Pamiętamy o nich: ks. Tadeusz Mucha SDS

Urszula Rogólska

publikacja 31.10.2014 14:19

39-letni salwatorianin ks. Tadeusz Mucha odszedł do Pana 16 września br. w 11. roku kapłaństwa.

Śp. ks. Tadeusz Mucha Śp. ks. Tadeusz Mucha
http://www.urszulanki.edu.pl

Uroczystości pogrzebowe urodzonego w Bielsku-Białej kapłana odbyły się 18 września, w bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy i 19 września w salwatoriańskim kościele NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej (w Cygańskim Lesie). Po Eucharystii ciało ks. Tadeusza zostało odprowadzone na miejscowy cmentarz.

Ks. Tadeusz Mucha urodził się 24 października 1975 r. w Bielsku-Białej. Tu ukończył podstawówkę i liceum. Był ministrantem, lektorem i członkiem grupy muzycznej w parafii Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku. Od 1988 roku aktywnie uczestniczył w spotkaniach Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań. Od dzieciństwa ks. Tadeusz zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi, które znacząco wpłynęły na jego dalsze życie.

Po maturze w 1995 roku złożył podanie o przyjęcie do nowicjatu Towarzystwa Boskiego Zbawiciela - księży salwatorianów. Nowicjat rozpoczął 7 września tegoż roku w Trzebini.

Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 roku w Trzebini. Po ukończeniu formacji w nowicjacie 11 października 1996 roku rozpoczął studia seminaryjne w Bagnie.

Dzielnie zmagał się z nękającymi go chorobami. Profesję wieczystą złożył w Bagnie 8 września 2000 roku na ręce ks. prowincjała Bogdana Giemzy. Święcenia diakonatu przyjął 29 czerwca 2002 roku w Trzebini z rąk bp. Jana Szkodonia.

Na mocy dekretu z 11 maja 2002 roku dk. Tadeusz Mucha wyjechał 25 lipca tegoż roku do Albanii, gdzie do 6 marca 2003 roku odbywał swoją praktykę duszpasterską. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 2003 roku w Trzebini z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

Pamiętamy o nich: ks. Tadeusz Mucha SDS   Ks. Tadeusz Mucha SDS. www.trzebnica.sds Już podczas swojej praktyki złożył podanie z prośbą o skierowanie go po święceniach prezbiteratu do pracy w Albanii. Przełożeni odpowiedzieli pozytywnie  i na mocy dekretu z 31 maja 2003 roku został przeniesiony do wspólnoty Bilaj w Albanii. Niestety ponownie dały znać o sobie jego poważne problemy zdrowotne. W liście z 29 maja 2004 roku poprosił o zgodę na powrót do Polski i podjęcie leczenia.

Od 1 lipca 2004 roku podjął obowiązki katechety w Dobroszycach, a od 1 grudnia - wikariusza w parafii św. Jadwigi Śląskiej. Od 1 lipca 2006 roku ks. Tadeusz został przeniesiony do Barda Śląskiego, gdzie pełnił obowiązki kapelana w klasztorze sióstr urszulanek.

Po sześciu latach, na mocy dekretu z 29 maja 2012 roku, powierzono mu funkcję duszpasterza Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej i przeniesiono go do domu zakonnego w Dobroszycach.

W kolejnych latach, mimo coraz bardziej pogarszającego się stanu zdrowia, aktywnie uczestniczył w pracach apostolatu RMS. Od 1 lipca 2014 został przeniesiony do domu zakonnego w Trzebnicy, gdzie przebywał aż do śmierci. Ks. Tadeusz Mucha zmarł 16 września 2014 roku w godzinach porannych.

O śp. ks. Tadeuszu Musze pisaliśmy TUTAJ  i TUTAJ