Światowe Dni Młodzieży na… Bendoszce!

Urszula Rogólska

publikacja 17.05.2015 09:03

- Światowe Dni Młodzieży to coś więcej niż Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które odbyły się w 2012 roku! - usłyszeli uczestnicy VII Rajdu Rodzinnego szlakami św. Jana Pawła II pod jubileuszowym krzyżem Ziemi Żywieckiej.

Młodzi z Rycerki Górnej razem ze swoimi duszpasterzami oraz sołtysem Tadeuszem Banasiem z małżonką, prowadzili spotkanie na Bendoszce Młodzi z Rycerki Górnej razem ze swoimi duszpasterzami oraz sołtysem Tadeuszem Banasiem z małżonką, prowadzili spotkanie na Bendoszce
Urszula Rogólska /Foto Gość

Setki rodzin wzięły udział w VII Rajdzie Rodzinnym „Szlakami św. Jana Pawła II w Worku Raczańskim” w Beskidzie Żywieckim. Ich celem była Bendoszka Wielka, gdzie 15 lat temu mieszkańcy całej Ziemi Żywieckiej postawili Krzyż Jubileuszowy, upamiętniający 2000 lat chrześcijaństwa. Na rajdzie spotykają się co roku, niezależnie od pogody, żeby podziękować Bogu za dar papieża-Polaka. W tym roku towarzyszyła ich prawdziwie letnia aura!

Ze swoimi duszpasterzami przyszło bardzo wielu młodych z całego dekanatu milowskiego: z parafii w Rycerce Górnej, Rajczy, Milówce, Kamesznicy, Soli, Zwardoniu, Soblówce, Kiczorze-Nieledwi, Ujsołach i Lalikach. Spotkanie było bowiem ich kolejnym dekanalnym przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie.

Młodzi prowadzili czuwanie maryjne i Różaniec   Młodzi prowadzili czuwanie maryjne i Różaniec
Urszula Rogólska /Foto Gość
Przed Mszą św. księża wypuściili stado gołębi   Przed Mszą św. księża wypuściili stado gołębi
Urszula Rogólska /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

 

To właśnie młodzi pod opieką ks. Marka Duraja, wikarego Rycerki Górnej, ubrani w stroje regionalne przewodniczyli czuwaniu maryjnemu, połączonemu z nabożeństwem majowym, które poprzedziło uroczystą Mszę św. Po Eucharystii zaś poprowadzili Różaniec fatimski.

To dla nas ważny szczebel

Zielonym szlakiem, z Rycerki Kolonii pod krzyż wdrapali się m.in. młodzi z Rajczy: Natalia Sporek, Justyna Szewczyk, Adrian Pustelnik, Magda Janica. Magdalena Lach, Kasia Stańco, Mateusz Bury i Ania Czechowicz.

Młodzi z Rajczy cieszą się, że wspięli się na szczyt, by tu razem się modlić i bawić   Młodzi z Rajczy cieszą się, że wspięli się na szczyt, by tu razem się modlić i bawić
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Nie było trudno. No może ostatni odcinek pod sam krzyż był stromy, a tak spokojnie daliśmy radę - opowiadają. - Przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży i to dzisiejsze wydarzenie, to dla nas taki ważny szczebel. To przygotowanie duchowe, ale też nasza zabawa, integracja, wspólne przebywanie.

Młodzi dodają, że co miesiąc spotykają się w innej parafii dekanatu - są spotkania w grupach, Msza św. i zawsze ich gościem jest osoba, żyjące szczególnymi pasjami.

Młodzi... gołębie i owce!

Uroczystej Mszy św. - po raz pierwszy sprawowanej na rajdzie przy ołtarzu polowym przygotowanym przez ekipę górali pod kierunkiem Stanisława Banasia (ołtarz stał już w ubiegłym roku, ale pogoda nie pozwoliła na celebrowanie tu Eucharystii) - przewodniczył dziekan milowski ks. kan. Franciszek Warzecha, proboszcz z Rajczy.

Nie zabrakło emerytowanych i obecnych duszpasterzy wielu parafii Ziemi Żywieckiej. Byli wśród nich: ks. prałat Józef Nędza, ks. prałat Józef Jania, ks. kan. Julian Kóska, ks. kan. Stanisław Krużel, ks. Zdzisław Grochal - gospodarz miejsca, proboszcz w Rycerce Górnej, a także ks. Tadeusz Cader, ks. Kazimierz Piętka oraz wikariusze, którzy przyszli z młodzieżą: ks. Robert Niedziela, ks. Zygmunt Mizia, ks. Krzysztof Gworek i ks. Marek Duraj. Gościem uczestników rajdu był także ks. Marcin Suchanek z Radziechów, który jest odpowiedzialny za programy pomocowe w Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży.

