Chrześcijanie i Żydzi w Auschwitz

Alina Świeży-Sobel

publikacja 15.01.2015 16:40

Wspólną modlitwą biskupów i rabina pod Pomnikiem Ofiar KL Auschwitz-Birkenau rozpoczęły się obchody XVIII Dnia Judaizmu.

Modlitwa chrześcijan i Żydów była wprowadzeniem do refleksji na temat dialogu Modlitwa chrześcijan i Żydów była wprowadzeniem do refleksji na temat dialogu
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Dziś w diecezji bielsko-żywieckiej odbywają się centralne uroczystości XVIII Dnia Judaizmu w Polsce. Pierwszym punktem programu tych obchodów była wspólna modlitwa chrześcijan i żydów w miejscu, które stało się symbolem Szoah - na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu modlitwę poprowadzili: bp Roman Pindel, bp Mieczysław Cisło - przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, bp Paweł Anweiler - zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp Piotr Greger oraz Michael Schudrich - naczelny rabin Polski.

Wprowadzeniem do modlitwy był krótki rys historii obozu, przedstawiony przez ks. Jana Nowaka, dyrektora oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy, który przytoczył też wstrząsające wypowiedzi więźniów, zachowane zapiski jednego z członków Sonderkommanda na temat tragedii, która miała tu miejsce.

Bp Roman Pindel przywołał słowa Jana Pawła II: "Przy wielu okazjach przypominałem z głębokim smutkiem cierpienia narodu żydowskiego w latach II wojny światowej. Zbrodnia określona mianem Shoah pozostawiła niezatartą plamę na dziejach kończącego się stulecia. Kościół zachęca swoich synów i córki, aby stanęli w pokorze przed Bogiem i dokonali rachunku sumienia, jaką oni także ponoszą za zło naszych czasów. Niech Pan historii kieruje wysiłkami katolików, Żydów i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wspólnie budują świat oparty na prawdziwym poszanowaniu życia i godności każdego człowieka - świadomi, że wszyscy zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boże".

W odpowiedzi na te słowa zebrani pod pomnikiem wspólnie odmówili Psalm 22, a następnie modlił się rabin Michael Schudrich i bp Paweł Anweiler. Z kolei bp Piotr Greger i bp Mieczysław Cisło przywołali słowa modlitw Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego, modlitw przypominających, że chrześcijanie modlą się do tego samego Boga: Boga Abrahama, Boga proroków i Boga Jezusa Chrystusa...