomasza Gwoździewicza – koordynatora sobotniego spotkania, a także ks. Piotra Hoffmanna – diecezjalnego duszpasterza młodzieży i ks. Łukasza Listwana, odpowiedzialnego za wolontariuszy ŚDM. Z Pogórza przyjechał z młodymi jeszcze jeden duszpasterz, ks. Grzegorz Pasternak. Organizację spotkania wsparła diecezjalna Fundacja „Bliżej Młodych”.

S. Anna Bałchan była gościem młodych na Kaplicówce   S. Anna Bałchan była gościem młodych na Kaplicówce
Urszula Rogólska /Foto Gość
Obsesyjnie pragnęłam miłości

Siostra Anna opowiadała młodym o swojej nudzie w Kościele, o buncie wobec Pana Boga. A jednak Pan postanowił się nią – taką jaka jest – posłużyć w tym, żeby inni poznali Jego Miłość. Trafiły do niej słowa: „Wybrałem cię”. I nawet nie tyle w kontekście powołania zakonnego, ale drogi, jaką Bóg zaplanował wobec niej. – Dotarło do mnie, że to Bóg jest moją życiową karierą! Całe życie obsesyjnie pragnęłam miłości i akceptacji. Byłam przez to pragnienie wredna wobec innych. Modliłam się o wolność od tej obsesji. I doświadczyłam Boga, który mnie uwolnił – dał mi doświadczyć, że nie muszę zabiegać o Jego miłość, że mam ją zawsze. Jeśli pragniesz, żeby coś się zmieniło, Bóg przychodzi, przenika i przemienia. A potem posyła cię do ludzi takiego, jakim jesteś, żebyś był Jego znakiem,

Siostra Anna mówiła młodym o potrzebie bycia we wspólnocie – bo Bóg nie chce żebyśmy szli do nieba sami. – Nikt z nas nie jest samowystarczalny. Pan Bóg tak wymieszał nam różne dary, żebyśmy byli sobie nawzajem potrzebni – wołała.

Spotkanie z s. Anną Bałchan, to nie jedyna niespodzianka, na którą zaprosili młodzi w Skoczowie. Dla wszystkich, którzy przyszli z nimi świętować, przygotowali coś dla wzmocnienia ciała i ducha. Pod namiotami czekały pyszne wypieki, grochówka i napoje. Tuż obok – atrakcje dla najmłodszych: malowanie twarzy i wspólnotowe przygotowywanie pokaźnych rozmiarów plakatów z logo ŚDM Kraków 2016. Wielką frajdę sprawiła wszystkim pokoleniom gra w statki. Duża plansza stała na scenie, a chętnych do typowania strzału losował ks. Tomasz... rzutem piłeczki!

Na specjalnie przygotowanym stoisku Fundacji „Bliżej Młodych" można było kupić słynne skoczowskie pierniki w kształcie logo ŚDM i anioły, które są wsparciem akcji „Bilet dla Brata” – młodzi diecezjanie pomagają w ten sposób rówieśnikom z Europy Wschodniej, by ci mogli za rok przyjechać do Krakowa.

W Godzinie Miłosierdzia wszyscy skupili się wokół sceny. Ks. proboszcz Antoni Dewor przypomniał młodym znaczenie Kaplicówki: mówił o pielgrzymce papieża Jana Pawła II sprzed 20 laty, a także o św. Janie Sarkandrze, kanonizowanym wtedy, w 1995 roku w Ołomuńcu przez papieża Polaka. Wszyscy razem odśpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Spotkanie zakończył ewangelizacyjny koncert zespołu Anti Babylon System, w czasie którego wokalista grupy Paweł Kurz mówił, jak Pan Bóg uzdrowił i przemienił jego życie – życie narkomana, który dotknął dna.

W gronie wolontariuszy ŚDM były m.in.: Natalia Orlicka, Basia Łaczna, Gosia Wróbel z parafii św. Macieja w Bielanach: – Cieszymy się, że tu dziś byłyśmy – mówią. – To dobra okazja, żeby spędzić czas razem, poznać innym wolontariuszy, nowych przyjaciół. Bardzo nam się podobało świadectwo siostry Anny. To zdanie o karierze z Panem Bogiem jest po prostu świetne. Siostra mówiła o sprawach, które nas dotyczą, o miłości, której każdy z nas szuka, o potrzebie akceptacji. Siostra ma z nami świetny kontakt, potrafi mówić normalnym językiem. A na koniec – Anti Babylon System. Zapamiętałyśmy ich koncert z inauguracji roku formacyjnego we wrześniu, w amfiteatrze żywieckim i wiedziałyśmy, że warto przeżyć z nimi ich koncert na żywo.

Nie brakowało atrakcji dla małych i dużych   Nie brakowało atrakcji dla małych i dużych
Urszula Rogólska /Foto Gość
Zatrzymać się

– Chcieliśmy, żeby to spotkanie było takim zatrzymaniem się na drodze do Światowych Dni Młodzieży, żeby młodzi mogli wysłuchać świadectwa wyjątkowej osoby s. Anny Bałchan, nazywanej dynamitem charyzmatów i koncertu dobrego zespołu ewangelizacyjnego – wyjaśnia ks. Tomasz Gwoździewicz. – Chcemy też przybliżyć wszystkim idee Fundacji „Bliżej Młodych", powołanej przez biskupa Romana Pindla.

– Nieco ponad rok pozostał do Światowych Dni Młodzieży. Tak więc to czas na konkretne akcje, konkretne zaangażowanie młodych, którzy chcą pokazać, że warto działać, warto zostać wolontariuszem, warto mocno włączyć się w przygotowania do tego wielkiego święta młodych – dodaje ks. Piotr Hoffmann. – Jesteśmy na takim etapie przygotowań, kiedy zaangażowanie młodych wolontariuszy może jeszcze nie jest tak widoczne, bo to czas podpisywania różnego rodzaju umów, uzgodnień prawnych, logistycznych. Młodzi chcieliby działać już, teraz, choć największe zadania będą na nich czekać w przyszłym roku, kiedy nasi goście z całego świata już do nas przyjadą. Takie przedsięwzięcia jak to dzisiaj, jest odpowiedzią na ich entuzjazm – oni sami dziś pokazują, że warto się tak realizować, warto coś dać z siebie dla innych. A przy tym uczą się odpowiedzialności – kiedy się czegoś podejmuję, to działam, można na mnie liczyć.

Na drodze do ŚDM w Krakowie młodzi zatrzymali się na Kaplicówce   Na drodze do ŚDM w Krakowie młodzi zatrzymali się na Kaplicówce
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po spotkaniu młodzi śpiewając Litanię Loretańską, przeszli razem do kościoła parafialnego, gdzie uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w ich intencji przez biskupa Piotra Gregera. Eucharystia była także pierwszym dniem nowenny przed uroczystością odpustową ku czci św. Jana Sarkandra. Uroczystości pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza odbędą się w niedzielę 7 czerwca o 10.30.