Dzień Judaizmu na Podbeskidziu

ks. Jacek Pędziwiatr

publikacja 08.01.2015 12:01

Wspólna modlitwa, czytanie Pisma Świętego, koncerty i degustacja potraw połączą chrześcijan i Żydów 15 stycznia - w Dniu Judaizmu. Zaproszenie do udziału wystosował do diecezjan bp Roman Pindel.

Dzień Judaizmu na Podbeskidziu Modlitwa pod pomnikiem ofiar byłego KL Auschwitz-Birkenau zainauguruje obchody Dnia Judaizmu ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Tegoroczny Dzień Judaizmu, już po raz osiemnasty obchodzony jako zapowiedź Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, organizuje diecezja bielsko-żywiecka. Tydzień Ekumeniczny rozpocznie się w niedzielę 18 stycznia. Dzień Judaizmu, zazwyczaj organizowany dzień wcześniej, tym razem, ze względu na szabat, obchodzony będzie już w czwartek 15 stycznia.

Zainauguruje go wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów . 10.00 w miejscu zagłady przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau w Brzezince.

Dwie godziny później, w samo południe, w sali sesyjnej ratusza w Bielsku-Białej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona historii Żydów w Bielsku-Białej, połączona z panelem dyskusyjnym wokół hasła XVIII Dnia Judaizmu „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5). Swój udział zapowiedzieli między innymi: naczelny rabin RP Michael Schudrich, bp Mieczysław Cisło, bp Paweł Anweiler, wiceprezes Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu ks. Manfred Deselaers. Gości przywitają prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

O 15.00 na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej zaplanowano otwarcie wystawy „Łączy nas sztuka”.

O 17.00 obchody Dnia Judaizmu przeniosą się do pobliskiej katedry św. Mikołaja, gdzie pod przewodnictwem bp. Romana Pindla odprawione zostanie nabożeństwo Słowa Bożego. Dopełnieniem modlitwy będzie koncert „Wszyscy razem być powinni” w wykonaniu zespołu Krzysztofa Maciejowskiego.

Dzień Judaizmu na Podbeskidziu   Jan Paweł II modlił się w byłym KL Auschwitz-Birkenau w 1979 roku Archiwum parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu Następnego dnia - w piątek 16 stycznia o 9.00 - w bielskim Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej (ul. Sternicza 4) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej. Nagrody laureatom wręczać będą bp Roman Pindel i ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

O 15.00 w Książnicy Beskidzkiej wystartuje tradycyjny maraton biblijny - wspólne czytanie Księgi Koheleta przez przedstawicieli wyznań chrześcijańskich i Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej z udziałem biskupów Romana Pindla i Pawła Anweilera.

Dopełnieniem obchodów XVIII Dnia Judaizmu będą uroczystości przygotowane w Cieszynie i w Żywcu. W sobotę 17 stycznia o 17.00, a więc już po zakończeniu szabatu, na Starym Cmentarzu Żydowskim w Cieszynie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 81 zamordowanych tutaj w czasie II wojny światowej Żydów, w tym 18 skautów czechosłowackich. Pół godziny później w Domu Narodowym zaplanowano otwarcie wystawy „Znane postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego”. Towarzyszyć jej będą modlitwa o pokój oraz koncert „Pytania o sens” w wykonaniu zespołu „Gang Marcela”.

W niedzielę 18 stycznia - obchody Dnia Judaizmu przeniosą się do Żywca-Zabłocia. Rozpocznie je o 14.30 wizyta na miejscowym Kirkucie przy ul. Stolarskiej. Godzinę później w kościele parafialnym św. Floriana rozpocznie się nabożeństwo ekumeniczne. Jego dopełnieniem będzie spotkanie w restauracji „Orchidea”, połączone z otwarciem wystawy „(Nie)pamięć. Historia zabłockiego Kirkutu”, koncertem i degustacją potraw żydowskich.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim po raz pierwszy obchodzono w 1997 roku z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Ma on pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II, który mówił, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. Dzień Judaizmu co roku organizuje inna diecezja. Ubiegłoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu odbyły się w Sandomierzu.