Każdy z kapłanów otrzymał od młodzieży różę i specjalne podziękowanie za obecność i duszpasterską opiekę.

Przed Mszą św. księża wypuścili gołębie, przywiezione przez rajczańską sekcję Polskiego Związku Hodowców Gołębi. To nie jedyny akcent z „braćmi młodszymi” w czasie rajdu. Po Eucharystii ks. Warzecha i ks. Grochal pobłogosławili pierwsze stado owiec, które będzie wypasane w tej okolicy oraz jego bacę i juhasów.

80-letni młodzi i starzy 20-latkowie

W homilii ks. Marcin Suchanek zwrócił uwagę na wiele wątków, które połączyło uczestników rodzinnego rajdu: spotkanie u stóp krzyża - znaku miłości Pan Boga, Matka Boża, czczona szczególnie w maju, osoba św. Jana Pawła II, który jako biskup i kardynał wędrował szlakami w Worku Raczańskim, a w którego nauczaniu rodzina miała wyjątkowe znaczenie, a także idea Światowych Dni Młodzieży, którą zapoczątkował papież-Polak.

- Już niedługo odbędą się w naszej ojczyźnie Światowe Dni Młodzieży. I to jest ta intencja, którą składamy wszyscy tutaj zgromadzeni na ołtarzu. Składamy przygotowania i ten nadchodzący za 14 miesięcy czas. Nie ma znaczenia ile kto ma lat, bo młodym może być człowiek, który ma 80 lat, a są i tacy, którzy mają lat 20 i nic im się już nie chce.

Różnymi szlakami wędrowały całe rodziny pod Jubileuszowy Krzyż   Różnymi szlakami wędrowały całe rodziny pod Jubileuszowy Krzyż
Urszula Rogólska /Foto Gość
ks. Zdzisław Grochal pobłogosławił poczęstunek, którym byli goszczeni uczestnicy rajdu na Bendoszkę   ks. Zdzisław Grochal pobłogosławił poczęstunek, którym byli goszczeni uczestnicy rajdu na Bendoszkę
Urszula Rogólska /Foto Gość

Przypominając dzień 28 lipca 2013 roku, kiedy to w Rio de Janeiro papież Franciszek ogłosił, że Kraków będzie następnym miejscem ŚDM, ks. Suchanek podkreślił: - Światowe Dni Młodzieży to coś więcej niż Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które odbyły się w 2012 roku. Przyjedzie o wiele więcej ludzi! Przyjadą młodzi ze wszystkich kontynentów po to, żeby zaświadczyć jak wielki jest Bóg. W 2016 nasi młodzi zobaczą, jak wielu ich rówieśników pragnie Boga, że wiara nie jest czymś nienowoczesnym, że nie wstydzą się Jezusa.

Ks. Suchanek przypomniał, że diecezja bielsko-żywiecka przyjmie 10 tys. młodych z całego świata. Apelował o modlitwę w ich intencji, otwarte serca i… drzwi domów. Przypomniał o projektach L4 - modlitwy chorych za młodych i młodych za chorych, a także „Bilecie dla Brata” - akcji pomocy finansowej dla młodych z Europy Wschodniej, by ci mogli przyjechać do Krakowa.

Gościnna gmina

Jak podkreślał ks. Grochal na zakończenie spotkania, w organizację spotkania z wielkim zaangażowaniem włączyli się samorządowcy - zwłaszcza sołtys Tadeusz Banaś z małżonką, koło gospodyń z Rycerki Górnej i miejscowi strażacy. Byli także wójt Rajczy Kazimierz Fujak i posłanka Małgorzata Pępek. Ze swoimi sztandarami przybyły poczty z parafii w Rycerce Górnej, Związku Podhalan oddziału w Milówce, Koła Łowieckiego „Głuszec” w Rajczy i OSP w Rycerce Górnej.

Nie zabrakło przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Gołębi - sekcja Rajcza, stowarzyszenia „Strażnicy Beskidów”, a także Bractwa Pielgrzymkowego z Mysłowic i sponsorów, dzięki którym po Mszy św. każdy był ugoszczony kiełbaską z ogniska, chlebem i baraniną.

Eucharystia przy ołtarzu polowym była centralnym punktem spotkania na Bendoszce   Eucharystia przy ołtarzu polowym była centralnym punktem spotkania na Bendoszce
Urszula Rogólska /Foto Gość
Pierwsze stado owiec, które będzie wypasane w okolicach Bendoszki przeszło między uczestnikami rajdu   Pierwsze stado owiec, które będzie wypasane w okolicach Bendoszki przeszło między uczestnikami rajdu
Urszula Rogólska /Foto Gość