Cóż nam po prawdzie?

Alina Świeży-Sobel

publikacja 15.05.2015 08:09

W sobotę 16 maja o 10.00 w budynku kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej przy ulicy Żeromskiego 5 rozpocznie się sesja "Prawda w kulturze współczesnej". Sesja towarzyszy II Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Bielsku-Białej „Cóż nam po prawdzie?".

Sesja na temat prawdy będzie rozwinięciem debaty podjętej przez artystów Sesja na temat prawdy będzie rozwinięciem debaty podjętej przez artystów
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

To będzie kolejny impuls do refleksji nad egzystencjalnymi i moralnymi problemami w naszej rzeczywistości. Rozpoczęła ją dwa lata temu inicjatywa Galerii Środowisk Twórczych: konkurs na plakat podejmujący temat Dekalogu i przesłania, jakie on niesie dla współczesnego człowieka.

- Zastanawialiśmy się, czy to w ogóle okaże się możliwe i interesujące dla dzisiejszych twórców formy na pierwszy rzut oka bardzo odległej od takiej problematyki. Trudno było przewidzieć, czy język designu, reklamowa funkcja plakatu, który musi się posługiwać prostym, szybkim i skutecznym sposobem porozumiewania z odbiorcą, znajdzie tu zastosowanie - wspomina Piotr Czadankiewicz, kierownik Galerii Środowisk Twórczych w Bielskim Centrum Kultury i pomysłodawca konkursu.

Odpowiedź twórców plakatu przeszła najśmielsze oczekiwania: Wśród blisko 300 prac nadesłanych przez 132 twórców z Polski, Białorusi, Chin, Japonii i Niemiec, jury wyłoniło sporą grupę bardzo ciekawych propozycji. Międzynarodowe grono twórców mocno zaangażowało się w tę artystyczną debatę o Dekalogu, a większość prac powstała specjalnie na konkurs.

W tym roku, parafrazując nieco słowa Piłata "Cóż to jest prawda?", organizatorzy biennale zachęcili autorów plakatu, by językiem designu podjęli problem odwiecznego pytania o prawdę. - Chcieliśmy - przekonani o niezbywalności idei prawdy w świecie ludzkiego myślenia - „wziąć ją w obronę” na przekór negowania jej przez dominujące trendy myślowe naszej relatywistycznej rzeczywistości - tłumaczy Czadankiewicz. Na konkurs zgłoszono 308 plakatów. To prace 170 twórców z 18 krajów, od Chin i Japonii po USA.

Zdobywcami pierwszej nagrody zostali artyści z Iranu: Maryam Khaleghi Yazdi i Ramin Pahlavan Hosseini - za plakat stawiający pytanie "Gdzie jest prawda?". Na drugim miejscu znalazł się plakat "Kłamstwo" Szymona Szymankiewicza. Trzecią nagrodę otrzymał Wojciech Osuchowski - za plakat "Socjotechnika". Wśród wyróżnionych znalazły się plakaty: Wiesława Gołucha, Michała Klisia, Sebastiana Kubicy, Wiesława Łysakowskiego, Wojciecha Osuchowskiego i Leszka Żebrowskiego.

- Poszukując odpowiedzi na pytanie zadane w tym konkursie, trzeba z pokorą przyznać, że człowiek nie jest twórcą prawdy. Zadaniem człowieka jest tej prawdy ciągle poszukiwać (...), jednak nie dla niej samej, ale po to, by podjąć wysiłek kształtowania swojej codzienności w odniesieniu do tego, co zostało odkryte - mówił bp Piotr Greger, gratulując laureatom nagród, a organizatorom - inicjatywy.

- Okazało się, że pytanie o prawdę jest niezwykle inspirujące i kiedy szukałem pomysłu, jak wyrazić swoją refleksję poprzez plakat, dość szybko powstało ich kilka - przyznaje Wiesław Łysakowski, autor jednej z wyróżnionych prac.

Oprócz biennale i pokonkursowej wystawy w GŚT odbył się też konkurs młodzieży licealnej „Uczniowie wobec prawdy” oraz wystawa w kurii diecezjalnej. Kolejnym wydarzeniem tego projektu jest sesja „Prawda w kulturze współczesnej”. W założeniach organizatorów ma ona stworzyć panoramę wypowiedzi dotyczących problemu prawdy w dzisiejszych czasach, zarówno w naukach humanistycznych, jak i ścisłych, w powiązaniu ze współczesnym życiem kulturalnym.

Tegoroczne spotkanie stanowi wstęp i zaproszenie do planowanej na przyszły rok poszerzonej sesji, a współorganizatorami - wraz z Galerią ŚT - są także: Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej i Forum Kultura i Duchowość.

Program sesji:

ks. dr Leszek Łysień - Cóż to jest prawda?

prof. UŚ  dr hab. Marek Rembierz - Prawda jako wartość w poznaniu i działaniu

prof. UŚ dr hab. Krzysztof Śleziński - Meandry prawdy

prof. PAN dr hab. Wiesław Wójcik - Matematyka – wyrafinowana gra czy odkrywanie prawdy o świecie