TYDZIEŃ MODLITWY O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN
ORAZ XVIII DZIEŃ JUDAIZMU
W DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ


czwartek 15.01.2015 r., Oświęcim-Brzezinka

10.00 - Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów w miejscu zagłady przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Udział biorą m. in.: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP bp Mieczysław Cisło.


czwartek 15.01.2015 r., Bielsko-Biała

12.00 - Konferencja naukowa w Sali Sesyjnej Rady Miasta Bielsko-Biała (Pl. Ratuszowy 1):
- wykład dr. Jacka Proszyka „Historia Żydów Bielska i Białej”,
- panel dyskusyjny wokół hasła XVIII Dnia Judaizmu „Szukałem Pana a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5). Uczestnicy: naczelny rabin RP Michael Schudrich, bp Mieczysław Cisło, bp Roman Pindel, bp Paweł Anweiler, wiceprezes Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu ks. Manfred Deselaers.
15.00 - Otwarcie wystawy „Łączy nas sztuka” w Muzeum Historycznym na Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej (ul. Wzgórze 16)
17.00 - Nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem Bp. prof. dr. hab. Romana Pindla, Biskupa Bielsko-Żywieckiego w Katedrze pw. Św. Mikołaja (Pl. Św. Mikołaja 16)
17.45 - Koncert „Wszyscy razem być powinni” (Zespół Krzysztofa Maciejowskiego).


piątek 16.01.2015 r., Bielsko-Biała

  9.00 - Zakończenie  konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej i rozdanie nagród, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej (ul. Sternicza 4). Udział biorą m. in.: biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel i Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.
15.00 - Maraton biblijny - wspólne czytanie Księgi Koheleta przez przedstawicieli wyznań chrześcijańskich i Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej z udziałem biskupów Romana Pindla i Pawła Anweilera, Książnica Beskidzka (ul. Słowackiego 17 a)


sobota 17.01.2015 r., Cieszyn

17.00 - Stary Cmentarz Żydowski (ul. Hażlaska 39): odsłonięcie tablicy upamiętniającej 81 pomordowanych Żydów
17.30 - Dom Narodowy (Rynek 12): otwarcie wystawy „Znane postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego”, modlitwa o pokój, koncert „Pytania o sens” (zespół „Gang Marcela”).


niedziela 18.01.2015 r., Żywiec-Zabłocie

14.30 - Wizyta na Kirkucie (Żywiec, ul. Stolarska 16)
15.30 - Nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Floriana (ul. Browarna 3)
17.00 - Restauracja „Orchidea” (ul. Wesoła 71): otwarcie wystawy „(Nie) pamięć - Historia zabłockiego Kirkutu”, koncert i degustacja potraw żydowskich.
 

Do udziału w obchodach Dnia Judaizmu oraz Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zachęca w słowie pasterskim biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. List będzie odczytany w kościołach Podbeskidzia w niedzielę 11 stycznia.
 

LIST BISKUPA BIELSKO-ŻYWIECKIEGO Z OKAZJI TYGODNIA MODLITWY O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN ORAZ XVIII DNIA JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE

Drodzy Bracia i Siostry,

Diecezję bielsko-żywiecką zamieszkują liczni przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ze swym biskupem, Pawłem Anweilerem. Trzeba też wspomnieć, że w Bielsku-Białej ma siedzibę Wyznaniowa Gmina Żydowska.

Ekumeniczny charakter diecezji znajduje odzwierciedlenie w wielu sferach jej życia. W szpitalach działają kaplice ekumeniczne, w uroczystościach biorą udział przedstawiciele różnych Kościołów, podejmowana jest współpraca w dziedzinie edukacji i katechezy, czego przykładem jest Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”.

Ekumenizm na naszej ziemi przybiera formę konkretnego świadectwa bratniej miłości. Można tu wspomnieć choćby tragiczną, ale zarazem piękną historię parafii św. Marcina w Międzyrzeczu. Tamtejsi parafianie pamiętają czas, kiedy to po pożarze ich kościoła otworzyła przed nimi podwoje świątynia ewangelicka, gdzie mogli się modlić i uczestniczyć w liturgii.

To wszystko sprawia, że nasza diecezja ze szczególną wrażliwością przeżywa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Przed ponad stu laty ustalono, że ma mieć on miejsce co roku w tym samym terminie – pomiędzy obchodem święta Katedry św. Piotra (18 stycznia) a świętem Nawrócenia św. Pawła (25 stycznia). Od pewnego czasu Tydzień Modlitw poprzedza obchód Dnia Judaizmu, wieńczy zaś Dzień Islamu.

