Ty też masz w sobie coś z gwiazdy

Urszula Rogólska

publikacja 12.03.2015 23:40

O narodzinach gwiazd, trudnych do wypowiedzenia liczbach i... piasku w basenie olimpijskim mówił na ATH nasz redakcyjny kolega, a jednocześnie fizyk z pasją: Tomasz Rożek - szef działu "Nauka i gospodarka" ogólnopolskiego "Gościa".

"Ta opowieść dotyczy wszechświata" - mówił Tomasz Rożek o "Kosmosie" - swojej najnowszej książce "Ta opowieść dotyczy wszechświata" - mówił Tomasz Rożek o "Kosmosie" - swojej najnowszej książce
Urszula Rogólska /Foto Gość

Od dzieci, przez licealistów po studentów, pracowników naukowych i seniorów - przedstawiciele wszystkich pokoleń tłumnie przyszli do biblioteki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na wykład Tomasza Rożka pt. "Ta opowieść dotyczy wszechświata...". Tytuł prelekcji nawiązuje do najnowszej książki Tomka: "Kosmos".

Jak sam wyjaśniał, to pierwszy z planowanych trzech tomów, poświęconych otaczającemu nas światu. W pierwszym tomie Tomek opisuje to, co jest większe od człowieka - począwszy od całego kosmosu, przez galaktyki, gwiazdy i planety, a na biologicznym życiu kończąc. Druga część będzie o człowieku, a trzecia - o mikrokosmosie: cząsteczkach chemicznych, atomach i cząstkach elementarnych.

"Kosmos", podobnie jak dwie poprzednie książki "Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi" i "Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd" - to publikacje dla każdego, nie tylko naukowców i znawców tematu. Tacy też słuchacze przyszli na wykład w Bielsku-Białej.

Choć słońca na bielskim niebie trudno było się dopatrzeć, to ono - Słońce-gwiazda - stało się pierwszym bohaterem spotkania. Bohaterem tym bardziej znaczącym, że już w przyszły piątek - przy odpowiedniej pogodzie - będziemy świadkami jego zaćmienia: tarcza Księżyca przysłoni Słońce w prawie 80 procentach!

- Żyjemy w sąsiedztwie gwiazdy. Gdyby jej nie było, mielibyśmy ciemność. To jest oczywiście czysto teoretyczne podejście, bo w praktyce to oznacza, że nas by też nie było - mówił Tomek o Słońcu. - Żyjemy tylko dlatego, że ta gwiazda świeci.

Tomek opowiadał o trudnym do wyobrażenia ogromie wszechświata, w którym słońce jest tak naprawdę niewielką gwiazdą. Gdyby spróbować sobie wyobrazić wszystkie obiekty wszechświata jako ziarnka piasku, wypełniłyby one basen o rozmiarach olimpijskich! A i tak ten ogrom jest niczym wobec skomplikowanej budowy elementów ludzkiego mózgu.

Gość bielszczan mówił o teorii powstania świata, o tym, jak rodzą się, zmieniają i umierają gwiazdy, a także skąd się wzięły planety. Wszystkie one są zbudowane z pierwiastków - dokładnie takich, jakie istnieją wokół nas i... w nas samych. Każdy z nas nosi więc w sobie cząstkę gwiazdy!

W czasie spotkania nie brakowało pytań słuchaczy. Konkluzja była jednoznaczna: im większa nasza wiedza, tym więcej rodzi się pytań. Naukowcom i pasjonatom nauki na pewno pracy nigdy nie zabraknie!