Beskidzkie nekropolie: Skoczów, ul. Stalmacha

Urszula Rogólska

publikacja 31.10.2014 13:56

To tu ma swój okazały grobowiec ks. Jan Ewangelista Mocko - zasłużony proboszcz i burmistrz, a także... walczący w okolicy Skoczowa w czasie II wojny światowej... żołnierze radzieccy.

Tu spoczywa ks. Jan Ewangelista Mocko - jeden z najbardziej zasłużonych proboszczów skoczowskich Tu spoczywa ks. Jan Ewangelista Mocko - jeden z najbardziej zasłużonych proboszczów skoczowskich
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. prałat Jan Ewangelista Mocko był proboszczem skoczowskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła od 7 lutego 1900 r. do swojej śmierci 10 grudnia 1935 r. Ale był także burmistrzem miasta w latach 1923-1935.

To za jego kadencji przy obecnej ul. Stalmacha powstał tzw. nowy cmentarz w Skoczowie. I tu spoczywa ten jeden z najbardziej zasłużonych dla miasta obywatel.

Proboszcz, burmistrz...

Urodził się 18 grudnia 1866 w Rudzicy. Po ukończeniu szkoły powszechnej, kontynuował naukę w gimnazjum w Cieszynie. W 1885 roku został przyjęty na studia do Akademii Handlowej w Wiedniu, ale szybko przeniósł się na studia teologiczne do jezuitów w Innsbrucku. W czasie studiów żywo interesował się społeczną nauką Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1891.

Jako wikariusz pracował najpierw w Barzdorff na Śląsku Opawskim, a później w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Równocześnie uczył w tamtejszym seminarium nauczycielskim. Prowadził aktywną działalność na rzecz wprowadzenia w życie zasad wynikających z encykliki "Rerum novarum" papieża Leona XIII.

7 lutego 1900 został proboszczem  w Skoczowie, gdzie dał się poznać jako organizator życia religijnego, czciciel św. Jana Sarkandra i polski działacz narodowy. Rozbudował kościół parafialny. W domu urodzenia św. Jana Sarkandra przygotował kaplicę, dwukrotnie powiększył także tę zbudowaną na cześć błogosławionego na wzgórzu, dziś zwanym Kaplicówką.

W latach 1900-1910 był przewodniczącym Polskiej Czytelni Katolickiej. W październiku 1922 roku sprowadził do Skoczowa siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanego Poczęcia NMP z Dębicy, którym powierzył opiekę nad sierotami, chorymi i opuszczonymi.

W 1923 został wybrany burmistrzem Skoczowa. Wprowadził elektryczne oświetlenie, odzyskał dla parafii szpital-przytułek przylegający do małego kościoła Krzyża Świętego. W 1924 roku doprowadził do pełnego zrównoważenia budżetu miasta. Dbał o rozwój przestrzenny miasta, edukację i upowszechnienie rekreacji.

Zmarł 10 grudnia 1935 w szpitalu sióstr elżbietanek w Cieszynie.

...i czerwonoarmiści

Na tym samym cmentarzu w 2013 roku, pochowano prochy 14. żołnierzy radzieckich, którzy polegli w czasie II wojny światowej w okolicach Skoczowa. Spoczęły one na cmentarzu, w miejscu, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy polskich, którzy zginęli w 1939 r. i żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w 1945 r.

Szczątki 14. żołnierzy radzieckich, odkryto podczas ubiegłorocznych prac odwadniających przy trasie DK81 w Ochabach Małych. W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez prokuraturę rejonową w Cieszynie ustalono, że są to szczątki żołnierzy radzieckich, których nie usunięto z tego miejsca podczas ekshumacji wykonanej w latach 50. XX wieku.