Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Alina Świeży-Sobel

publikacja 28.02.2015 17:58

W niedzielę 1 marca odbędą się nabożeństwa i uroczystości upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Już od rana ich organizatorzy zapraszają do Żywca, a po południu na Matyskę w Radziechowach i do Bielska-Białej.

W obchodach wezmą udział członkowie grup rekonstrukcyjno-historycznych W obchodach wezmą udział członkowie grup rekonstrukcyjno-historycznych
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W Żywcu uroczystości Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych rozpocznie Msza św. sprawowana o 7.30 w kościele św. Floriana.

Wezmą w niej udział przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „Rodzynki”, a także Jednostki Strzeleckiej 3030 Żywiec im. por. Leonarda Rybarskiego. Od 9.00 do13.00 będzie można zwiedzać budynek dawnego UB przy ulicy Dworcowej 2.

Druga Eucharystia w intencji wyklętych sprawowana będzie w konkatedrze Narodzenia NMP o10.00. Później odbędzie się uroczyste przejście na Rynek, gdzie od 11.00 rozpocznie się część oficjalna: Apel Poległych, przywołanie historii budynku dawnego UB przy ul. Dworcowej, przygotowana przez młodzież inscenizacja poświęcona bohaterom: m.in. rotmistrzowi Pileckiemu, "Ince" i gen. Fieldorfowi "Nilowi". Zakończeniem będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem NSZ.

- Do wspólnej modlitwy zapraszamy też 1 marca o 15.00 na Matyskę, gdzie spotkamy się przy Kurhanie Narodowej Pamięci. Chcemy wspomnieć także naszych rodaków, m.in. "Brzozę" - Edwarda Chudźca z oddziału "Sztubaka", poległego w 1946 r. - mówi Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia "Dzieci Serc" z Radziechów.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych   W Bielsku-Białej Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy ulicami miasta z placu Opatrzności Bożej o 17.00.

Zakończy się przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie sprawowana będzie Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Poniżej przypominamy, jak wyglądał ubiegłoroczny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielsku-Białej.