Miejsce spotkań i nadziei

ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 11.02.2015 18:35

Pacjentów szpitala onkologicznego odwiedził bp Roman Pindel. Rozmawiał z nimi i udzielił im błogosławieństwa.

Miejsce spotkań i nadziei Dr Rafał Muchacki oprowadził bp. Romana Pindla po szpitalu, którym kieruje ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Za to, co trudne i ciężkie do przyjęcia, wielbili Boga uczestnicy obchodów Światowego Dnia Chorego, którym przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.

W kaplicy w podziemiach Beskidzkiego Centrum Onkologii im. Jana Pawła II po południu 11 lutego zebrali się lekarze, pielęgniarki oraz obecni i byli pacjenci szpitala. Mszę św. koncelebrowali z księdzem biskupem księża, którzy pełnią posługę kapelanów w szpitalu miejskim, którego częścią jest bialska placówka.

- Ten szpital jest miejscem cierpienia, ale nade wszystko miejscem nadziei - powiedział, witając zebranych, dyrektor szpitala Rafał Muchacki.

- Szpital jest miejscem pracy, choroby, uzdrowienia i spotkania ludzi - dodał bp Roman Pidnel i w okolicznościowym kazaniu przypomniał słowa Mądrości Syracha, nakazujące roztropność w czasie choroby: korzystanie z lekarstw, które Bóg powierzył człowiekowi, stwarzając świat, modlitwę i pokutę oraz ufne i pełne szacunku korzystanie z posługi lekarza.

- Cierpienie uczy nas modlitwy - zauważył ordynariusz bielsko-żywiecki - także wówczas, gdy człowiek doświadcza rzeczy trudnych, z którymi się boryka, choć chciałby je ominąć.

Po Mszy św. bp Roman Pindel wraz z lekarzami i księżmi odwiedził oddziały szpitala, witając się z pacjentami oraz z odwiedzającymi ich bliskimi. W każdej sali odmówił modlitwę i udzielił obecnym błogosławieństwa.

Beskidzkie Centrum Onkologii kontynuuje tradycje lecznicze szpitala miejskiego, zbudowanego w 1910 roku. Placówka dysponuje dziś ponad 180 łóżkami, na oddziałach diagnostyki onkologicznej i gastroenterologii, chemioterapii, radioterapii, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, opieki paliatywnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Rocznie hospitalizuje się tutaj 14 000 pacjentów, udziela się około 70 000 porad specjalistycznych, 75 000 seansów radioterapii, wykonuje się 4000 operacji oraz 9000 zabiegów chemioterapii. Beskidzkie Centrum Onkologii jest jedną z 23 tego rodzaju placówek w kraju.