Hasłem Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan są w tym roku słowa: „Daj mi pić” (J 4,7), wypowiedziane przez Jezusa w czasie spotkania z Samarytanką. Wiedząc, że kobieta należy do znienawidzonej przez Żydów grupy religijnej, Jezus prosi ją o podanie wody. Kładzie też wówczas kres sporowi między dwoma religiami o świątynię, w której należy czcić Boga, zapowiadając, że prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Bogu w Duchu i Prawdzie (J 4,23). Z wielką wrażliwością na jej sytuację osobistą prowadzi dialog w taki sposób, by mogła wyznać wiarę, że to On jest oczekiwanym Mesjaszem. Przedstawione w Ewangelii św. Jana spotkanie Jezusa z Samarytanką zachęca do pogłębiania własnej tożsamości i pokazuje owoce, do jakich może prowadzić spotkanie z przedstawicielami innych wyznań i religii.

Przeżywanie tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w naszej diecezji będzie miało wyjątkowy charakter, gdyż jesteśmy gospodarzami XVIII Dnia Judaizmu, którego myśl przewodnią stanowią słowa Psalmu 34: "Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi (Ps 34,5). Wraz z Prezydentem Bielska-Białej i miejscową Gminą Żydowską gościć będziemy przedstawicieli Episkopatu Polski i judaizmu oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W czwartek, 15 stycznia o godz. 17.00 w katedrze św. Mikołaja rozpocznie się nabożeństwo Słowa Bożego, na które pragnę serdecznie zaprosić wszystkich, dla których ważna jest sprawa ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, przede wszystkim uczestników Drogi Neokatechumenalnej, a także członków organizacji, stowarzyszeń, wspólnot i ruchów religijnych.

W piątek, 16 stycznia w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się wspólne czytanie Pisma Świętego w ramach maratonu biblijnego z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. Całość będzie transmitowana przez naszą diecezjalną rozgłośnię „Anioł Beskidów”.

W sobotę, 17 stycznia pragnę zaprosić wszystkich do Cieszyna, gdzie o godz. 17.00 przy starym cmentarzu żydowskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osiemdziesięciu jeden pomordowanych Żydów, a w Domu Narodowym będzie miało miejsce otwarcie wystawy przedstawiającej postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego, odmówimy modlitwę o pokój i wysłuchamy okolicznościowego oratorium.

W niedzielę, 18 stycznia o godz. 15.30 w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu uczestniczyć będziemy w centralnym nabożeństwie ekumenicznym Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosi ks. bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nabożeństwo poprzedzi modlitwa na cmentarzu żydowskim w Zabłociu o godz. 14.30. Na to pierwsze w historii naszej diecezji nabożeństwo ekumeniczne w Żywcu zapraszam szczególnie serdecznie mieszkańców Żywiecczyzny.

W związku z XVIII Dniem Judaizmu opracowany został projekt edukacyjny „Przez wspólną historię – ku przyszłości”, do realizacji którego pragnę zachęcić wszystkich katechetów, nauczycieli i wychowawców gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia, tylko Bóg może uleczyć skutki naszych podziałów i uprzedzeń, aby się wypełniło Jezusowe pragnienie jedności wśród Jego uczniów (por. J 17,21). Dlatego zapraszam wszystkich do modlitwy o jedność podzielonych wyznawców Chrystusa. Zachęcam także do otwierania serc i umysłów na Słowo Boże, które odsłania zamiar Boga wobec swoich dzieci. Niech ten szczególny czas wyda błogosławione owoce.
Korzystając z okazji, dziękuję za modlitwę i życzliwość, jakiej doświadczyłem w pierwszą rocznicę swych święceń biskupich, ale także w czasie pierwszego roku posługiwania w diecezji. Pragnę powtórzyć słowa mojego zawołania: „Trzymajcie się mocno słowa życia”. Niech Was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty – dziś i w całym nowym roku.

† Roman PINDEL
Biskup Bielsko-Żywiecki

Bielsko-Biała, dnia 6 stycznia 2015 roku