Podwyższenie Krzyża w Beskidach

ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 11.09.2014 12:30

Z Trzech Lipek na Hrobaczą - w linii prostej - jest 11 kilometrów. Z Hrobaczej Łąki do krzyża w Starej Wsi też. Od krzyża w Starej Wsi do szczytu Trzech Lipek dokładnie tak samo.

Podwyższenie Krzyża w Beskidach Krzyże w Beskidach - znaki wiary ks. jmp

W sumie trzy krzyże tworzą, jeśli spojrzeć z lotu ptaka, trójkąt równoboczny o obwodzie długości 33 kilometrów. Niektórzy widzą w tej wielkości symbol lat Chrystusowych. Wszystkie trzy powstały niemal w tym samym czasie, dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Krzyż na Trzech Lipkach

ma 40 metrów wysokości i waży 17 ton. Wzniesiono go na szczycie wzgórza (386 m n.p.m.), z którego rozciąga się wspaniały widok na Bielsko-Białą i okoliczne tereny. Miejsce zawdzięcza swoją nazwę drzewom, które rosły tutaj jako pozostałość lasu lipowego, zniszczonego podczas walk doby szwedzkiego potopu. W latach 30. XX wieku wzniesiono tutaj krzyż, a wzgórze ufortyfikowano, choć podczas wojny żadne działania militarne nie miały tutaj miejsca. Jej jedynym efektem było wycięcie trzech lip i usunięcie krzyża, gdyż obiekty te mogły służyć jako punkt orientacyjny dla wojsk nieprzyjacielskich.

Podwyższenie Krzyża w Beskidach   Krzyż na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej krzyq.flog.pl Przypuszczalnie pierwszy krzyż w tym miejscu stanął na początku XIX wieku dla upamiętnienia 700-lecia budowy starobielskiej świątyni. Kolejny ufundowała katolicka młodzież sto lat później. Obecność lip na wzgórzu tradycja łączy także z przemarszem części wojsk króla Jana III Sobieskiego na odsiecz Wiedniowi właśnie w okolicy Starego Bielska. W latach późniejszych właśnie zasadzaniem lip upamiętniano szlak zwycięskiej armii.

U stóp wzgórza rozciąga się niegdyś samodzielna miejscowość, a dziś dzielnica miasta - Stare Bielsko. Nieopodal znajduje się klasztor sióstr redemptorystek. Ich wspólnota będzie wkrótce świętować ćwierćwiecze obecności i modlitwy na wzgórzu, w pierwszym klasztorze w Polsce.

Krzyż na Trzech Lipkach wzniesiono w 2001 roku, dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu. Tuż obok przebiega zielony szlak turystyczny z centrum Bielska-Białej do Czechowic-Dziedzic oraz międzynarodowy szlak rowerowy Kraków-Morawy-Wiedeń. Na wschodnim zboczu wzgórza funkcjonuje tor motokrosowy. Od zachodu i północy wzgórze otacza zespół przyrodniczo-krajobazowy „Sarni Stok”.

W niedzielę 14 września o 17.00 zostanie odprawiona Msza św. na ołtarzu polowym przy krzyżu na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej. Godzinę wcześniej z osiedla Sarni Stok wyruszy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którego uwieńczeniem będzie wspólna modlitwa na Trzech Lipkach.

 

Krzyż Jubileuszowy na Hrobaczej Łące

poświęcono w roku 2002. Krzyż ma 35 metrów wysokości, jego ramiona mają rozpiętość ponad 10 metrów. Podstawą jest betonowy sześcian bokach długości 6 metrów. Krzyż waży blisko 7 ton. Stoi na dwóch parach podpór. Między nimi biegnie granica Kóz i Międzybrodzia Bialskiego oraz powiatów: bialskiego i żywieckiego. Tak więc krzyż znajduje się na terenie dwóch miejscowości i dwóch różnych powiatów.

Podwyższenie Krzyża w Beskidach   Krzyż na Hrobaczej Łące higua1966.flog.pl Szczyt Hrobaczej Łąki wznosi się na 828 m n.p.m. Od strony Kóz i Bielska-Białej prowadzą tutaj piesze szlaki turystyczne. Żółty szlak wiedzie przez przełęcz „U Panienki”, związaną z liczącym ponad 150 lat kultem Maryjnym. Od strony Międzybrodzia można niemal na sam szczyt dojechać samochodem. Ale droga nie jest łatwa. Średnie nachylenie terenu ma 12 proc., choć zdarzają się odcinki o nachyleniu przekraczającym 22 proc. Przez Hrobaczą Łąkę prowadzi także szlak papieski, którym można przejść aż do Straconki. Szlak upamiętnia jedną z wycieczek górskich ks. Karola Wojtyły.

Przy dobrej pogodzie z Hrobaczej Łąki widać sporą część Śląska i Małopolski oraz Babią Górę, a nawet Tatry. Krzyż na Hrobaczek, rzęsiście oświetlony nocą, można zobaczyć ze znacznej odległości.

Na Hrobaczej Łące obchody święta Podwyższenia Krzyża św. rozpoczną się już w sobotę 13 września. O 11.00 zostanie tutaj odprawiona Msza św. Organizacją nabożeństwa zajmują się w tym roku księża i wierni parafii świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Natomiast w niedzielę 14 września uroczystość odpustową Podwyższenia Krzyża świętuje także wspólnota parafialna w Międzybrodziu Bialskim.

W Starej Wsi

krzyż jubileuszowy wzniesiono w 2000 roku na wzgórzu „Biała Glina”, w niewielkiej odległości od kościoła parafialnego. Krzyż ma ponad 31 metrów wysokości. Konstrukcja waży 8 ton. U zbiegu ramion krzyża umieszczono zarys serca, które o zmierzchu podświetlone jest na czerwono. Przy białej iluminacji całego krzyża ten element przykuwa wzrok podróżujących od strony Oświęcimia do Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.

Podwyższenie Krzyża w Beskidach   Starowiejski krzyż z sercem w środku elawolny.com Krzyż tradycyjnie znajduje się na trasie parafialnej procesji Bożego Ciała. Natomiast z okazji święta Podwyższenia Krzyża św. i związanej z nim uroczystości odpustowej, Msze św. odprawiane są w starowiejskim kościele parafialnym - w niedzielę 14 września o godz. 6.00, 8.00 i 11.00. Przy okazji modlitwy warto również zwiedzić zabytkową, drewnianą świątynię. Systematycznie prowadzone są prace konserwatorskie jego polichromii. Kościół został konsekrowany w roku 1530 i od tego czasu nieprzerwanie służy miejscowej wspólnocie parafialnej.

Plenerowe uroczystości ku czci Krzyża św. odbędą się także w innych miejscach Podbeskidzia. W samo południe - o godz. 12.00 - zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy z Krzyżem Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II. koło Leskowca. W parafii MB Nieustającej Pomocy w niedzielę 14 września o 13.00 rozpocznie się Nabożeństwo Fatimskie, odprawiane w kaplicy na Przegibku. Stąd - jeśli pogoda pozwoli - po jego zakończeniu wierni przejdą w procesji pod Krzyz Jubileuszowy na Bendoszce.