Brzeszcze: jest szansa dla kopalni

Alina Świeży-Sobel

publikacja 17.01.2015 12:06

Taki komunikat grupa TAURON Polska Energia opublikowała wieczorem 16 stycznia.

Grupa TAURON zainteresowana jest nabyciem kopalni Brzeszcze Grupa TAURON zainteresowana jest nabyciem kopalni Brzeszcze
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

To odpowiedź na ofertę sprzedaży aktywów czterech kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Taką ofertę SRK złożyła grupie TAURON.

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, TAURON zastrzega, że ostateczna decyzja spółki ustalająca warunki ewentualnej transakcji będzie poprzedzona szczegółową analizą, w szczególności w zakresie ekonomicznym i technicznym.

W procesie ewentualnego nabycia całości lub części aktywów KWK Brzeszcze od SRK TAURON będzie poszukiwał inwestora finansowego lub infrastrukturalnego. Zasadnicza decyzja o nabyciu całości lub części aktywów KWK Brzeszcze uzależniona będzie od tego, czy możliwe okaże się w tej kopalni ekonomicznie efektywne wydobycie węgla.

Grupa TAURON jest drugim w Polsce producentem energii elektrycznej i zużywa rocznie w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach prawie 10 mln ton węgla kamiennego. Do produkcji energii korzysta już z węgla wydobywanego z dwóch należących do niej kopalń: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.

- Posiadamy kompetencje w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami górniczymi. Grupa TAURON udowodniła już, że mariaż energetyki z górnictwem może przynieść korzyści obu stronom. W naszych strukturach znajdują się, skupione w TAURON Wydobycie, dwie kopalnie węgla kamiennego zatrudniające ponad 6 tys. osób, które dzięki restrukturyzacji i połączeniu z energetyką, z powodzeniem dostarczają węgiel kamienny dla elektrowni i elektrociepłowni w Grupie - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Do tej pory z własnych źródeł TAURONA pochodzi ok. 40 proc. potrzebnych zasobów paliwowych, dlatego grupa zainteresowana jest wzrostem wydobycia w ramach Grupy i zakupem kolejnej kopalni.

- Wyraziliśmy wstępne zainteresowanie nabyciem całości lub części aktywów KWK Brzeszcze, ponieważ możliwe jest, iż kopalnia ta po głębokiej restrukturyzacji może przyczynić się do zwiększenia poziomu niezależności paliwowej Grupy TAURON - dodaje Dariusz Lubera.

Grupa TAURON posiada już kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu współpracy górniczo-energetycznej w ramach spółek. Dwie zagrożone kilkanaście lat temu likwidacją kopalnie dziś są sprawnie zarządzanymi i konkurencyjnymi zakładami.