Nowy Boży dom w Zbytkowie

Alina Świeży-Sobel

publikacja 12.05.2015 19:20

Biskup Roman Pindel konsekrował Boży dom w Zbytkowie. To świątynia pod wezwaniem MB Szkaplerznej, będąca filialnym kościołem parafii w Strumieniu.

Konsekracja ołtarza w zbytkowskiej świątyni Konsekracja ołtarza w zbytkowskiej świątyni
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Został zbudowany w ciągu kilku lat, ale jest spadkobiercą liczącej sobie półtora wieku tradycji kultu, jakim otaczana była tu Matka Boża.

Maryi dedykowana była okazała kaplica MB Różańcowej i MB Szkaplerznej, którą wybudowali w 1870 r. Anna i Franciszek Brandysowie, dziadkowie ks. Ludwika Kojzara, późniejszego proboszcza w Ustroniu. Mieszkańcy wioski gromadzili się w niej na odpustowe Msze św., a sami odprawiali tu nabożeństwa majowe i różańcowe.

Bp Juliusz Bieniek w 1952 r. ofiarował relikwie św. Stanisława do zbytkowskiej kaplicy.

Od 1990 r. z inicjatywy ks. prał. Oskara Kuśki odprawiane były Msze św. w miesiącach letnich, a od 2005 r. we wszystkie czwartki i niedziele.

- Ta decyzja wiązała się też z coraz większymi problemami, jakie niosła ze sobą oddzielająca sporą część Zbytkowa od kościoła parafialnego droga szybkiego ruchu. Zwłaszcza dla dzieci i starszych parafian droga do kościoła stawała się trudna i niebezpieczna - tłumaczy ks. prał. Kuśka.

Kaplica nie mogła jednak pomieścić wiernych, którzy modlili się wokół niej, stojąc pod gołym niebem. Ta sytuacja sprawiła, że trzeba było myśleć o budowie nowej świątyni.

Parafianie ofiarowali grunt i od września 2008 r. rozpoczęły się pierwsze prace. Po roku świątynia  była już gotowa w stanie surowym i odbywały się pierwsze nabożeństwa. Szybko postępowały kolejne prace i w 2011 r. uroczyście przeniesiony Najświętszy Sakrament pozostał już na stałe.

W liturgii konsekracji uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów   W liturgii konsekracji uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Stopniowo i z wielką starannością  uzupełniany był wystrój kościoła, z figurą Pana Jezusa w prezbiterium, a także zaplecze: zakrystia i salka. W trudzie budowania i wyposażania świątyni wspierali ich wierni licznych parafii diecezji bielsko-żywieckiej, w których odbywały się kwesty na ten cel. Pod adresem tych wspólnot i ich duszpasterzy podczas konsekracji ks. prał. Kuska skierował serdeczne podziękowania.

Do nowego kościoła trafił przeniesiony z zabytkowej kaplicy obraz MB Szkaplerznej, a także relikwie św. Stanisława, św. Rafała Kalinowskiego, św. Szymona Stocka, karmelity i św. Jana Pawła II.

W homilii bp Pindel mówił do wznoszących mury świątyni zbytkowian o tym, jak w innych krajach Europy, gdzie ubywa wspólnot ludzi wierzących, dokonuje się odwrotnych działań: przeznacza konsekrowane budowle na świeckie cele, albo rozbiera. Jak podkreślał, stan świątyni jest odzwierciedleniem stanu duchowego chrześcijańskiej wspólnoty, która się gromadzi w tym kościele.

- Św. Paweł pisze: "Czy nie wiecie, żeście świątynią i że Duch Boży mieszka w was? (...) Ilekroć wyznajemy naszą wiarę, spodziewamy się, że zostaniemy jakimś kamieniem: jakąś częścią wspólnoty chrześcijańskiej, która dopiero w całości jest piękna, ma sens. Ta świątynia dziś poświęcana niech nam przypomina naszą wiarę, która nas jednoczy i sprawia, że jesteśmy kimś bardzo ważnym. Nikt nas nie zastąpi w tej wspólnocie, bo Bóg obdarzył nas Duchem Świętym, ale także poszczególnymi darami. Jeżeli każdy z nas odpowiada na Boże wezwanie i posługuje tym, czym został obdarowany, wtedy możemy mówić o żywej wspólnocie, powodowanej wiarą, miłością i kierowanej przez Ducha Świętego - mówił bp Pindel.

- Dziękuję fundatorom, wszystkim wikariuszom, którzy pomagali przy budowie, a szczególnie ks. Pawłowi Hubczakowi, wszystkim budowniczym i projektantom, wśród których nie zabrakło też ewangelików - mówił ks. prał. Kuśka. 

Parafianie podziękowali bp. Pindlowi za konsekrację, a ks. prał. Kuśce za zaangazowanie w budowę świątyni   Parafianie podziękowali bp. Pindlowi za konsekrację, a ks. prał. Kuśce za zaangazowanie w budowę świątyni
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Otrzymaliśmy bezcenny dar: dom Boży. Obiecujemy troszczyć się nie tylko o piękny wygląd tego miejsca, ale dołożymy wszelkich starań, aby Chrystus nie czuł się tu samotny - mówili przedstawiciele młodego pokolenia.

Jak dodawał ks. prał. Kuśka, kolejnym krokiem budowania wiary będzie rozpoczynająca się właśnie w Zbytkowie peregrynacja w rodzinach kopii obrazu MB Szkaplerznej, różańca i szkaplerza karmelitańskiego.

- Niech ta świątynia wybudowana staraniem Księdza Prałata i waszym wysiłkiem - każdego na swój sposób - spełni swoją rolę: taką, jaką Bóg wyznaczył temu miejscu i waszej wspólnocie. Niech prowokuje ciągle pytanie: jaka jest ta świątynia i jaka jest nasza wspólnota - i niech będzie rzeczywiście pełna Ducha Świętego - życzył zbytkowianom bp Pindel.